Адміністративні штрафи, які застосовуються до посадових осіб і платників податків.
Згідно діючого законодавства органи ДПС накладають наступні адміністративні штрафи:
- на посадових осіб платник податків, винних у відсутності податкового обліку, бухгалтерського обліку, веденні його з порушенням встановленого порядку, неподанні аудиторських висновків, передбачених законодавством, а також платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків чи обов'язкових платежів штраф, не надають документацію для перевірки, інформацію про виплачені доходи фізичним особам, не дозволяють обстежувати службові приміщення, тобто не виконують вимоги працівників ДПІ - від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за ті самі дії вчинені особою, яка протягом року притягувалась до адміністративної відповідальності - від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- на посадових осіб, які виплачували доходи працюючим, але не перераховували до бюджету певну суму податку на дохід, не повідомляли або несвоєчасно повідомляли ДПІ за встановленою формою відомості про доходи громадян – штраф від 2 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за ці самі дії, вчинені особою протягом року – від 3 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, за несвоєчасну подачу декларації або занесення неправильних даних в дану декларацію накладається штраф у розмірі від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторні порушення протягом року – від 5 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- на громадян які займаються підприємницькою діяльністю без державної реєстрації або спеціального дозволу (ліцензії), якщо даний дозвіл передбачено законодавством - штраф від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва і сировини. За повторні порушення протягом року – від 30 до 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва і сировини.
- якщо громадяни продають товари без придбання одноразових патентів або з порушенням строку їх дії - штраф від 1 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а якщо протягом року за аналогічні порушення громадянин притягувався до адміністративної відповідальності – штраф складає від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
3.3. Кримінальна відповідальність платників податків.
При вивченні кримінальної відповідальності за податкові порушення слід керуватися Кримінальним кодексом України, статтею 212, яка включає чотири частини наступного змісту:
1.Умисне ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи та зобов’язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, - карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
2.Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах - караються штрафом від п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
3. Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, раніше судимою за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах- караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.
4. Особа, яка вперше вчинила діяння, передбачені частиною першою та другою цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов’язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Кримінальним Кодексом визначено кількісне значення порога відповідальності у кожному із зазначених випадків. Під значним розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов’язкових платежів, які в тисячу і більше разів перевищують установлену законодавством соціальну податкову пільгу громадян.
Під великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов’язкових платежів, які в три тисячі і більше перевищують установлену законодавством соціальну податкову пільгу громадян.
Під особливо великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і обов’язкових платежів, які в п’ять тисяч і більше разів перевищують установлену законодавством соціальну податкову пільгу громадян.
Коли платник податків розглядає неправильне застосування або зловживання окремими вимогами Законів з питань оподаткування, на його рішення буде впливати такі фактори:
– розмір суми, яку він збирається отримати в результаті розробленої схеми ухилення від оподаткування;
– ймовірність того, що неправильне застосування або зловживання буде встановлено документальною перевіркою;
– серйозність покарання - сплата штрафних (фінансових) санкцій, адміністративна відповідальність чи судове переслідування, що може призвести до засудження.
Отже, чим вище ризик бути спійманим та сплатити штраф, тим вище у платника податків рівень добровільної згоди виконувати податкові зобов’язання.
Згідно Ст. 67 Конституції України всі громадяни повинні сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених податковим законодавством.
Контрольні питання:
1) Яка передбачена фінансова санкція за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій?
2) Яка методика нарахування фінансової санкції за порушення податкового обліку?
3) Який адміністративний штраф передбачено за порушення податкового обліку?
4) При якій сумі донарахувань податків та податкових платежів може порушуватись кримінальна відповідальність?
5) Яка фінансова санкція передбачена за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання ?
6) Який адміністративний штраф передбачено, якщо громадяни продають товари без придбання одноразових патентів?
7) Яка передбачена фінансова санкція до платника податку, якщо платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі реалізував дані активи без попередньої згоди податкового органу, якщо отримання згоди є обов’язковим?
8) Яка передбачена кримінальна відповідальність платників податків та зборів, якщо недоплата значиться у особливо великих розмірах?
Тестові завдання:
1. Адміністративний штраф застосовується до платника податків, якщо працівник органу ДПС не допускається до перевірки у таких розмірах:
а). 10-15 неоподаткованих мінімальних доходів громадян;
б). 10-20 неоподаткованих мінімальних доходів громадян;
в). 1-5 неоподаткованих мінімальних доходів громадян;
г). 3-8 неоподаткованих мінімальних доходів громадян).
2. Фінансова санкція, передбачена за несвоєчасну подачу податкової звітності платниками податків та зборів, застосовується у таких розмірах:
а). 5 неоподаткованих мінімальних доходів громадян;
б). 170 грн.;
в).340 грн.;
г). 20 неоподаткованих мінімальних доходів громадян).
3. Фінансова санкція, передбачена за донарахування податку на дохід з фізичних осіб, застосовується у таких розмірах:
а). 5-кратний розмір донарахованого податку;
б). 2-кратний розмір донарахованого податку
в). 1-кратний розмір донарахованого податку;
г). 25% від суми донарахованого податку).
4. Адміністративний штраф до громадянина, якщо ним несвоєчасно подана податкова декларація по податку на дохід, застосовується у таких розмірах:
а). 10-15 неоподаткованих мінімальних доходів громадян;
б). 1-5 неоподаткованих мінімальних доходів громадян;
в). 5-10 неоподаткованих мінімальних доходів громадян;
г). 10-20 неоподаткованих мінімальних доходів громадян).
5. Адміністративний штраф застосовується до платника податків, якщо даним платником здійснюється діяльність без відповідної ліцензії, застосовується у таких розмірах:
а). 10-15 неоподаткованих мінімальних доходів громадян;
б). 10-20 неоподаткованих мінімальних доходів громадян;
в). 20-40 неоподаткованих мінімальних доходів громадян;
г). 3-8 неоподаткованих мінімальних доходів громадян).
Дата добавления: 2016-11-28; просмотров: 959;