Напруження в сталеалюмінієвому проводі від зміни температури

Температурний коефіцієнт лінійного розширення алюмінію майже в два рази більший, ніж сталі. Якби між алюмінієвою та сталевою частинами проводу було відсутнє тертя, то під час нагрівання проводу, наприклад, до температури, яка перевищує температуру його виготовлення (q >q0 ), алюмінієва частина проводу більше би видовжилася, ніж сталева. А за температури нижчої, ніж температура виготовлення (q <q0 ), алюмінієва частина проводу стала би коротшою, ніж сталева. В дійсності алюмінієві та стальні дротинки скручені між собою і переміщуватися одні відносно інших не можуть. Провід веде себе як єдине ціле, і видовження алюмінію та сталі під час нагрівання буде однаковим, але при цьому алюмінієва частина проводу буде стискатися, а сталева розтягуватися (рис. 6.1). В алюмінієвій та сталевій частинках проводу виникають температурні напруження.

Якщо б під час нагрівання проводу від q0 до q алюмінієва і стальна частини розширювалися незалежно, то вони б видовжилися

; , (6.8)

де aА , aС – коефіцієнти температурного розширення алюмінію і сталі.

В дійсності обидві частини розширюються на

, (6.9)

де a – фіктивний коефіцієнт температурного розширення проводу.

Дійсне ж видовження алюмінієвої частини проводу буде менше на

, (6.10)

а сталевої більше на

(6.11)

порівняно з незалежним видовженням. На алюмінієву частину проводу діє сила стискання ТАq , а на сталеву – сила розтягування ТСq . В обох частинах проводу виникають температурні напруження sСq і sАq . Напруження стискання в алюмінієвій та сталевій частинах проводу можуть бути відповідно визначені за виразами:

; . (6.12)

Вираз для визначення фіктивного коефіцієнта температурного розширення проводу a можна отримати з умови рівноваги проводу (сила стискання алюмінієвої частини проводу дорівнює силі розтягу його стальної частини)

. (6.13)

З врахуванням формул 13.4, 13.11, 13.12 рівняння буде мати вигляд

. (6.14)

Отже, значення фіктивного коефіцієнта температурного розширення проводу можна визначити за виразом

. (6.15)

Максимальне напруження в сталеалюмінієвому проводі виникає від механічного навантаження та від зміни температури проводу. Результуюче напруження в алюмінієвій частині проводу sА визначають, як

, (6.16)

де sАМ , sАq - відповідно напруження від механічного навантаження та від зміни температури.

З врахуванням рівняння (6.12) для алюмінієвої частини проводу отримаємо

. (6.17)

 

Враховуючи рівняння (6.5), фіктивне напруження проводу буде рівне

. (6.18)

 

 

Рис. 6.1.

 

Допустиме напруження в сталеалюмінієвому проводі [s] визначають за виразом

, (6.19)

де [s]А , aААдопустиме напруження, коефіцієнт температурного розширення і модуль пружності алюмінієвої частини проводу; a ,Е визначають з формул 6.7 і 6.15; q , q0відповідно температура проводу та температура виготовлення проводу.

Температурне напруження в алюмінієвій частині проводу sАq за умови q >q0 приводить до збільшення допустимого напруження сталеалюмінієвого проводу [s] у порівнянні з допустимим напруженням алюмінієвого проводу. Напруження за низької температури [s]qнн не перевищує напруження за найбільшого навантаження [s]¡нб. Досвід експлуатації повітряних ліній показав, що значення [s]qнн може бути збільшене до значення [s]Uнб . На сьогодні прийнято, що [s]qнн = [s]Uнб = (0,35¸0,45) , де – межа міцності під час розтягування проводу. За такої умови напруження в алюмінієвій частині проводу не виходить за допустимі межі.

 

 








Дата добавления: 2017-01-13; просмотров: 558;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.