В С Т У П

Даний навчальний посібник створено на основі навчального курсу «Зовнішня політика України», який авторкою читався на історичному факультеті Луганського національного університету імені Тараса Шевченка студентам спеціальності «Країнознавство» напрямку «Міжнародні відносини» протягом кількох років. Зміст дисципліни узгоджено з програмою аналогічного навчального курсу, який викладається кафедрою міжнародних відносин та зовнішньої політики Донецького національного університету (завідувач кафедри – доктор історичних наук, професор О. В. Крапівін) студентам спеціальності «Міжнародні відносини».

Авторка мала на меті створити такий навчальний посібник, який був би присвячений передусім аналізу історичних фактів, подій, явищ та діяльності видатних українських державних діячів у сфері зовнішньої політики та міжнародних відносин. Водночас розгляд зовнішньополітичних акцій, міжнародних угод, договорів проводиться на тлі загальноісторичного процесу.

Слід зазначити, що І. О. Овсій, професор Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, друкуючи у 1999 році свій навчальний посібник «Зовнішня політика України: від давніх часів до 1944 року», відзначав той факт, що в Україні гостро відчувається брак літератури, в якій би в концентрованому вигляді розглядалися проблеми міжнародних відносин і зовнішньої політики України за хоча б один з відрізків її історії. А в монографіях, що є дотичними до даної проблематики, викладені часом діаметрально протилежні погляди, базовані здебільшого на різних ідейно-політичних уподобаннях.

Щоправда останнім часом в Україні з’явилися сотні публікацій з проблем формування основних принципів зовнішньої політики України та реалізації пріоритетних напрямків роботи української дипломатії, побачили світ спогади й мемуари президентів, дипломатів та інших державних діячів, причетних до становлення зовнішньополітичного курсу України, захищено сотні дисертацій з питань міжнародного визнання незалежної України, становлення та розвитку її зовнішньої політики тощо. Однак, як цілком справедливо зазначили такі відомі вітчизняні дослідники міжнародних відносин, як С. В. Віднянський та А. Ю. Мартинов, значна їх частина позбавлена необхідної наукової ґрунтовності та відповідної джерельної основи; ці праці почасти мають кон’юнктурний характер, бо виконані для задоволення поточних політичних потреб.

Отже, фундаментальних досліджень у галузі історії української зовнішньої політики та дипломатії на сьогодні все ще надзвичайно мало. І причини цього ми вбачаємо насамперед у тому, що українські історики й до теперішнього часу не розробили ще єдиної методології дослідження історії України і не вирішили цілу низку концептуальних питань як самої історії України, так і дотичної до неї проблематики, в тому числі й тієї, що зачіпає вузлові проблеми міжнародних відносин та зовнішньої політики України.

Тим не менш, незважаючи на всі складності, навчальний посібник з дисципліни «Зовнішня політика України» був нами розроблений, апробований і пропонується увазі Читача. Маємо надію, що наша робота буде корисною не лише студентам-міжнародникам, а й викладачам, магістрантам та студентам вищих навчальних закладів гуманітарних спеціальностей, вчителям шкіл та інших навчальних закладів.

 

 








Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 695;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.