Метод Ньютона (метод дотичних)
Геометричний зміст методу Ньютона полягає в тому (рис. 11), що дуга кривої замінюється дотичною до цієї кривої (звідси і друга назва: метод дотичних).
Припустимо, що відділенням коренів знайдено початкове наближення х0 до кореню. В точці х0 розраховують ліву частину розв’язуваного рівняння , а також похідну в цій точці Наступне наближення до кореню знайдемо в точці х1, де дотична до функції , що проведена із точки , перетинає вісь абсцис. Отриману точку х1 приймають за начальну і продовжують далі ітераційний процес. З рис. 11 видно, що таким способом можна наближатися до кореню х*. При цьому з кожною ітерацією відстань між черговим xn+1 і попереднім xn наближеннями до кореню буде зменшуватися. Процес уточнення кореню закінчується, коли виконується умова
де ε – допустима похибка визначення кореню.
З геометричних співвідношень (див. рис. 11) отримують основну формулу методу Ньютона
У загальному вигляді для n-го кроку ітераційного процесу це співвідношення запишеться наступним чином
Отже, на кожному кроці ітерації відбувається заміна графіка функції дотичною до нього.
Методу Ньютона притаманна висока швидкість збіжності ітераційного процесу (достатньо 5 – 6 ітерацій для досягнення абсолютної точності рішення 10–5 – 10–6.
Недоліком методу Ньютона є необхідність розрахунку на кожній ітерації не тільки лівої частини рівняння, але й її похідної.
Можна, дещо знизивши швидкість збіжності, обмежитися розрахунком похідної тільки на першій ітерації, а потім обчислювати лише значення , не змінюючи похідну . Цей алгоритм називають модифікованим методом Ньютона
Геометричний зміст модифікованого методу Ньютона продемонстровано на рис. 12.
Метод Ньютона можна застосовувати для уточнення коренів в області комплексних значень х, що необхідно при розв’язанні багатьох прикладних задач.
Метод січних
У методі Ньютона треба розраховувати похідну функції, що не завжди зручно. Якщо ітерації xn і xn+1 розташовані достатньо близько одна до одної, то похідну в алгоритмі Ньютона можна замінити її наближеним значенням у вигляді відношення приросту функції і приросту аргументу . Отже, можна записати формулу методу січних
Для того щоб почати ітераційний процес, необхідно задати два початкових наближення х0 і х1. Потім кожне нове наближення до кореню отримують за вище написаною формулою. Процес уточнення кореню закінчується при виконанні умови
де ε – задана абсолютна похибка визначення кореню.
Ітераційні процеси, в яких для розрахунку чергового наближення потрібно знати два попередніх, називають двокроковими. Ця, нібито, невелика зміна в алгоритмі сильно впливає на характер ітерацій, тому метод січних дещо уступає методу Ньютона в швидкості збіжності, але він не вимагає обчислення похідної лівої частини рівняння.
Зазначимо, що геометричний зміст змін, внесених до алгоритму Ньютона, полягає в тому, що від апроксимації функції дотичною зроблено перехід до січної (рис. 13).
За алгоритмом метод січних близький до алгоритму методу хорд, але на відміну від методу хорд початкові наближення в методі січних можуть розташовуватися як з різних боків від кореню, так і з одного боку; крім того, при уточненні кореню не повторюються знаки функції .
Дата добавления: 2016-11-02; просмотров: 981;