Висота зубків h − найкоротша віддаль від його основи до робочої кромки.
Ширина міжвінцевої проточки залежить також і від довжини l зубка, яка, в свою чергу, визначається в залежності від призначення долота.
Довжина l зубків залежить від кількості вінців на шарошці і розміру долота по діаметру, а висота − від типу долота і також від його діаметру.
Висота породоруйнівних елементів (фрезерованих або твердосплавних зубків) та їх крок по вінцях максимальні в долотах, призначених для буріння м’яких порід, і змінюються до мінімуму в долотах для твердих порід (рис. 4.25, 4.28).
|
а)б)
|
Долота з не самоочисними одно конусними шарошками випускають в обмеженій кількості, так як невеликий розмір їх шарошок не дозволяє сконструювати надійні опори.
Найраціональніші є долота з багато конусними самоочисними шарошками, що мають позитивне зміщення осей. У цьому випадку збільшені діаметри шарошок дозволяють сконструювати надійні опори, а форма шарошок із зміщенням осей забезпечить належну сколюючу дію породоруйнівних елементів на породу.
► У долотах, призначених для руйнування неабразивних або мало абразивних порід, шарошки оснащені фрезерованими зубками (рис. 4.25).
Шарошки доліт типів М, МС, С, СТ та Т мають вифрезеровані або накатані зубки.
До основних параметрів, які характеризують зубки (крім висоти і довжини), ще можна віднести:
• кут при вершині зубка γ (рис. 4.23,б), який характеризує загострення зубка і для дво-, та тришарошкових доліт може бути від30 до 560 в залежності від типу долота. Чим гостріший цей двогранний кут, тим ефективніше руйнування вибою в м’яких породах. Але дуже гострий кут зменшує міцність зубка, що приводить до його сколювання
Висота і крок зубків зменшуються, а кут при вершині зубка збільшується для доліт від типу М до доліт типу Т.
Оскільки калібрувальні вінці шарошок уражають одну і ту ж ділянку вибою, форма і розміщення зубків на них у кожної шарошки вибираються з врахуванням цієї особливості роботи долота. Так як грані зубків, що обернені до стінки свердловини, піддаються абразивному зносу, а також для попередження їх сколювання, деякі долотні заводи зубки на периферійних вінцях виконують у вигляді Г-, Т- або П- подібної форми;
• ширина площадки притуплення δ попереджає руйнування зубка при обертанні долота (особливо в долотах типу Т). Таке початкове притуплення зубків коливається від 1 до 4 мм.
Сколювання та затуплення зубків приводить до зменшення механічної швидкості буріння.
Тому,для зменшення зносу і затуплення зубків,у долотах, шарошки яких оснащені фрезерованими зубками, їх наплавляють зерновим твердим сплавом (рис. 4.25, 4.27).
|
|
поверхні зубка (бокові та торцеві поверхні і притуплення) методом
газової наплавлення по периметру дашка а при необхідності
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1200;