Інструкція до тесту

Це завдання допоможе вам з'ясувати, наскільки творчою особистістю ви себе вважаєте. Серед наступних коротких пропозицій ви знайдете такі, які виразно підходять вам краще, ніж інші. Їх слід зазначити знаком «Х» у колонці «В основному вірно». Деякі пропозиції підходять вам лише частково, їх варто позначити знаком «Х» у колонці «Почасти вірно». Інші твердження не підійдуть вам зовсім, їх потрібно відзначити знаком «Х» у колонці «Ні». Ті твердження, щодо яких ви не можете прийти до рішення, потрібно позначити знаком «Х» у колонці «Не можу вирішити».

Робіть позначки до кожної пропозиції й не замислюйтеся подовгу. Тут немає правильних або неправильних відповідей. Відзначайте перше, що прийде вам у голову, читаючи пропозицію. Це завдання не обмежене в часі, але працюйте якнайшвидше. Пам’ятайте, що, даючи відповіді до кожної пропозиції, ви повинні відзначати те, що дійсно почуваєте. Ставте знак «Х» у той стовпчик, що найбільше підходить вам. На кожне питання виберіть тільки одну відповідь

При оцінці даних опитувальника використовуються чотири фактори, що тісно корелюють із творчими проявами особистості. Вони включають Допитливість (Д), Уяву (У), Складність (С) і Схильність до ризику (Р). Ми одержуємо чотири «сирих» показники по кожному фактору, а також загальний сумарний показник.

При обробці даних використовується або шаблон, який можна накладати на аркуш відповідей тесту, або зіставлення відповідей випробуваного із ключем у звичайній формі.

Порівнюючи українські, російські і американські дані, Тунік відзначає, що за опитувальником особистісних характеристик можна говорити, що по всіх факторах: Допитливість, Складність, Схильність до ризику й Сумарний бал — українські та російські середні показники вище американських, за винятком показників за Уяву, де вище американські дані (розходження статистично значимі, t - критерій Ст’юдента).

 

6. Вербальні методи діагностики креативності (Є. П. Торранс, С. Меднік та ін.).

В даний час існує величезна кількість різних методів психодіагностики творчих здібностей людини.

Є. Торренс розробив 12 тестів, згрупованих у вербальну, образотворчу і звукову батарею. Він вважав за краще не використовувати в назвах своїх методик термін «креативність», позначивши їх як батареї на вербальне, образотворче і словесно-звукове творче мислення. Для зняття тривожності і створення сприятливої ​​творчої атмосфери Є. Торренс називав свої методики не тестами, а заняттями.

Тест призначений для досліджуваних від 5 років. Цей тест складається з трьох субтестів. Відповіді на всі завдання даються у вигляді малюнків та підписів до них.

На виконання кожного субтеста дається 10 хв., Але, на думку багатьох психологів, час виконання завдання можна не обмежувати, так як креативний процес передбачає вільну організацію тимчасового компонента творчої діяльності. Художній рівень виконання в малюнках не враховується.

Тест дозволяє оцінити: вербальну та образну креативність, а також окремі креативні здібності: швидкість, гнучкість, оригінальність мислення, здатність бачити суть проблеми, здатність чинити опір стереотипам; прогноз шкільної адаптації креативних учнів, експертиза та виявлення навчальних програм, що сприяють розвитку креативного мислення та реалізації творчого потенціалу особистості.

Як показала експериментальна практика, тест інформативний і дозволяє вирішувати різні завдання, в тому числі і в сфері діагностики художньо - творчих здібностей. Модель креативності Торренса універсальна і відповідає психологічним реаліям в будь-якій сфері людської діяльності. А основні показники креативності - швидкість, гнучкість, оригінальність і розробленість - яскраво виявляються і в художній діяльності в різні періоди розвитку особистості.

Тест може проводитися в індивідуальному чи груповому варіанті. Для створення сприятливих умов тестування керівнику необхідно мінімізувати мотивацію досягнення і зорієнтувати тестованих на вільний прояв своїх прихованих здібностей. При цьому краще уникати відкритого обговорення предметної спрямованості методики, тобто не потрібно повідомляти про те, що тестують саме творчі здібності (особливо творче мислення). Тест можна представити як методику на «оригінальність», можливість виразити себе в образному стилі і т.д. Час тестування по можливості не обмежують, орієнтовно відводячи на кожну картинку по 1 - 2 хв. При цьому необхідно підбадьорювати тестованих, якщо вони довго обдумують або зволікають.

Пропонований варіант тесту являє собою набір картинок з деяким набором елементів (ліній), використовуючи які, випробуваним необхідно домалювати картинку до деякого осмисленого зображення. У даному варіанті тесту використовується 6 картинок, які не дублюють за своїми вихідним елементам один одного і дають найбільш надійні результати.

У тесті використовуються наступні показники креативності:

Оригінальність (Ор), що виявляє ступінь несхожості створеного випробуваним зображення на зображення інших досліджуваних (статистична рідкість відповіді). При цьому слід пам'ятати, що двох ідентичних зображень не буває, відповідно, говорити слід про статистичну рідкості типу (або класу) малюнків. У доданому нижче атласі наведені різні типи малюнків та їх умовні назви, запропоновані автором адаптації даного тесту, що відображають загальну суттєву характеристику зображення. Слід врахувати, що умовні назви малюнків, як правило, не збігаються з назвами малюнків, даними самими піддослідними. Оскільки тест використовується для діагностики невербальної креативності, назви картинок, запропоновані піддослідними, з подальшого аналізу виключаються і використовуються тільки як допоміжний засіб для розуміння суті малюнка.

Унікальність (Ун), що визначається як сума виконаних завдань, що не мають аналогів у вибірці (атласі малюнків).

Інтерпретація результатів тестування проводиться програмою Excel на службі у психолога.








Дата добавления: 2014-12-02; просмотров: 1384;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.