Службова недбалість та службове підроблення.
Службове підроблення (ст. 366 КК) – це складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів. Службове підроблення полягає в умисному перекручуванні істини в офіційному документі, яке вчинене службовою особою, що діяла при цьому з використанням свого службового становища. Під офіційним документом слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи – докази у правозастосовчій діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв'язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити. Службове підроблення часто вчинюється в сукупності з іншими злочинами.
Службова недбалість (ст. 367 КК) характеризується тим, що службова особа не виконує або неналежним чином виконує свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, що заподіює істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам окремих юридичних осіб. Службова недбалість може виражатися у формі невиконання службових обов’язків (невиконання службовою особою дій, які обов’язкові для виконання нею за службою, тобто службова особа повністю не виконує свої обов’язки) або неналежного виконання службових обов'язків (службова особа виконує свої обов'язки не так, як того вимагають інтереси служби). Діяння, яке полягає у невиконанні чи неналежному виконанні професійних функцій не може розцінюватись як службова недбалість (наприклад, коли лікар призначає неправильне лікування або хірург проводить невдалу операцію). Якщо службова особа мала недостатню кваліфікацію, або з інших обставин, що не залежать від неї, не змогла належним чином виконати свої обов’язки, її дії у зв’язку із відсутністю вини не можуть утворювати склад службової недбалості.
Службова недбалість вчинюється тільки з необережності. Цей злочин характеризується тим, що службова особа передбачає, що внаслідок невиконання чи неналежного виконання нею своїх службових обов'язків може бути завдано істотну шкоду, але легковажно розраховує на її відвернення, або службова особа не передбачає, що в результаті її поведінки може бути завдано істотну шкоду, хоча повинна була і могла це передбачити.
Питання до самоконтролю:
1. Надайте визначення кримінального права.
2. Вкажіть особливості предмету та методу правового регулювання кримінального права.
3. Охарактеризуйте кримінальний закон України.
4. Сформулюйте поняття і ознаки злочину за законодавством України.
5. Надайте визначення кримінальної відповідальності.
6. Вкажіть, що є підставою кримінальної відповідальності, та дайте визначення цього поняття.
7. Охарактеризуйте склад злочину, визначте його елементи та ознаки.
8. Що є покаранням та які його цілі?
9. Як побудована система покарань за законодавством України?
10. Надайте загальну характеристику злочинів у сфері господарської діяльності.
11. Які види злочинів у сфері господарської діяльності передбачені діючим законодавством?
12. Як визначається розмір заподіяної шкоди у злочинах у сфері господарської діяльності?
13. Назвіть, що таке корупція та які існують корупційні злочини.
14. Надайте загальну характеристику злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг.
15. Які види зловживання владою або службовим становищем передбачені кримінальним законодавством України?
16. Які види перевищення влади або службових повноважень передбачені кримінальним законодавством України?
17. Які види підкупу передбачені кримінальним законодавством України?
18. Що таке неправомірна вигода?
19. Що таке службова недбалість?
Тестові завдання:
1. Ким приймається кримінальний закон:
а) Верховною Радою України;
б) Кабінетом Міністрів України;
в) Президентом України;
в) Міністерством юстиції України.
2. Не є ознакою злочину:
а) винність;
б) караність;
в) доказанність;
г) протиправність діяння;
д) суспільна небезпечність.
3. Підставою кримінальної відповідальності є:
а) вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого КК;
б) досягнення віку кримінальною відповідальності;
в) наявність кримінальних правовідносин.
4. Елементами складу злочину є:
а) об’єкт;
б) формальна сторона;
в) суб’єктивна сторона;
г) матеріальна сторона;
д) об’єктивна сторона;
е) суб’єкт.
5. Мета покарання:
а) навчання засудженого;
б) кара;
в) запобігання вчинення нових злочинів засудженим;
г) виправлення засудженого;
д) приниження гідності засудженого;
е) завдання фізичного страждання засудженому.
6. Яке покарання не належить до основного:
а) позбавлення волі;
б) конфіскація майна;
в) громадські роботи;
г) довічне позбавлення волі.
7. Суб’єктивна сторона злочинів у сфері господарської діяльності виявляється в формі:
а) умислу чи необережності;
б) умислу;
в) необережності.
8. Службовою особою є:
а) представник влади – особа, яка постійно або тимчасово перебуває на службі в органах державної влади або управління чи місцевого самоврядування і здійснює функції зазначених органів;
б) особи, які обіймають на підприємствах, в установах чи організаціях, незалежно від форм власності, службові посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов’язків;
в) особи, які виконують організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські обов’язки за спеціальним повноваженням;
г) усі перераховані вище особи.
Правові задачі
1. М., перебуваючи у стані сп’яніння, вирішив покінчити життя самогубством. Для досягнення цієї мети він угнав пустий автобус і на значній швидкості спрямував його на товсте дерево. Внаслідок зіткнення М. дістав тяжке тілесне ушкодження, пошкодив автобус, заподіявши автопідприємству значні матеріальні збитки.
Ознайомтеся із ст.ст.121, 194, 289 КК. Чи є дії М. злочинними?
2. Художник Г. у вересні 2012 р. виготовив кліше для друку грошей номіналом 20 гривень. Після цього він запропонував З. виготовити прес для друку підроблених гривень. Той виготовив і передав Г. прес. У кінці жовтня 2012 р. Г. у себе на квартирі надрукував 10 банкнот на суму 200 гривень і наступного дня розплатився ними за покупки в магазині, але касир виявила, що гривні підроблені, і Г. було затримано.
Ознайомтеся із ст.ст.190, 199 КК. Чи підлягають Г. й З. кримінальній відповідальності?
3. Кандидат медичних наук, висококваліфікований лікар-хірург І. після проведення операцій приймав від родичів оперованих «подарунки» (спиртні напої, гроші тощо).
Варіант. І. часто погоджувався на проведення складних операцій лише після того, як одержував від хворих або їхніх родичів гроші.
Чи є в діях І. ознаки злочину «отримання неправомірної вигоди»?
4. За привласнення чужого майна в особливо великих розмірах Г. засуджено до позбавлення волі на строк 8 років з конфіскацією всього майна, яке є його власністю. Серед майна був жилий будинок у сільській місцевості, в якому Г. та його сім`я постійно проживали.
Чи підлягає конфіскації такий будинок?
5. Керівник підприємства "Сервіз" К. за домовленістю з іншими посадовими особами, представив у банк помилкову інформацію про економічний стан підприємства, для одержання кредиту, який був наданий.
Вирішить питання про відповідальність К.
Список літератури
Дата добавления: 2016-12-08; просмотров: 1027;