Контроль і нагляд у сфері фінансово- господарської діяльності
Фінансовий контроль — діяльність державних і недержавних органів, що здійснюється в особливих формах і з особливими методами, які наділені повноваженнями щодо встановлення законності і достовірності фінансових операцій, оцінки економічної ефективності фінансово-господарської діяльності і виявлення резервів ЇЇ підвищення, збільшення прибуткових надходжень до бюджету і збереження державної власності. Фінансовий контроль — неодмінна умова нормального функціонування економіки і фінансової системи. Об'єктом дії фінансового контролю є грошові відносини, що виникають при формуванні і використанні фінансових ресурсів у матеріальному виробництві і невиробничій сфері, у всіх ланках фінансової системи.
Контроль і нагляд у сфері господарської діяльності регулюється Законом України «Про основні засади державного контролю (нагляду) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. Проте ст. 2 цього Закону містить положення про те, що закон не розповсюджується на відносини, які виникають під час здійснення валютного контролю, банківського і страхового нагляду та інших видів контролю за діяльністю суб'єктів господарювання на ринку фінансових послуг.
Мета державного нагляду в цій сфері — дотримання вимог законодавства України про страхування, ефективний розвиток страхових послуг, запобігання неплатоспроможності страховиків і захист інтересів страхувальників.
Загальний порядок державного нагляду і контролю за порядком надання фінансових послуг встановлений Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» , а саме ст. 1 визначає державне регулювання ринків фінансових послуг, під яким розуміється здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам. Відповідні повноваження віднесені до ведення спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, яким на сьогодні виступає Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг (далі — Держфінпослуг). Держфінпослуг створена Указом Президента України від 4 квітня 2003 року № 292/2008. Даний державний орган видає нормативно-правові акти щодо питань і проблем тих, що виникають у сфері страхування.
Слід враховувати, що положення Закону України « Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» були визнані неконституційними відповідно до рішення Конституційного Суду України 02.10.2008 р. № 19-рп/2008 в частині повноважень Президентом України у сфері призначення і звільнення з посади голови, його заступників, директорів департаменту Держфінпослуг. Даними повноваженнями наділяється сьогодні Кабінет Міністрів України.
Нагляд і контроль за наданням фінансових послуг здійснює Державна комісія з цінних паперів і фондового ринку, що діє на підставі Указу Президента України від 12.06.95 р. № 446. Даний орган веде державний реєстр фінансових установ, які надають фінансові послуги на ринку цінних паперів відповідно до рішення даної комісії від 14.07.2004 р. № 296. Включення в даний реєстр і видача відповідного свідоцтва є підставою того, що суб'єкти (корпоративні інвестиційні фонди і професійні учасники ринку цінних паперів) набувають статусу фінансової установи.
Державний контроль у сфері валютних операцій регулюється Декретом КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.93 р., ст. 12 якого встановлює, що валютні операції за участю резидентів і нерезидентів, а також зобов'язання щодо декларування валютних цінностей підлягають валютному контролю, який здійснюють спеціально уповноважені державні органи, головними серед яких є НБУ і Кабінет Міністрів України.
Державний контроль і нагляд за здійсненням банківської діяльності як спеціальної сфери фінансових послуг віднесений до ведення НБУ і регламентується законами України «Про Національний банк України» від 20.05.99 р., «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 р. Стаття 1 Закону України «Про Національний банк України» містить поняття банківського нагляду, під яким розуміється система контролю та активних впорядкованих дій Національного банку України, спрямованих на забезпечення дотримання банками та іншими особами, стосовно яких Національний банк України здійснює наглядову діяльність законодавства України і встановлених нормативів, з метою забезпечення стабільності банківської системи та захисту інтересів вкладників та кредиторів банку.
Дії НВУ виражаються в ухваленні ним відповідних нормативно- правових актів, які є обов'язковими. Наприклад, постанова НБУ «Про затвердження Положення про здійснення уповноваженими банками контролю за проведенням резидентами та нерезидентами, до яких застосовані спеціальні санкції згідно зі ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», валютних операцій через ці банки» від 21.05.2003 р. № 198.
Повноважними органами контролю і нагляду в даній сфері є також органи загального контролю і нагляду за господарською діяльністю, серед яких виділяється Антимонопольний комітет Укра- їни, що діє відповідно до Закону України «Про Антимонопольний комітет України» від 26.11.93 р.
У сфері державного контролю і нагляду за дисципліною цін діють державні інспекції з контролю за цінами, систему яких очолює Державна інспекція по контролю за цінами (Держцінінспекція), яка функціонує у складі Міністерства економіки і на основі постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819. Основним завданням даного органу є організація і здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю і нагляду за дотриманням центральними і місцевими органами державної влади, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення і застосування цін (тарифів), а також проведення цінових спостережень на споживчому і товарному ринках.
Різновидом державного фінансового контролю є державний фінансовий аудит, який спрямований на запобігання фінансовим порушенням і забезпечення достовірності фінансової звітності. Основним завданням такого аудиту є сприяння бюджетним організаціям у забезпеченні правильності ведення бухгалтерського звіту, законності використання бюджетних коштів, державного і комунального майна і т. д. Даний вид державного контролю здійснюється Рахунковою палатою і органами контрольно-ревізійної служби (КРУ) згідно з законами України «Про Рахункову палату» від 11.07.96 р., «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.93 р.
Контрольні запитання:
11 Визначте поняття фінансової діяльності суб'єктів господарювання.
— Назвіть джерела правового регулювання фінансової діяльності суб'єктів господарювання.
— У чому полягає значення господарсько-правового підходу до регулювання фінансової діяльності суб'єктів господарювання?
— Що таке фінансова установа і який порядок набуття такого статусу?
— Назвіть види фінансових послуг і дайте їм загальну характеристику.
— Які публічні обмеження у сфері надання фінансових послуг ви знаєте?
— Назвіть види банківських операцій.
— Які види публічних обмежень банківської діяльності ви знаєте?
— Що таке страхування і які вимоги до страхової діяльності?
— Дайте характеристику державному контролю і нагляду за фінансовою діяльністю суб'єктів господарювання.
Дата добавления: 2016-12-16; просмотров: 492;