Підготовці до ведення вогню
Робота старшого офіцера батареї з підготовки вогневих взводів починається від тоді, коли гармати зайняли вогневу позицію і їх командири доповіли про приведення гармат у бойове положення. Зазвичай свою роботу він організує у такій послідовності:
- дає команду обслузі КМУ на підготовку до роботи машини старшого офіцера батареї (п. 4.2);
- визначає координати вогневої позиції (якщо вони не визначалися раніше) та передає на пункт управління вогнем дивізіону і командиру батареї;
- задає основний напрямок стрільби основній гарматі (при побудові паралельного віяла по основній гарматі);
- будує паралельне віяло;
- дає команду на визначення основних кутомірів для кожної гармати по основній, запасній (нічних) точках наводки і різниці кутомірів для переходу до запасної (нічних) точок наводки;
- дає команду на визначення найменших прицілів, а за необхідності - інтервалів, уступів та перевищення гармат відносно основної і фронту батареї;
- організує підготовку і сортування боєприпасів;
- дає команду на визначення температури зарядів;
- доповідає на пункт управління вогнем дивізіону та командиру батареї про готовність до ведення вогню.
На вогневій позиції реактивної артилерії дає команду на розгортання метеопоста.
У залежності від характеру бойових дій, умов місцевості, наявності контурних точок координати вогневої позиції визначають за допомогою навігаційної апаратури або за допомогою приладів по карті (аерофотознімку) одним із способів:
- полярним способом;
- ходи;
- засічки.
Основній гарматі основний напрямок стрільби задається одним із таких способів:
- по візиру машини старшого офіцера батареї (бусолі), зорієнтованому за дирекційним кутом в основному напрямку стрільби;
- по завчасно визначеному кутоміру;
- за віхами.
При наданні гарматі основного напрямку стрільби на прицільних пристроях встановлюють рівень 30-00, бульбашки рівня виводять до середини, головку панорами повертають у бік візира (бусолі).
Для надання основній гарматі основного напрямку стрільби по візиру (бусолі), зорієнтованому в основному напрямку по дирекційному куту, старший офіцер батареї:
- наводить візир (монокуляр бусолі) на панораму гармати (приціл міномета) та знімає відлік по кутомірному кільцю і барабану;
- отриманий відлік, як кутомір для наведення в бусоль (візир), передає командою командиру основної гармати: “Основній стільки-то, навести у візир (бусоль)”. Цю роботу старший офіцер батареї виконує двічі.
Командир гармати повторює команду. Навідник за цією командою встановлює вказаний кутомір і наводить гармату, суміщає перехрестя панорами з центром монокуляра візира (бусолі).
Після виконання наведення навідник доповідає командиру гармати: “Готов”. Командир гармати перевіряє правильність наведення, наказує навіднику відмітитися по точках наводки і доповідає відлік старшому офіцеру батареї: “Основна готова. По основній стільки-то. По запасній стільки-то”.
Для надання основній гарматі основного напрямку стрільби по завчасно визначеному кутоміру старший офіцер батареї вказує командиру гармати на місцевості точку наведення і подає команду, наприклад: “Основній 36-40, навести на трубу, що ліворуч попереду”.
Командир гармати повторює команду, наприклад: “36-40, навести на трубу, що ліворуч попереду”.
Навідник повторює кутомір, встановлює його на панорамі та, працюючи поворотним механізмом гармати, наводить перехрестя панорами на вказану точку і доповідає: “Готов”. Командир гармати після перевірки наведення доповідає старшому офіцеру батареї: “Основна готова”.
При завчасній підготовці вогневих позицій основний напрямок може бути провішеним на місцевості від точки стояння основної гармати двома віхами.
Для надання основній гарматі основного напрямку стрільби за віхами старший офіцер батареї подає команду “Основній 30-00, навести у дальню віху”.
Командир гармати подає команду: “30-00, наводити у дальню віху”. Навідник виконує команду і доповідає: “Готов”; якщо ближня віха не у створі з дальньою, то навідник відмічається по ближній та наводить гармату у дальню віху і доповідає: “Готов”. Командир гармати перевіряє точність наведення, наказує навіднику відмітитися по точках наведення і доповідає: “Основна готова. По основній стільки-то. По запасній стільки-то”.
