Уточнення коренів. Метод проб
Попередній підрозділ був присвячений першому з етапів наближеного розв’язання алгебраїчних і трансцендентних рівнянь – відділенню коренів.
Другий етап – уточнення коренів, тобто доведення їх до заданого ступеня точності.
Дано рівняння , де – неперервна функція. Треба знайти корінь цього рівняння з точністю до ε, де ε – деяке додатне достатньо мале число.
Вважатимемо, що корінь відділений і знаходиться на відрізку [а, b], тобто має місце нерівність Числа а і b є наближеними значеннями кореня відповідно з недостачею і з надлишком. Похибка цих наближень не перевищує довжини відрізка b – а. Якщо , то бажана точність обчислень досягнута, і за наближене значення кореня можна прийняти або а, або b. Але якщо , то бажана точність обчислень не досягнута і необхідно звузити інтервал, в якому знаходиться корінь , тобто підібрати такі числа і , щоб виконувалася нерівність і При обчислення треба зупинити і за наближене значення кореня з точністю до ε прийняти або або Треба відмітити, що значення кореня буде більш точним, коли за наближене значення кореня прийняті не кінці відрізка і а середина цього відрізка, тобто Помилка при цьому не буде перевищувати величину
Метод проб. Нехай дано рівняння , де – неперервна функція, і корінь відділений на відрізку [а, b], тобто , при чому . Треба знайти корінь цього рівняння з точністю до ε (рис. 8).
На відрізку [а, b] вибирають довільним чином точку а1, яка розділить його на два відрізки [а, а1] і [а1, b]. З цих двох відрізків вибирають той, на кінцях якого функція приймає значення з протилежними знаками. У нашому прикладі і , тому вибирають відрізок [а1, b]. Потім на цьому звуженому відрізку знову довільним чином беруть точку а2 і знаходять знаки добутків і Оскільки то вибирають відрізок [а2, b]. Цей процес продовжують до тих пір, поки довжина відрізка, на якому знаходиться корінь, не стане меншою ε. Корінь ξ отримують як середньоарифметичне значення кінців найденого відрізка, причому помилка кореню не перевищуватиме
Метод половинного ділення. Метод проб у такому вигляді, як описаний вище на ЕОМ не застосовується. Для складання програми і проведення розрахунків на ЕОМ метод проб застосовується у вигляді так званого метода половинного ділення, який в літературі з числових методів можна знайти під назвою "метод дихотомії".
Нехай корінь ξ рівняння , де – неперервна функція, і корінь відділений на відрізку [а, b], тобто , при чому . Треба знайти корінь цього рівняння з точністю до ε.
Як і раніше, візьмемо на відрізку [а, b] проміжну точку а1, однак не довільним чином, а так щоб вона знаходилася в середині відрізка, тобто Ця точка розділить [а, b] на два відрізки [а, а1] і [а1, b], довжина яких дорівнює (рис. 9). Якщо , то а1 буде коренем рівняння . Якщо ж , то з двох відрізків [а, а1] і [а1, b], що утворилися, вибирають той, на кінцях якого функція приймає значення протилежних знаків. Ітераційний процес продовжують за схемою, розглянутою вище, до тих пір поки не буде знайдено корінь рівняння з заданою точністю, або інакше – поки відрізок [а, b] не стане меншим за ε.
Треба відмітити, що функція розраховується з деякою похибкою ε1. З цих двох відрізків вибираємо той, на кінцях якого функція приймає значення з протилежними знаками. У нашому прикладі і , тому вибираємо відрізок [а1, b].
Процес ділення відрізка навпіл продовжують до тих пір, коли на якомусь n-му етапі або середина буде коренем рівняння (випадок, який рідко зустрічаються на практиці), або буде отриманий відрізок такий, що і (число n вказує на кількість проведених ділень). Числа an і bn – корні рівняння з точністю до ε. За наближене значення кореня треба взяти , причому похибка не буде перевищувати
Зазначимо, що при практичній програмній реалізації методу половинного ділення (методу дихотомії) замість розрахунку добутку , пов’язаного з визначенням однаковості або різниці знаків функції в точках a і b, доцільно скористатися стандартною підпрограмою-функцією SIGN(X) , яка в тому чи іншому вигляді присутня в усіх алгоритмічних мовах. Значення, що видається цією підпрограмою-функцією, відповідає наступному математичному визначенню:
Подібна заміна в алгоритмі методу половинного ділення обґрунтовується тим, що при наближенні точок a і b до кореню рівняння при розрахунку добутку може статися зникнення порядку внаслідок малості співмножників. Тому використання знакової функції є переважним.
Оскільки при зменшенні інтервалу в процесі половинного ділення точка а завжди залишається зліва від шуканого кореня, то, не дивлячись на її переміщення, знак не буде змінюватися. Тому знак визначається тільки один раз, а в процесі ділення вихідного інтервалу узнають знак тільки в середній точці і порівнюють його на збіг або розходження зі знаком . При збігу точку а переміщують в середину відрізка, в протилежному випадку переміщують точку b.
Метод хорд
Метод хорд є одним із поширених методів розв’язання алгебраїчних і трансцендентних рівнянь. Він, як і метод половинного ділення, призначений для уточнення кореня рівняння на інтервалі , на кінцях якого ліва частина рівняння приймає різні знаки. На відміну від методу половинного ділення чергове наближення в методі хорд береться не в середині відрізку, а в точці х1, в якій пряма лінія, проведена через точки і , перетинає вісь абсцис (рис. 10). Отже, ідея методу хорд полягає в тому, що на достатньо малому проміжку дуга кривої замінюється стягуючою її хордою і за наближене значення кореня приймається точка перетину хорди з віссю абсцис.
За новий інтервал для продовження ітераційного процесу вибирають той з двох або , на кінцях якого функція приймає значення з різними знаками.
Процес уточнення кореня закінчується, коли відстань між черговими наближеннями буде менше заданої похибки ε1
або коли значення функції попадуть в область шуму, тобто
Рівняння прямої лінії, що проходить через точки і має вигляд
Коефіцієнти k і c рівняння цієї прямої визначають наступним чином
Розв’язавши цю систему рівнянь, отримують
Точку перетину прямої з віссю абсцис знаходять, прирівнюючи до нуля
або
На завершення треба відзначити, що в більшості випадків при розв’язанні рівнянь методом хорд застосовується менша кількість ітерацій порівняно з методом половинного ділення.
Дата добавления: 2016-11-02; просмотров: 923;