Робота 45
Вплив світла на проростання насіння
У рослин немає диференційованих органів чуття, але є рецепторні білки, клітини, групи клітин і тканини, які здатні сприймати ті або інші впливи. Розрізняють фото-, хемо- і механо- та інші рецептори. За допомогою таких рецепторів, як фітохром, криптохром рослинний організм здатний приймати червоне і синє світло як сигнали, що характеризують умови зовнішнього середовища. За хімічною природою фітохром – рецепторний білок, що складається з білкової частини (дві субодиниці) і хромофора (незамкнутий тетрапірол з групи фікобілінів). Він не має чіткої локалізації в клітині, його виявляють у розчинній фазі цитоплазми, в мітохондріях, пластидах. В активній формі він зв’язується з мембранами, перш за все із плазмалемою. На рівні клітини фітохром регулює рух хлоропластів, зміну проникності мембрани, синтез ензимів і фітогормонів (гібереліни, цитокініни). Також опосередковує ефекти червоного і далекого червоного світла на проростання спор і насіння.
Мета роботи: переконатися в існуванні різної потреби у світлі при проростанні насіння різних видів рослин.
Прилади і матеріали дослідження: термостат;чашки Петрі; ножиці; фільтрувальний папір;насіння (а) пригнічуючий вплив світла: Amaranthus caudatus (щириця), Salvia splendens (шавлія), Veronica persica, Rezeda odorata (б) стимулюючий вплив світла: Daucus carota (морква), Epilobium hirsutum, Lactuca sp. (салат), Bellis perennis (стокротка).
Хід виконання роботи
1.Вибирають по два види рослин з кожної групи (а і б) і розкладають у чашках Петрі в двох повторностях (по 25 насінин у кожну чашку).
2.Одну повторність залишають на світлі, а іншу – при тій самій температурі – у темряві.
3.Через тиждень визначають відсоток пророслого насіння.
4.Дані заносять у таблицю. Роблять висновок.
Дата добавления: 2014-12-26; просмотров: 631;