Розділ 5 Бойова робота на відкритій вогневій
позиції . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 112
5.1 Загальні положення . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 112
5.2 Вибір, підготовка та зайняття рубежу
розгортання (вогневої позиції) . . . . . . . . . . . . . . 117
5.3 Правила подачі команд . . . . . . . . . . . . . . . . 122
5.4 Правила виконання команд . . . . . . . . . . . . . 124
Питання для повторення та самоконтролю . . . 129
Закінчення . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 130
Предметний покажчик . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 132
Список використаної літератури . . . . . . . . . . . . . . . . 189
Додатки . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 192
А Схема закритої вогневої позиції батареї 2С1 . . . . . . 193
Б Розташування номерів обслуги, боєприпасів,
приладдя та шанцевого інструменту біля
гармати, приведеної у бойове положення . . . . . . . . . . . 194
В Картка топогеодезичної прив’язки вогневої позиції
1-ї батареї . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 195
ґ Порядок визначення та урахування поправок
на балістичний вітер на вогневій позиції
реактивної батареї . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 196
Д Розрахунок індивідуальних поправок гармати . . . . 202
Е Таблиця індивідуальних поправок гармати . . . . . . . 215
Ж Таблиця наявності і витрати боєприпасів . . . . . . . 217
И Запис стрільби старшого офіцера батареї . . . . . . . . 218
К Запис стрільби командира гармати . . . . . . . . . . . . . 224
Л Запис розрахованих установок для
стрільби гармати . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 228
М Картки послідовного зосередженого вогню
та вогневого валу батареї . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 230
Н Схема безпосередньої охорони та
самооборони вогневих взводів на позиції . . . . . . . . . 232
П Картка вогню гармати . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 235
Р Розпорядження старшого офіцера батареї . . . . . . . 236
С Схеми протитанкового вогню батареї та
взводу на рубежі розгортання . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 240
Т Схема вогню батареї прямою наводкою. . . . . . . . . 242
У Орієнтований перелік польової екіпіровки . . . . . . 243
Ф Таблиця переходу від паралельного віяла до віяла
іншого виду . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 247
Вступ
На етапі реформування Збройних сил України в умовах оптимізації їх чисельного складу перед Сухопутними військами першочерговим постає завдання з модернізації військової техніки і озброєння, оснащення його новітнім обладнанням і програмним забезпеченням.
Артилерія як складова Сухопутних військ зазнає якісних змін. Володіючи значною далекобійністю, могутнім і точним вогнем, здатністю до широкого маневру і швидкого зосередження (розосередження) вогню по різноманітних об’єктах, вона сьогодні і в майбутньому буде залишатися одним із найважливіших засобів вогневого ураження противника та забезпечення успішних дій загальновійськовим частинам (підрозділам) у бою.
Значного прогресу у своєму розвитку набули радіолокаційні, звукометричні, квантові та інші технічні засоби розвідки, топогеодезичної, метеорологічної, технічної та балістичної підготовки. Поряд з технічним переозброєнням продовжується процес оптимізації організаційно – штатних структур частин і підрозділів та подальшого розвитку тактики артилерії - теорії і практики її застосування у різних умовах бойової обстановки, у тому числі в локальних війнах і збройних конфліктах [12].
За таких умов особливого значення набуває система військової освіти, головним завданням якої є підготовка потрібної кількості висококваліфікованих офіцерів, які володіють теоретичними знаннями і практичними навичками з бойового застосування нових зразків озброєння. Вирішення цих питань покладається на офіцерів підрозділів батарейної ланки. Ось чому командувач Сухопутних військ Збройних Сил України вимагає суттєвого підвищення рівня тактичної, технічної і спеціальної підготовки молодших офіцерів
З метою ефективного виконання цих завдань офіцери ракетних військ і артилерії повинні ґрунтовно опановувати основи бойового застосування артилерійських підрозділів та набувати практичних навичок з бойової роботи вогневих підрозділів. Це дасть змогу уміло управляти підрозділами в різних видах бойових дій, у складних метеорологічних і геофізичних умовах.
Метою написання навчального посібника стала необхідність розкриття змісту навчальної програми з дисципліни „Бойова робота” для студентів, які навчаються за програмою підготовки офіцерів запасу.
Навчальна дисципліна „Бойова робота” поряд з „Тактикою”, „Стрільбою артилерії”, „Топогеодезичною підготовкою” і „Будовою та експлуатацією артилерійського озброєння” займає провідне місце у підготовці спеціалістів для артилерії Сухопутних військ. Із 190 годин навчальної роботи з військово – технічних дисциплін 88 - належать бойовій роботі У результаті вивчення повного курсу програми дисципліни „Бойова робота” студенти повинні:
знати:
- основні положення „Посібника з бойової роботи вогневих підрозділів артилерії” та основні нормативи з бойової підготовки для артилерійських підрозділів;
- обов’язки, зміст та порядок роботи старшого офіцера батареї, командира вогневого взводу, командира гармати і номерів обслуги при: виборі та зайнятті вогневої позиції, підготовці гармати до стрільби, підготовці до роботи командирської машини старшого офіцера батареї, залишенні вогневої позиції; підготовці боєприпасів до стрільби, організації зберігання боєприпасів на вогневій позиції та виконанні заходів безпеки при поводженні з боєприпасами.
