Диференціальний тиск тощо.
Так як властивості циркуляційних агентів мають суттєвий вплив на течію рідини у привибійній частині стовбура свердловини, то особливу увагу необхідно звертати на:
− диференціальний тиск на вибої (Pдиф, МПа);
− перепад тиску на долоті ( Рд, МПа).
Вторинні параметри також мають великий вплив на показники роботи доліт і перебувають у функціональній залежності від первинних параметрів та конкретних умов у свердловині. При бурінні з допомогою вибійних двигунів залежність деяких вторинних параметрів від первинних може визначатись робочою характеристикою двигуна. У залежності від системи контролю і керування вторинний параметр може застосовуватись як параметр керування (наприклад, регулювання осьового навантаження на долото за крутним моментом на долоті).
На практиці режим буріння поділяють на:
• оптимальний;
• спеціальний.
Під оптимальним режимом буріннярозуміють таке поєднання параметрів режиму буріння, при якому одержують найбільш високу рейсову швидкість проходки (vр) і необхідні якісні показники буріння, при даному технічному оснащенні бурової установки.
За критерій оптимальності режиму буріння найчастіше приймають показники роботи бурових доліт, а саме:
hд → max ;
vм → max ;
vр→ max; (8.1)
В → min,
де hд— проходка на долото, м;
vм— механічна швидкість буріння, м/год;
vр — рейсова швидкість проходки, м/год;
В — показник вартості метра проходки, грн..
Зміна поточної механічної швидкості пов'язана із зношуванням долота, чергуванням порід по твердості, зміною режимних параметрів в процесі відробки долота, свідчить про доцільність підйому долота.
Узагальненим кількісним показником механічного буріння, залежним від параметрів режиму буріння, є рейсова швидкість проходки.
Рейсова швидкість vр визначає темп поглиблення свердловини, вона показує, що темп проходки стовбура залежить не тільки від відробки долота, але і від об'єму і швидкості виконання СПО. Якщо довго працювати зношеним долотом або піднімати долото передчасно, то vр знижується. Долото, підняте досягши максимума рейсової швидкості, забезпечує найбільш швидку проходку стовбура.
Проходка на долото hд є також важливим показником, так як визначає витрату доліт на буріння свердловини і потребу в в цілому, число СПО, зношування підйомного устаткування, трудомісткість буріння, можливість деяких ускладнень. Проходка на долото в більшій мірі залежить від абразивності порід, стійкості доліт, правильності їх підбору, режимів буріння і критеріїв відробки доліт.
В практиці буріння зустрічаються випадки, коли необхідно підбирати параметри режиму буріння для вирішення спеціальних задач — забезпечити якісні показники. Кількісні показники буріння в цьому випадку другорядні. Такі режими буріння називаються спеціальними.
Під спеціальним режимом буріння розуміють таке співвідношення режимних параметрів, яке забезпечує найкраще виконання тієї чи іншої спеціальної задачі (буріння похило-скерованих свердловин, буріння з відбором керна, буріння в продуктивному пласті, буріння в зонах ускладнень, попередження викривлення свердловини, аварійні роботи, тощо).
Тобто, при спеціальному режимі буріннями досягаємо певної спеціальної мети, як правило, якісного характеру, завідомо розуміючи що це може негативно вплинути на ефективність роботи долота.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1478;