Розділ II. ЗОБОВ'ЯЗАННЯ З ОДНОСТОРОННІХ ДІЙ

Глава 28

Вчинення дій у майнових інтересах іншої особи

без її доручення (ведення чужих справ без доручення)

§ 1. Історія виникнення інституту ведення чужих справ без доручення

Серед позадоговірних зобов'язань окреме місце посідають зобо­в'язання, що виникають із вчинення дій у майнових інтересах ін­шої особи без її доручення. Особливість цих відносин полягає в то­му, що, являючись, з одного боку, втручанням однієї особи у сферу інтересів іншої, така діяльність водночас за певних умов породжує права й обов'язки як для діючої особи, так і для того, у чиїх ін­тересах здійснювалися дії.

У житті іноді виникають ситуації, коли одна особа добровільно вчиняє певні дії в інтересах іншої особи, не маючи при цьому від останньої ніяких повноважень на їх здійснення.

Найчастіше тут задіяні моральні аспекти з метою запобігання (зменшення) шкоди, що загрожує майновим інтересах осіб, які тим­часово відсутні або з інших підстав не можуть самі піклуватися про охорону своїх інтересів (наприклад, догляд за худобою і її утриман­ня у разі смерті їх власника; збереження і переміщення в безпечне місце чужого майна в умовах стихійного лиха, добровільна участь у гасінні пожежі сусідського будинку тощо). У деяких випадках в ін­тересах іншої особи вчиняються не тільки фактичні, а й юридичні дії, наприклад, укладаються угоди з придбання необхідного для них майна або виконуються їх обов'язки перед третіми особами. Особа, яка діяла в чужих інтересах без відповідного доручення, за певних умов набуває право на відшкодування понесених нею витрат, а іноді й на виплату винагороди за її дії.

Такі зобов'язання були відомі ще римському праву під назвою пе§оІіогит §евііо ведення справ без доручення1 і були досить по­ширеними. Розрізняли два види ведення чужих справ — ведення чужих справ відповідно до посади і добровільне ведення чужих справ. Трохи пізніше слова «без доручення» були добавлені рома­ністами до перекладу римського терміна пе£01іогипі £езііо, щоб під­креслити істотну ознаку відповідних зобов'язань — відсутність до­ручення на підставі договору або закону2.

1 Римское частное право: Учебник / Под ред. И. Б. Новицкого, И. С. Перетерского.
— М.: Юрист, 1994. — С. 503.

2 Зубарь В. Рецепция обязательств из ведення чужих дел без поручения (пе^оИогшп §езІіо)
в гражданское право Украиньї // Юридический вестник. — 2000. — № 4. — С. 86.


Глива 28. Вчинення дій у майнових інтересах іншої особи...

У римському праві ведення чужих справ без доручення (пе-^оііогит §езМо) означає такі відносини, коли одна особа (гестор) ве­де справи іншої особи (домінуса), управляє її майном тощо, не маю­чи на те доручень. Зобов'язання пе£оііогит §езі.іо виникало лише за наявності певних умов: 1) ведення чужих справ (наприклад, го­дування чужих тварин); 2) відсутність доручення для цього (тобто відсутність обов'язку у гестора щодо домінуса); 3) ведення справ за рахунок домінуса; 4) безоплатність ведення справ.

У науковій літературі пе£оііогит §ез1;іо формулюють так: в принципі, ніхто не повинен піклуватися про справу іншої особи і не має права втручатися у чужі справи. Однак право захищає ін­тереси того, хто добровільно займається справами когось іншого. Воно визнає за ним право на відшкодування витрат і таким чином спонукає людей до ведення справ інших осіб1.

Вчення пе£оІіогипі £езі;іо перейшло у цивільне законодавство ба­гатьох країн Європи (Німеччини, Франції, Швейцарії). Так, ст. 1375 Французького цивільного кодексу 1804 р., який, до речі, є одним з найстаріших діючих цивільних кодексів Європи, перед­бачає можливість виникнення зобов'язання з ведення справ.

