Поняття інформації. Повідомлення та дані
Сучасне трактування поняття інформації змінюється в міру вивчення форм прояву та усвідомлення ролі інформації в процесах пізнання і керування.
У поняття інформації, що використовується ще з часів Марка Цицерона, люди вкладали цілком певний зміст, визначаючи цим словом повідомлення про будь-що або про стан чого-небудь. У такому змісті поняття інформації нерідко використовується і дотепер. Відповідно до цього трактування під інформацією розуміються, як правило, будь-які відомості, одержувані людиною.
В міру поглиблення наукових досліджень у природу інформаційних процесів, що протікають у технічних, біологічних і соціальних системах, з'являлися усе нові трактування поняття інформації. При цьому виникнув ряд принципових питань, що потребують відповіді. Чи є інформація результатом розумової діяльності людини або вона може бути присутньою і в неживій природі Як співвідносяться поняття матерії та інформації, інформації і свідомості? Ці питання в даний час є предметом пожвавлених дискусій вчених різних фахів.
Інформація - одне з фундаментальних понять науки, таких як матерія та енергія. Слово “інформація” походить з латинського слова informare - зображувати, роз'ясняти, викладати що-небудь, складати поняття про будь-що, - і від російського слова інформувати - давати відомості, про будь-що інформувати. Інформація “взагалі” не існує. Її існування зв'язують з одержувачем (споживачем), у тому числі потенційним.
Інформація надходить по телефону, її переносять телеграф, радіо, телебачення. Вона записується на магнітних стрічках і фоточуттєвому папері, передається людською мовою, поширюється у виді газет, журналів, книг. Інформація зберігається у бібліотеках, архівах, базах даних, її повідомляють нам вимірювальні прилади, смак їжі, запахи, вид зоряного неба.
При значній розмаїтості визначень терміна “інформація” найбільш загальним і прийнятним для більшості застосувань є таке: інформація - це характеристика взаємодії повідомлення зі споживачем. Усе, що ми спостерігаємо, чуємо, сприймаємо дотиком, відчуваємо, є не що інше, як прийом, обробка, накопичення та видача інформації. Справедливо відзначив академік В. М. Глушков, що “... по суті немає жодної ділянки людської діяльності, де б ми ні мали справу з перетворенням інформації “.
За рівнем цінності інформації для учасників інфовзаємодії, ступеня потреби в ній інформацію розділяють на три головних види: особисту, масову і спеціальну.
У широкому змісті інформація - це відомості, знання, повідомлення, що є об'єктом збереження, передачі, перетворення і які допомагають вирішити поставлену задачу. Інформація - це нові відомості, що можуть бути використані людиною для удосконалювання її діяльності і поповнення знань.
Зміст терміна “інформація” залежить від позиції, із яким дається його визначення, і від області його застосування (мал. 8).
Інформація, являючись відбиттям матеріальної сутності, служить способом опису взаємодії між джерелом інформації та одержувачем. Це легко перевірити, тому що те саме повідомлення одному одержувачу може давати багато інформації, а іншому - мало або нічого. Одним словом, “інформувати” у розумінні теорії інформації означає повідомляти щось раніше невідоме.
Дата добавления: 2014-12-04; просмотров: 887;