Освітлення міських територій
Штучне освітлення міських територій – це єдиний захід для забезпечення нормального світлового режиму, виявлення архітектурних переваг забудови в темний час доби. До того ж, освітлення – це засіб пропаганди, інформації, реклами. Світлотехніка разом з інженерним благоустроєм територій вирішує інженерно-технічні питання міського освітлення та забезпечує його конструктивний бік. Освітлення міста здійснюють шляхом правильного вибору штучних джерел світла, які розташовують у певних місцях і на визначеній висоті з відповідною відстанню між ними.
Освітлення міських територій виконує два головних завдання: забезпечує безпечний рух транспорту і пішоходів та сприяє архітектурно-декоративному оформленню міста.
Безпека руху на вулицях і дорогах значною мірою залежить від умов освітлення в темний час доби, а для цього необхідно створити освітлення необхідної яскравості за допомогою джерел світла, підібраних і встановлених у різних за-своїм призначенням елементів міської території. Як видно зі статистичних даних, кількість нещасних випадків, які припадають на один автомобіль, на неосвітлених або погано освітлених вулицях і дорогах у темний час доби збільшується в 2-3 рази. У населених пунктах велика кількість дорожніх подій відбувається на погано освітлених вулицях.
На міських вулицях і майданах правильно влаштоване освітлення сприяє:
1. безпеці руху транспорту і пішоходів;
2. дозволяє зручніше користуватися проїздами усередині мікрорайонів, тротуарами, пішохідними доріжками, садами;
3. дозволяє створити елементарні зручності перебування населення на територіях парків, садів, бульварів, забезпечує сприятливі умови для вечірніх прогулянок;
4. за допомогою підсвічування зелених насаджень у поєднанні з вдалим вибором порід дерев, чагарників, квітів створюють красиві вечірні ландшафти.
Всі міські об'єкти, видимість яких у темний час доби забезпечується за рахунок використання електроенергії, поділяються на дві групи:
перша група забезпечує нормативну освітленість міських територій, необхідну для безпеки руху транспорту і пішоходів.
До першої групи входять:
1. вулиці та дороги різних категорій;
2. майдани;
3. елементи вулиць і площ – перехрестя, пішохідні переходи, зупинки міського транспорту, стоянки таксі;
4. тунелі – довгі, короткі, пішохідні;
5. розв'язки на різних рівнях, в тому числі мости, естакади, шляхопроводи, пішохідні містки;
6. ділянки автомобільних доріг на під’їздах до міста.
друга група – архітектурно-художнє освітлення міських територій:
1. створення світлової архітектури міста увечері з виявленням найбільш цінних в архітектурному, історичному і художньому сенсі будинків, споруд, пам'ятників, фонтанів;
2. освітлення садів, скверів, парків та ін.;
3. світлова реклама – стаціонарна і динамічна (інформування населення про торговельні, побутові, культурні новини, оформлення вітрин магазинів, кіосків тощо);
4. світлофори і світлові табло;
5. дорожні знаки і покажчики з підсвічуванням чи ті, що відбивають світло, у тому числі керовані багатопозиційні знаки і покажчики швидкостей;
6. розмітка проїзної частини, елементи дорожнього покриття, що відбивають світло, світлові сигнали (покажчики напрямків руху для транспорту і пішоходів, місць зупинок громадського транспорту, стоянок, переходів та ін.).
Умови освітлення міських територій характеризуються ступенем освітленості, а також яскравістю освітлених поверхонь.
Освітленість характеризується співвідношенням світлового потоку до площі освітлюваної території (поверхні) і виміряють в люках (лк). 1 лк відповідає світловому потокові в 1 лм (люмен), рівномірно розподіленому на площі 1 м2.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1518;