Після надання основного напрямку стрільби основній гарматі старший офіцер батареї вказує точку наводки, наприклад: “Основна точка наводки – сухе дерево, що ліворуч позаду”, і подає команду: “Основному відмітитись”. Командир гармати повторює команду навіднику: “Основному відмітитись”. Навідник відмічається по точці наводки і доповідає командиру гармати: “Кутомір по основній стільки-то”. Командир гармати перевіряє відмітку і доповідає старшому офіцеру батареї: “Основна по основній стільки-то”. Командир основної гармати і старший офіцер батареї записують основний кутомір у свої бланки запису стрільби.
Паралельне віяло у батареї будується одним із таких способів:
- по візиру машини старшого офіцера батареї (бусолі), зорієнтованому в основному напрямку стрільби;
- по основній гарматі;
- по небесному світилу.
Старший офіцер батареї віяло будує (окрім способу по небесному світилу) не менше двох разів, при цьому за дійсний вважається останній результат.
Побудова паралельного віяла вважається закінченою після того, як усі командири гармат доповіли кутоміри по основній точці наведення.
Для побудови паралельного віяла по візиру машини (бусолі), зорієнтованої в основному напрямку стрільби, старший офіцер батареї, послідовно наводячи візир (бусоль) на панораму кожної гармати, знімає відлік по кутомірному кільцю та барабану і подає команду: “Першій стільки-то, другій стільки-то, третій стільки-то і так далі, навести у візир (бусоль)”.
Командири гармат повторюють команду старшого офіцера батареї. Навідники повторюють та встановлюють отримані з команди кутоміри. Наводять гармати, суміщають перехрестя панорам з візиром (бусоллю), доповідають: “Готов”, після чого відмічаються по точках наводки самостійно.
Після наведення гармат командири гармат перевіряють виконання команди та доповідають старшому офіцеру батареї, наприклад: “Перша готова: по основній 33-15, по запасній 12-75 і т.д.”.
Якщо побудувати паралельне віяло з однієї точки стояння бусолі неможливо (не видно усіх панорам гармат або прицілів мінометів), то бусоль послідовно переносять на інші точки, з яких спостерігаються одна або декілька неорієнтованих гармат і одночасно видно хоча б одну гармату, яка наведена в основний напрямок стрільби. Командир (навідник) наведеної гармати відмічається по візиру (бусолі) і доповідає кутомір. Старший офіцер батареї встановлює на кутомірному кільці і барабані отриманий від навідника кутомір, наводить візир (бусоль) на панораму цієї гармати, а потім будує паралельне віяло для неорієнтованих гармат.
Для побудови паралельного віяла по основній гарматі старший офіцер батареї після надання основній гарматі основного напрямку стрільби подає команду: “Віяло”. Командири усіх гармат повторюють команду, навідники усіх гармат (крім основної) повертають головки панорам у бік основної гармати, а замкові виставляють над панорамами віхи (якщо потрібно).
У мінометів, що мають перехідні опори (у гармат, що мають продовжувачі), перед командою: “Віяло” подається команда: “Виставити перехідні опори (продовжувачі)”.
Навідник основної гармати відмічається послідовно по панорамах кожної з гармат та у міру виконання відмічання доповідає командиру гармати, наприклад: “По другій 15-26”, після передачі відмітки по останній гарматі доповідає: “Готов”.
Командир основної гармати отримані відмітки передає командирам відповідних гармат, наприклад: “По другій 15-26 і т.д.”
Командир кожної гармати після прийняття відмітки від командира основної гармати повторює її, змінює на 30-00 і подає команду навіднику, наприклад: “35-26, наводити в основну”.
Якщо у панораму (приціл) основної гармати не видно панораму (приціл) якої-небудь гармати, то командир основної гармати доповідає старшому офіцеру батареї: “Таку-то не видно”, після чого продовжує роботу з рештою гармат. Старший офіцер батареї наказує командиру гармати, яку не видно з основної, побудувати віяло по тій гарматі (серед наведених), яку він бачить: “Такій-то відмітитися по такій-то”. Порядок відмічання у цьому випадку такий, як при побудові віяла по основній гарматі.
