Вплив приміських лісів на повітряний басейн міст

Екологічне середовище міст суттєво відрізняється від природних умов навколишньої місцевості. Середня температура в межах міста на 1-20 вища, ніж у сільській місцевості. Опадів випадає на 5-30% більше, відносна вологість повітря нижча на 2-10%, а швидкість вітру на 20-30 м/сек менша. Разом з тим, містам властива підвищена запиленість повітря, у зв’язку з чим прозорість повітря зменшується на 15-25%.

У багатьох великих містах України склалася вкрай негативна екологічна ситуація, зумовлена викидами в атмосферу значної кількості забруднюючих речовин промисловими підприємствами, автотранспортом тощо. Для промислових центрів все більш характерними стають смоги. Смог – це різке підвищення у повітрі кількості пилу, токсичних газів або краплинок туману з розчиненими в них шкідливими речовинами. Розрізняють два види смогів: вологі та сухі (органохімічні). Смог вкрай негативно впливає на здоров’я людини, спричиняючи приступи астми та серцево-судинні кризи. У місцях концентрації автотранспорту спостерігається висока концентрація небез­печ­ного моноокису вуглецю. Особливо токсичний пил сполук свинцю, міді, цинку та інших важких металів.

Приміські ліси позитивно впливають на мікроклімат міст, сприяючи зниженню температури, підвищенню вологості повітря завдяки транспірації вологи та змінюючи характер повітряних потоків. Прохолодніші повітряні маси утворюють спадні потоки, які надходячи до міста, витісняють тепліше і забруднене повітря у вищі шари атмосфери. Лісові насадження відіграють роль механічної перешкоди, яка знижує швидкість вітру.

Затримуючи тверді і газоподібні домішки ліси є своєрідним фільтром для атмосфери міст і промислових центрів. В 1 м3 повітря деяких індустріальних міст міститься від 100 до 500 тис. частинок пилу і сажі, у лісі ж їх майже у 1000 разів менше. Акація біла та липа добре поглинають окисли азоту та сірки, клен гостролистий – органічні сполуки типу фенолів. Тополя поглинає до 0,55 г пилу на 1 м2 листової поверхні, липа – 1,32, в’яз – 3,39. Ясен звичайний впродовж вегетаційного періоду затримує 27 кг пилу, каштан кінський – 16 кг, клени – 28-33 кг.

Ліси зелених зон збагачують повітряний басейн міст киснем, що особливо важливо у тих пунтках, де діють промислові потужності, які вилучають надмірну кількість кисню, або у містах з великою кількістю автомобілів.

Приміські ліси відіграють особливу роль, тому що вони акумулюють більшу кількість промислових емісій у порівнянні з віддаленими лісостанами і, відповідно, зазнають значно більшого негативного впливу забруднюючих речовин.

 








Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 990;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.