Два шляхи розвитку капіталізма в Наддніпрянській Україні після скасування кріпатства.
Не дивлячись на швидкий процес індустріалізації, в Україні переважало сільське господарство. Капіталізація сільського господарства йшла двома шляхами:
1.пруським, при якому відбувався повільний перехід поміщицьких землеволодінь до капіталістичних способів господарювання (застосування вільнонайманої праці, машин, добрив). Цей шлях переважав на Правобережній Україні;
2.американським, при якому йшов процес утворення фермерських індивідуальних господарств, які використовували найману працю і постачали продукт на ринок. Фермерські господарства переважали на півдні.
Всього ж на кін. XIX ст. сільська буржуазія становила біля 25% сільського населення і зосереджувала в своїх руках 40% селянських земель.
Перехід на капіталістичну систему господарювання сприяв піднесенню сільськогосподарського виробництва. На кін. XIX сі Україна давала 43% світового врожаю меню, 20%- пшениці, 10%-кукурудзи. Aле в самій Україні, яка мала статус «європейської житниці», українець в середньому споживав хліба менше, ніж жителі розвинутих європейських країн.
Таким чином, Наддніпрянська Україна була одним із найбільш розвинутих аграрних та індустріальних районів Російська імперії. Але при цьому її розвиток мав ряд особливостей:
по-перше, лише 15% підприємств - України виготовляли готову продукцію, а всі інші постачали сировину для виготовлення такої продукції в Росії. Вартість російських готових товарів була високою, а ціни на українську сировину - низькими;
по-друге, розвиток української економіки базувався не на місцевому національному капіталі, а капіталі, що надходив ззовні - з-за кордону і з Росії
Україна позбавлялася потенційних прибутків і підпорядковувалася інтересам іноземного капіталу.
V.Закріплення нових знань.
VI.Підсумки лекції.
VII.Домашнє завдання. Вивчити конспект лекції.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 967;