Для побудови паралельного віяла по небесному світилу старший офіцер батареї:
- встановлює на кутомірному кільці та барабані візира (бусолі), які зорієнтовані в основному напрямку, відлік 30-00;
- вказує командирам гармат світило;
- підводить перехрестя головки візира (монокуляра бусолі) до світила, не доводячи до його краю 10-15 поділок кутоміра, і знімає відлік по кутомірному кільцю та барабану;
- отриманий відлік передає для усіх гармат як кутомір для наведення у світило, наприклад: “Батареї 15-60, наводити у правий (лівий) край Місяця. Супроводжувати”.
Командири гармат повторюють кутомір, а навідники встановлюють названий кутомір, безперервно виконують наведення, утримуючи вертикальну лінію перехрестя на вказаному краю світила. З початком супроводження навідники доповідають командирам гармат: “Готов”, а командири гармат – старшому офіцеру батареї: “Перша готова” і т.д.
Після прийняття доповіді від командирів гармат старший офіцер батареї подає команду: “Увага”. У мить підходу краю світила до вертикальної лінії сітки візира (бусолі) – подає команду: “Стій”. За цією командою усі навідники припиняють наведення, відмічаються по раніше вказаній точці наводки і доповідають командирам гармат кутоміри. Командири гармат доповідають старшому офіцеру батареї, наприклад: “Третя готова. По основній 13-56, по запасній 55-27”.
Після наведення гармат в основний напрямок і побудови паралельного віяла навідники відмічаються по точках наводки та доповідають відмітки командирам гармат, які записують їх у свої бланки запису стрільби, розраховують різницю кутомірів, для чого кутомір по основній точці наводки віднімають з усіх інших (по запасній та нічних).
Різницю кутомірів записують в бланк запису стрільби командирів гармат (додаток К).
Для переходу від основної точки наводки до запасної (нічної) командир гармати до кутоміру по основній точці наводки, отриманому при останньому пострілі (останній команді), додає різницю кутомірів і подає команду: “Стільки-то, навести у запасну (нічну)”.
Старший офіцер батареї записує у бланк запису стрільби основні кутоміри для усіх гармат, визначає і записує різниці основних кутомірів усіх гармат відносно основної, контролює правильність розрахунків виконаних командирами гармат (додаток И).
Длявстановлення коліматорів при єдиному кутомірі старший офіцер батареї подає команду, наприклад: ”Батарея, 55-00, встановити коліматори”.
Командири гармат повторюють команду; навідники встановлюють вказаний кутомір; номери обслуги, призначені командирами гармат по команді навідників обертають маховики установочних черв’яків коліматорів, навідники спостерігають в окуляри панорам і по готовності (при суміщенні вертикальних ліній, між якими знаходяться однойменні цифри та літери), командують: “Стій” – і доповідають командирам гармат: “Готов”.
Командири гармат перевіряють наведення і доповідають старшому офіцеру батареї: “Перша готова” і т.д.
Для визначення найменших прицілів старший офіцер батареї подає команду: “Визначити кути укриття відбивачем (за нижньою складовою). Праворуч ... , прямо ... , ліворуч ...” (вказує характерні ознаки гребенів у межах мінімальної дальності стрільби).
При вимірюванні кутів укриття відбивачем панорами навідник вимірює та доповідає командиру гармати кути укриття по найбільш високих точках місцевості в основному напрямку та праворуч (ліворуч) від нього у межах до 8-00.
Нижню складову каналу ствола гармати використовують при віддаленні гребеня укриття до 300м, вночі та в інших умовах обмеженої видимості.
При вимірюванні кутів укриття таким способом командир гармати при відкритому затворі спостерігає по нижній складовій каналу ствола і подає навіднику команди на наведення ствола в найбільш високу точку гребеня укриття, наприклад: “Праворуч”, “Ліворуч”, “Нижче”, “Вище”. Навідник виконує команди командира гармати, діючи механізмами наведення гармати. По команді командира гармати “Стій” навідник зупиняє наведення і при установці рівня 30-00 маховичками механізму кутів прицілювання і механізму поперечного коливання виводить бульбашки рівнів на середину і знімає значення кута укриття зі шкали прицілу в тисячних.
