Управління спеціальними (вільними) економічними зонами

 

Характерними ознаками спеціальних (вільних) економічних зон є:

- територіальна обмеженість спеціальних (вільних) економічних зон;

- строковість спеціальних (вільних) економічних зон;

- юридична підстава запровадження спеціальних (вільних) економічних зон на певній території – спеціальний закон про конкретну ВЕЗ;

- мета створення спеціальних (вільних) економічних зон – досягнення законодавчо встановлених економічних, соціальних та науково-технічних завдань;

- спеціальний суб’єктний склад спеціальних (вільних) економічних зон: обов’язковими учасниками господарських відносин у спеціальних (вільних) економічних зонах є органи управління спеціальними (вільними) економічними зонами та суб’єкти господарювання у спеціальних (вільних) економічних зонах, які набувають цього статусу в спеціальному порядку за умови дотримання встановлених вимог;

- спеціальний режим господарської діяльності для суб’єктів господарювання у спеціальних (вільних) економічних зонах, що може включати пільгові митні, податкові, валютно-фінансові та інші умови підприємництва;

- здійснення управління спеціальними (вільними) економічними зонами із застосуванням спеціально створених органів.

Використання інституту спеціальних (вільних) економічних зон забезпечує досягнення важливих для країни цілей, зокрема:

- залучення інвестицій (як внутрішніх, так і іноземних) та ефективного їх використання;

- активізації спільної з іноземними інвесторами підприємницької діяльності з метою збільшення експорту товарів, поставок на внутрішній ринок високоякісної продукції та послуг;

- впровадження нових технологій, ринкових методів господарювання;

- розвитку інфраструктури ринку;

- поліпшення використання природних, матеріальних і трудових ресурсів;

- прискорення соціально-економічного розвитку України.

Структура, функції та повноваження органів управління спеціальної (вільної) економічної зони визначаються залежно від її типу, розмірів, кількості працівників та/або мешканців на території спеціальної (вільної) економічної зони.

Місцеві Ради народних депутатів та місцеві державні адміністрації здійснюють свої повноваження на території спеціальної (вільної) економічної зони з урахуванням специфіки її статусу, визначеної законом про її створення.

Органами управління спеціальних (вільних) економічних зон незалежно від їх типу є:

- місцеві Ради народних депутатів та місцеві державні адміністрації в межах своїх повноважень;

- орган господарського розвитку і управління спеціальної (вільної) економічної зони, що створюється за участю суб’єктів економічної діяльності України та іноземних суб’єктів такої діяльності. Функції цього органу може бути покладено на одного із суб’єктів економічної діяльності спеціальної (вільної) економічної зони.

Державне регулювання діяльності спеціальної (вільної) економічної зони здійснюють органи державної виконавчої влади України, до компетенції яких входить контроль за додержанням вимог законодавства України на території, де створено спеціальну (вільну) економічну зону.

Судові, арбітражні та інші правоохоронні органи, а також органи контролю за додержанням екологічних, санітарних та інших норм керуються при здійсненні своїх функцій чинним законодавством України за винятками, передбаченими законодавчим актом про конкретну спеціальну (вільну) економічну зону.

Орган господарського розвитку і управління та суб’єкти економічної діяльності спеціальної (вільної) економічної зони є самостійними в здійсненні своєї діяльності стосовно органів державного управління України, за винятками, передбаченими законодавчими актами України.

Органи державного управління України не несуть відповідальності за дії органу господарського розвитку і управління та суб’єктів економічної діяльності спеціальної (вільної) економічної зони, якщо інше не передбачено законодавчим актом про створення спеціальної (вільної) економічної зони або договором між ними. Орган господарського розвитку і управління спеціальної (вільної) економічної зони та зазначені суб’єкти не несуть відповідальності за дії органів державного управління України.

Органи господарського розвитку і управління спеціальної (вільної) економічної зони не несуть відповідальності за дії місцевих Рад народних депутатів та місцевих державних адміністрацій. Місцеві Ради народних депутатів та місцеві державні адміністрації не несуть відповідальності за дії органу господарського розвитку і управління спеціальної (вільної) економічної зони та суб’єктів економічної діяльності спеціальної (вільної) економічної зони, якщо інше не передбачено законом про створення спеціальної (вільної) економічної зони, або договором між ними.

Місцеві Ради народних депутатів та місцева державна адміністрація, на території яких розташована спеціальна (вільна) економічна зона, здійснюють свої повноваження на території зони у повному обсязі, якщо законодавчими актами про створення спеціальних (вільних) економічних зон не передбачено інше. Крім того, до сфери повноважень місцевих Рад народних депутатів та місцевої державної адміністрації, належить:

- внесення пропозицій щодо змін у статусі спеціальної (вільної) економічної зони в порядку, встановленому чинним законодавством;

- вирішення разом з органами державної виконавчої ради, суб’єктами економічної діяльності та профспілковими організаціями спеціальної (вільної) економічної зони питань, пов’язаних із специфікою правового та фінансового забезпечення, соціального захисту громадян України, які проживають на території зазначеної зони.

До сфери повноважень місцевих Рад народних депутатів та місцевих державних адміністрацій також належить укладення з органом господарського розвитку спеціальної (вільної) економічної зони генеральної угоди про передачу в її користування земельних ділянок, об’єктів інфраструктури, розташованих на цій території, та природних ресурсів.

Місцеві Ради народних депутатів та місцеві державні адміністрації, на території яких розташована спеціальна (вільна) економічна зона, можуть мати своїх представників у керівництві органу господарського розвитку і управління спеціальної (вільної) економічної зони.

Функції та повноваження органу господарського розвитку і управління спеціальної (вільної) економічної зони визначаються законом про створення конкретної спеціальної (вільної) економічної зони.

Орган господарського розвитку і управління спеціальної (вільної) економічної зони забезпечує загальні умови її функціонування. До виключної компетенції органу господарського розвитку в межах функціонування спеціальної (вільної) економічної зони належить:

- визначення перспективних напрямів розвитку спеціальної (вільної) економічної зони;

- експлуатація та будівництво мереж транспорту, зв’язку, енергопостачання та інших об’єктів виробничої інфраструктури, що використовуються для загальних потреб;

- розвиток мережі комунікаційних зв’язків з партнерами за межами спеціальної (вільної) економічної зони;

- організація міжнародних торгів з метою розміщення на території спеціальної (вільної) економічної зони нових виробництв;

- упорядкування та надання суб’єктам господарської діяльності спеціальної (вільної) економічної зони в користування земельних ділянок, об’єктів інфраструктури та передача їм у користування природних ресурсів;

- видача дозволів (ліцензій) суб’єктам господарської діяльності спеціальної (вільної) економічної зони на будівництво нових господарських об’єктів, реєстрація суб’єктів економічної діяльності та інвестицій, здійснюваних в спеціальній (вільній) економічній зоні.

Виконавчим директором органу господарського розвитку спеціальної (вільної) економічної зони може бути як громадянин України, так і іншої країни, який працює за строковим контрактом.








Дата добавления: 2016-12-08; просмотров: 594;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.