Робота 17

Виявлення хлорофілу за наявності антоціанів

Фотосинтезуючі органи рослин завжди містять хлорофіл – основний пігмент, який забезпечує процес уловлювання і перетворення сонячної енергії у світловій фазі фотосинтезу. Проте зелене забарвлення дуже часто маскується наявністю водорозчинних пігментів групи флавоноїдів – антоціанів, що локалізуються у клітинних вакуолях. Прикладом є листки червоної капусти.

За допомогою простих дослідів, які ґрунтуються на різних фізико-хімічних властивостях досліджуваних пігментів, можна довести наявність хлорофілу у незелених листках рослин (винятком є жовте та червоне осіннє листя). Для видалення з тканини антоціанів достатньо порушити цілісність тонопласта, наприклад, шляхом термічної обробки тканини у гарячій воді. Водорозчинні антоціани разом із клітинним соком вийдуть у навколишнє середовище, а хлорофіл залишиться у тканинах листка, оскільки для його екстракції потрібен органічний розчинник (наприклад, спирт). Із водним і спиртовим забарвленими розчинами проводять якісні реакції на наявність певного типу пігментів з додаванням концентрованої соляної кислоти. У кислому середовищі антоціани набувають червоного забарвлення, а хлорофіл перетворюється на феофітин – пігмент бурого кольору.

Мета роботи:навчитися розділяти вакуолярні і пластидні пігменти листка.

Прилади і матеріали дослідження: ступка з товкачиком; хімічний стакан на 400 мл; лійка; набір пробірок; етиловий спирт; фільтрувальний папір; CaCO3, 1N HCl; червоне листя ліщини, листя Coleus hybridus, листя червоної капусти.

Хід виконання роботи

1.Ізольований листок занурюють у воду і проварюють, додаючи невелику кількість CaCO3 протягом 2-3-хв. Відзначають появу забарвлення води. Листок виймають, а до забарвленої води додають кілька крапель HCl і спостерігають за зміною її кольору.

2.Проварений листок промивають водою і після підсушування екстрагують пігменти за допомогою етилового спирту. В отриманий спиртовий витяг теж додають кілька крапель HCl. Відзначають колір екстракту.

3.На основі даних про фізико-хімічні властивості хлорофілів і антоціанів роблять висновки.

 

 








Дата добавления: 2014-12-26; просмотров: 660;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.