Ухвалення додаткового замовлення за ціною, нижчою від критичного рівня
Необхідність ухвалення додаткового замовлення за ціною, нижчою від собівартості продукції, може виникнути при спаді виробництва, якщо підприємство не зуміло сформувати портфель замовлень і його виробничі потужності використовуються недостатньо повно.
Допустимо, що виробнича потужність підприємства розрахована на виробництво 100 000 виробів, ринкова ціна яких 200 тис. грн. Постійні витрати складають 7200 млн. грн. Змінні витрати на виріб — 90 тис. грн. За таких умов повна собівартість одного виробу (С), прибуток (П) і беззбитковий обсяг продажів (УРП кр) складуть:
(тис.грн.);
(млн.грн.)
(од.)
У зв'язку з втратою ринків збуту портфель замовлень заводу зменшився до 30 000 виробів. Постійні і змінні витрати залишилися на тому ж рівні. Розрахуємо собівартість виробу, прибуток і беззбитковий обсяг продажів в ситуації, що змінилася:
(тис.грн.)
(млн.грн.)
(од.)
Такий результат пояснюється високою питомою вагою постійних витрат в сумі виручки. При зниженні обсягу продажів постійні витрати стали непосильними для підприємства.
Щоб уникнути збитків, підприємство шукатиме вихід з ситуації, що склалася. І якщо в цей час надійде пропозиція від замовника на випуск продукції, яка вимагає дещо іншої технології і, відповідно, додаткових постійних витрат, то менеджери підприємства можуть прийняти таке замовлення навіть за цінами, нижчими за критичний рівень. Допустимо, замовник погодився розмістити замовлення на 50 000 виробів за ціною 180 тис. грн., яка нижче за ринковий її рівень. При цьому підприємство повинно додатково витратити на конструкторсько-технологічну підготовку виробництва цієї партії продукції 160 млн. грн.
Чи вигідно це підприємству? На перший погляд, невигідно, оскільки ціна реалізації нижче собівартості одиниці продукції. Крім того, будуть потрібні додаткові витрати на підготовку виробництва.
Виконаємо техніко-економічне обґрунтування рішення про ухвалення додаткового замовлення на таких умовах:
(тис.грн.)
П = 30 000(200 - 90)+ 50 000(180 - 90) - 7 360 000 = 440 млн.грн.;
(од.)
Це доводить, що навіть на таких невигідних умовах ухвалення додаткового замовлення економічно виправдане. Додаткове замовлення дозволяє значно знизити собівартість одиниці продукції за рахунок нарощування обсягів виробництва і замість збитку отримати прибуток.
Дата добавления: 2014-12-27; просмотров: 1016;