МІНЕРАЛЬНІ РЕЧОВИНИ В ОРГАНІЗМІ ТВАРИН

У живих організмах виявлено близько 70 хімічних елементів, з них 47 міститься в їхніх тканинах і клітинах постійно. Це біогенні хімічні елементи.

Біогенні елементи утворюють неорганічні і органічні речовини. Неорганічні речовини в середньому становлять 71,5 % загальної маси організму тварини. Основою неорганічних речовин є вода і мінеральні сполуки — солі, основи, кислоти. Вода становить 65,9 % загальної маси тіла тварини, мінеральні сполуки — 5,6, органічні речовини — 28,5 % загальної маси.

Найбільше мінеральних речовин міститься в кістках (48—74 % загальної маси) і хрящах (2—10 %). Мінеральні речовини в тканинах і клітинах організму тварини можуть бути у вільному і зв'язаному станах. Так, у кістках, хрящах і дентині вони знаходяться у вигляді міцних нерозчинних відкладів — неорганічних солей вугільної, ортофосфорної та інших кислот. В окремих біологічних рідинах (крові, лімфі, молоці, травних соках) багато з них міститься у вільному стані або у вигляді окремих іонів. Частина таких елементів входить до складу біоорганічних сполук. Так, залізо — складова частина гемоглобіну, каталази і трансферинів. Фосфор — необхідний хімічний елемент нуклеїнових кислот, багатьох білків, фосфатидів, фосфорних ефірів вуглеводів, макроергів (АТФ, АДФ) тощо. Сірка є компонентом коензиму А, глутатіону, цистеїну, цистину і т. д. Йод входить до складу молекул гормонів щитовидної залози тощо.

В організмі мінеральні речовини виконують ряд життєво важливих функцій. Так, вони є матеріалом, з якого будуються тканини (наприклад, кісткова) і клітинні мембрани. Розчинні неорганічні речовини беруть участь у регуляції ряду фізико-хімічних процесів, насамперед явищ осмосу і осмотичного тиску. Натрієві і калієві солі фосфорної, вугільної та деяких органічних кислот утворюють з білками тканин і крові буферні системи.

З наявністю заряду неорганічного іона пов'язані фізико-хімічні властивості колоїдів організму: явища гідратації, в'язкість, розчинність, здатність до набрякання тощо. Окремі катіони, наприклад кальцію, магнію, марганцю, цинку, є активаторами або паралізаторами ферментів. Деякі метали входять до складу вітамінів, гормонів та інших сполук.

З наявністю мінеральних речовин (наприклад, хлориду натрію) у кормі пов'язані засвоєння його організмом і секреторна функція травного каналу. Деякі мінеральні речовини (наприклад, сірчана кислота) беруть участь у нейтралізації отруйних продуктів, які виникають в організмі в результаті обміну речовин або надходять ззовні з кормами, водою чи повітрям.








Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 651;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.