Органи гемопоезу та імунологічного захисту

В системі органів гемопоезу (кровотворення) та імунологічного за-хисту розрізняють центральні та периферійні.

До центральних органів відносять червоний кістковий мозок, ти-мус, а у птахів також клоакальну (фабрицієву) сумку. Під час ембріоге-незу ці органи заселяються поліпотентними стовбуровими кровотвор-ними клітинами, які здатні до самопідтримки протягом усього життя організму. Із цих клітин в червоному кістковому мозку утворюються еритроцити, гранулоцити, моноцити та кров'яні пластинки. В умовах специфічного мікрооточення, яке створюється відповідними клітина-ми строми та макрофагами, в центральних органах відбувається анти-генонезалежний розвиток різноманітних клітин-попередників і утво-рення імунокомпетентних Т- і В-лімфоцитів, які надходять в кров'яне русло, заселяючи певні зони в периферійних органах кровотворення.

Периферійними органами гемопоезу є лімфатичні вузли, селезінка, а також лімфоїдні утворення стінки шлунково-кишкового тракту, а у птахів — шкіри та легень.

В лімфоїдній тканині і утвореннях цих органів відбувається залеж-ний від антигенів процес проліферації Т- і В-лімфоцитів і перетворен-ня їх в ефекторні клітини, які забезпечують різні реакцїї клітинного та гуморального імунітету. Таким чином, лімфоїдна тканина перифе-рійних органів кровотворення, завдяки безперервному в ній процесу проліферацїї, міграції і рециркуляцїї лімфоцитів, незважаючи на топо-графічну роз'єднаність, утворює єдину захисну систему організму.

Загальною морфологічною ознакою всіх органів гемопоезу е наяв-ність у них ретикулярної тканини мезенхімного походження (черво-ний кістковий мозок, селезінка, лімфатичні вузли, лімфоїдна тканина


Розділ 4


Спеціальна гістологія


слизових оболонок), а для тимуса та фабрицієвої сумки - птахів сітки багатовідросткових епітеліальних клітин.

У ретикулоепітеліальній чи ретикулярній стромі клітини разом з макрофагами утворюють в органах гемопоезу специфічне мікросере-довище, в якому створюються оптимальні умови для забезпечення вза-ємного контакту різноманітних клітин при їх функціонуванні, а також для проліферації, дозрівання та деструкції клітин.

Особлива система синусоїдних капілярів і посткапілярних венул сприяє міграції клітин, утворює сповільнену внутрішньоорганну цир-куляцію крові й лімфи та їх депонування. Крім того, кровотворні ор-гани, зокрема лімфатичні вузли, захищають кров'яне русло від надхо-дження до нього сторонніх речовин.

Разом з ретикулярною системою органи гемопоезу утворюють єди-ний фізіологічний бар 'єр.








Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 836;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.