ВИРОБНИЦТВО ЧАВУНА У ДОМЕННИХ ПЕЧАХ
Чавун виплавляють у доменних печах, температура виплавки чавуна 1500-2000ºC. Домна являє собою агрегат висотою до 80-100м. Найбільш крупна доменна піч на Україні об’ємом 5 тис. м3 працює у Кривому Розі.
У доменну піч завантажується шихта –це вихідний матеріал для виробництва чавуна. До складу шихти входять: залізна руда у вигляді агломерату або окатишів, кокс, вапняк та інші добавки. Шихта подається у домну зверху безперервно за допомогою спеціальних пристроїв конвеєрного типу. Високий температурний режим створює умови для плавки металу. По мірі плавки, розплавлений метал і шлак опускається вниз доменної печі. Розплавлений метал (чавун) відводиться знизу періодично, у спеціальні чавуновозні ковші.
Чавун у рідкому вигляді напрямляється на подальшу переробку у сталеплавильне виробництво (конвертор, мартен, електропіч). Частину чавуна напрямляють на машини для розлиття чавуна та отримують готову продукцію у вигляді чавунних чушок. Ці чавунні чушки є вихідним продуктом для машинобудівельних заводів, які не мають свого власного виробництва чавуну.
У доменному цеху вода витрачається на зволоження шихти, охолодження доменних пічок та арматури повітронагрівачів, грануляцію шлаку, охолодження чавуну на розливальних машинах та підбункерних приміщеннях. Шихту зволожують водою після охолодження пічок. Напір води в мережі у доменних пічок дорівнює 45-70 м. Система водопостачання – оборотна, при якій вода від холодильників пічок та арматури водонагрівачів (температура до 800ºC) потрапляє в приймальний резервуар і потім на охолодження. На 1т чавуну витрачається до 24 м3 води, в тому числі свіжої 3-4%. При охолодженні чавуну в розливальних машинах до 20% води випаровується, вода насичується шматками ламаного чавуну та вапна. Тому перед охолодженням вода спочатку відстоюється у відстійнику. Для доменних печей і повітронагрівачів повинна забезпечуватись безперервна подача охолоджуючої води, оскільки навіть тимчасове припинення подачі води може спричинити аварію, прогар конструкції доменної печі. Для цього передбачається окрім робочих, не менш двох резервних насосів у відповідності за СНиП. Кількість трубопроводів для підведення і відведення води повинна бути не меншою за два. Кожен з водоводів розраховується на пропуск 100% витрати води. В цеху очистки доменного газу вода поглинає механічні домішки із газу, охолоджує газ, транспортує поглинуті домішки, розчиняє газ та деякі мінерали. В оборотній системі вода потрапляє спочатку в радіальні відстійники, перекачується насосом на охолоджувач, а потім знову насосом качається у цех.
У доменному виробництві утворюються наступні види стічних вод:
1. Вода від безпосереднього охолодження доменної печі, це так звана
“умовно чиста вода”, яка у процесі використання тільки нагрівається і не забруднюється.
2. Стічні води від газоочисток доменних печей. Ці води брудні (забруднені завислими речовинами у концентрації до 200 мг/л, а також цілою низкою розчинних хімічних речовин).
3. Стічні води від грануляції шлаку. Ці води забруднені завислими речовинами у концентрації до 1000 мг/л, а також хімічними речовинами, наприклад, сірководнем H2S (“брудний цикл”).
4. Стічні води від машин розливання чавуна. Ці води також забруднені завислими речовинами у концентрації до 500 мг/л та хімічними речовинами, головним з яких є розчинне у воді вапно Ca(OH)2 (“брудний цикл”).
Для здійснення процесу виплавки чавуна знизу доменної печі проваджується дуття підігрітим повітрям для постачання у піч кисню. Повітря, яке проходить через домену піч захоплює пилевидні частки та насичується рядом хімічних компонентів у газоподібній формі. Потім ці гази відводяться з доменної печі у верхній частині. Забрудненість газів надзвичайно велика, і оскільки викидати їх у атмосферу без очистки неприпустимо, гази очищають у апаратах газоочищення. Газ очищується сухим та мокрим (із застосуванням води) засобами. Домені гази містять у собі великий процент окисі вуглеводу (до 80%). Ці гази є хорошим енергетичним пальним і тому після очистки вони використовуються на цьому ж самому заводі. Доменна піч та газо очистка – це єдине технологічне ціле.
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 761;