Кути укриття бойових машин реактивної артилерії визначають у такому ж порядку, як і за нижньою складовою каналу ствола гармати, наведенням у гребінь складової нижнього лівого ствола пакета напрямних бойової машини.
Виміряні кути укриття командири гармат доповідають старшому офіцеру батареї, наприклад: “Перша готова. Кути укриття: праворуч 99, прямо 70, ліворуч 86” і т.д.
Старший офіцер батареї вибирає у кожному з напрямків найбільший кут укриття, дальність до гребенів визначають відносно найменш віддаленої гармати, розраховує найменші приціли для батареї і подає команду, наприклад: “Батарея, записати найменші приціли. Заряд повний, третій, шостий. Праворуч: 99, 105, 112; прямо: 70, 82, 88; ліворуч: 86, 92, 97”.
Командири гармат повторюють і записують до бланків найменші приціли (при роботі на засобах радіозв’язку команду повторює тільки командир основної гармати).
Дозволяється визначення кутів укриття праворуч – правофланговою, ліворуч – лівофланговою, прямо – однією із середніх гармат батареї або однією гарматою, найближчою до гребеня укриття.
Для визначення інтервалів та уступів відносно основної гармати (крім гармат самохідної артилерії), якщо вони не визначені раніше, старший офіцер батареї подає команду: “Основній, виставити рейку. Батареї визначити інтервали та уступи”. (Для гармат самохідної артилерії – “Батареї визначити інтервали та уступи”).
За цією командою один із номерів обслуги основної гармати виставляє вертикально двометрову рейку поблизу гармати. Командири гармат (крім основної) подають команду: “Відмітитися по основній, виміряти відбивачем кут по рейці”. (Для гармат самохідної артилерії: “Відмітитися по основній, виміряти дальність”).
Навідники усіх гармат визначають кутоміри на панораму основної гармати, вимірюють за допомогою відбивача панорами вертикальний кут між марками виставленої біля основної гармати двометрової рейки (для гармат самохідної артилерії визначають кутомір і дальність по мірній базі за допомогою шкали дальності панорами) та доповідають командиру гармати, наприклад: “47-12, кут 0-17 (дальність 110)”.
Командир кожної гармати по куту bо (дальності) та кутоміру на панораму основної гармати за допомогою таблиці (додаток Д.1) визначає інтервал та уступ відносно основної.
Командири гармат записують результати до бланку запису стрільби і доповідають старшому офіцеру батареї, наприклад: “Перша по основній 47-12, дальність 110. Інтервал ліворуч 115, уступ мінус 20”.
При розташуванні гармат батареї на різних висотах, крім інтервалу та уступу, визначають перевищення кожної гармати відносно основної. Для цього старший офіцер батареї подає команду: “Визначити перевищення”.
За цією командою навідники усіх гармат вимірюють за допомогою відбивача (при встановленому рівні 30-00 та виведених до середини бульбашок рівнів) вертикальний кут від горизонту панорами до напрямку на панораму основної гармати і доповідають, наприклад: “Кут + 0-50”. Командири гармат множать число великих поділок кута bh на 1/10 дальності до основної гармати, визначають перевищення у метрах, записують його і доповідають старшому офіцеру батареї, наприклад: “Перша, перевищення плюс 5”.
Після перевірки готовності батареї старший офіцер батареї доповідає на пункт управління вогнем у і командиру батареї:
- координати і висоту вогневої позиції;
- кількість гармат у батареї і номер основної гармати (якщо потрібно);
- найменші приціли;
- кількість боєприпасів за видами і партіями;
- сумарне відхилення початкової швидкості снарядів основної гармати для кожних партії і номера зарядів (якщо потрібно);
- температуру зарядів.
Приклад доповіді старшого офіцера батареї: “Десна” до ведення вогню готова. 905087, 306966, 1401). Найменші приціли, заряди повний, третій, шостий, праворуч: 99, 105, 112; прямо: 70, 82, 88; ліворуч: 86, 92, 97. 2002)-02503), 2012)-01603), 2022)-05003). Температура зарядів на ґрунті плюс 8ºС. У боєукладці плюс 12ºС. Я “Десна”.
Дата добавления: 2014-11-29; просмотров: 2502;