Уміти:
- керувати вогневими підрозділами при виборі вогневої позиції, організації топогеодезичної прив’язки; зайнятті вогневих позицій, підготовці вогневих взводів до ведення вогню в різних умовах; веденні вогню із закритої вогневої позиції по різних цілях; виконанні вогневих завдань прямою наводкою по нерухомих та рухомих цілях; залишенні вогневих позицій;
- організовувати охорону та самооборону, відбиття нападу на вогневу позицію;
- організовувати визначення індивідуальних поправок гармати, підготовку матеріальної частини й боєприпасів до стрільби;
- працювати на всіх штатних засобах зв’язку батареї;
- вести робочу карту та інші бойові документи на вогневій позиції.
Саме зміст цих знань розкривається у посібнику. Він складається із п’яти розділів, кожний з яких містить у собі відповідний матеріал з дисципліни „Бойова робота”.
У першому розділі наведені загальні положення стосовно бойової роботи вогневих підрозділів, основні визначення (вогнева позиція, уступ, інтервал, кутомір, точка наводки, фронт батареї, найменший приціл, глибина укриття, віяло батареї та ін.), розкриті обов’язки посадових осіб (старшого офіцера батареї, командира вогневого взводу, командира гармати, командира відділення - старшого обчислювача), а також перелічені документи, які розробляються на вогневій позиції.
Відомо, що основним завданням артилерії є ураження різних цілей: окремих і групових, нерухомих і рухомих, спостережених і неспостережених. Ефективність виконання цього завдання визначається насамперед точністю стрільби і її своєчасністю, яким передує відповідна підготовка. Тому у другому розділі розкривається підготовка стрільби на вогневій позиції, а саме: зміст топогеодезичної, метеорологічної, балістичної і технічної підготовки. Показано порядок організації визначення установок для стрільби.
У третьому розділі розкриваються правила поводження з гарматою і боєприпасами на вогневій позиції. Якісне засвоєння матеріалу цих розділів дозволить особовому складу вогневих підрозділів, не порушуючи правил безпеки, організовано, якісно і своєчасно підготуватися до виконання вогневих завдань.
У четвертому – основному розділі – викладена бойова робота на закритій вогневій позиції. У навчальному посібнику цей розділ найбільший за обсягом і містить: загальні положення; зміст і порядок підготовки машини старшого офіцера батареї; порядок вибору закритої вогневої позиції та підготовки її до зайняття вогневими взводами, зайняття вогневої позиції вогневими взводами. Детально висвітлена робота на закритій вогневій позиції при підготовці до ведення вогню, а також робота після доповіді про готовність до ведення вогню. Значна увага приділена правилам приймання та виконання команд для підготовки і ведення вогню. Найбільш ґрунтовно розкрито порядок ведення вогню із закритої вогневої позиції. Достатньо повно висвітлено порядок зміни раніше поданих команд і яким чином здійснюються перерви у веденні вогню і перевіряються установки. Наведено порядок записів установок після закінчення стрільби і залишення вогневої позиції. Приклади подачі команд, показаних у розділі, дають можливість зрозуміти сутність бойової роботи на закритій вогневій позиції.
У п’ятому розділі навчального посібника розкрито бойову роботу на відкритій вогневій позиції.
У додатках подані рекомендації щодо розроблення документів, які повинні вестися на вогневій позиції, та інше.
Даний посібник призначений для слухачів, студентів ВНЗ, які навчаються за програмою підготовки офіцерів запасу, з метою фундаментального вивчення питань, які стосуються бойової роботи вогневих підрозділів артилерії на закритій вогневій позиції. Він може бути корисним командирам артилерійських підрозділів, а також викладачам під час підготовки до занять і тактичних навчань.
Необхідно зазначити, що розкриті у посібнику положення і рекомендації потребують подальшого розвитку й уточнення, тому автор розраховує отримати від читачів пропозиції щодо удосконалення навчального посібника.
Автор висловлює щиру вдячність доктору технічних наук, старшому науковому співробітнику Кузнецову О.О., кандидату технічних наук, старшому науковому співробітнику Грабчаку В.І., кандидату військових наук, доценту Красюку О.П., кандидату військових наук, доценту Пушкарьову Ю.І. за критичні зауваження, а також за корисні поради, які вони надали під час підготовки посібника та рецензування його рукопису.
У даному навчальному посібнику використано ряд робочих матеріалів, підготовлених Нестреляєвим Олексієм Борисовичем.
Дата добавления: 2014-11-29; просмотров: 1227;