Глава, в якій врегульовані ці зобов'язання, називається «Про ніби договори». У кодексі встановлено: якщо хтось бере на себе доб­ровільне ведення справ іншої особи, той (незалежно від того, чи знає про це власник) бере на себе зобов'язання продовжувати ті справи, які він почав вести, і вести їх до того часу, коли домінус бу­де в змозі сам піклуватися про свої справи; він повинен брати на се­бе все те, що пов'язано з цією справою2.

Веденню чужих справ без доручення присвячені й окремі параг­рафи чинного Німецького цивільного уложення (НЦУ) (парагра­фи 677-687) 1897 р.3 Відповідно до параграфа 677 ведення чужих справ без доручення має місце, якщо хтось веде справи для іншого, не будучи ним уповноваженим або не маючи інших для цього повно-, важень. НЦУ виділяє чотири типи ведення чужих справ без дору­чення: 1) обґрунтоване ведення справ без доручення; 2) необгрунто­ване ведення справ без доручення; 3) помилкове ведення чужої справи як власної; 4) ведення справи, про яку відомо, що вона чу­жа, у власних інтересах.

1 Харитонов Е. О. Обязательства, возникающие из ведення чужих дел без поруче-
ния, в советском гражданском праве: Дис. ... канд. юр. наук. — Одесса, 1980. —
С. 11.

2 Брагинский М. И., Витрянский В. В. Договорное право. Книга третья: Договори о
вьшолнении работ и оказании услуг. — М.: Статут, 2000. — С. 361.

3 Германское право. Международньїй центр финансово-зкономического развития.
— М., 1996. — Ч. І. — С. 163-164.


Розділ II. ЗОБОВ'ЯЗАННЯ З ОДНОСТОРОННІХ ДІЙ

При обґрунтованому веденні чужих справ без доручення гестор має вести справу так, як цього вимагають інтереси домінуса, з ура­хуванням його дійсної чи ймовірної волі (§ 677). Крім цього, гестор має й додаткові зобов'язання, а саме: повідомлення про прийняття справи, надання інформації, а головне — своєчасна передача веден­ня справи носію інтересу.

У разі необґрунтованого ведення чужих справ перевіряється, чи не було безпідставного збагачення або деліктної поведінки. Якщо такого не виявлено, то результат один — виконавець не має права на відшкодування своїх витрат.

Наслідки помилкового ведення чужої справи як власної передба­чені параграфом 687 НЦУ. Відповідно до цієї норми у разі наявності омани (хибної думки) застосовуються загальні положення про зобо­в'язання, у тому числі враховується й безпідставне збагачення.

У деяких країнах колишнього СРСР теж передбачають певні нор­ми з врегулювання цього інституту. Так, ЦК Латвійської Респуб­ліки, прийнятий 1937 р. (введений у дію з 1992 р.), присвячує ін­ституту ведення чужих справ без доручення окремий розділ — «Недоручене діловодство»1.

Сучасні цивільні кодекси Російської Федерації та Республіки Ка­захстан присвячують інституту ведення чужих справ без доручення окремі глави, які мають назву «Дії в чужому інтересі без доручен­ня»2, а ЦК Грузії — главу «Ведення чужих справ без доручення»3.

Цивільне законодавство царської Росії зобов'язань з ведення чу­жих справ без доручення не передбачало, хоча відомі юристи ХІХ-ХХ ст. (І. О. Покровський, С. Гамбаров та ін.) виступали за їх законодавче врегулювання. Цей вид зобов'язань був включений у всі проекти Цивільного уложення, яке так і не було прийняте в Ро­сійській імперії4.

ЦК УРСР 1922 р. не передбачав цього виду зобов'язань. Однак у деяких підручниках цивільного права 20-30-х років давалася ха­рактеристика цього інституту.

1 Гражданский кодекс Латвийской Республики / Научн. ред. Н. 9. Лившиц. —
СПб.: Юрид. центр Пресе, 2001. — С. 756-761.

2 Комментарий к Гражданскому кодексу Российской Федерации части второй
(постатейний) / Отв. ред. О. Н. Садиков. — М.: Юрид. фирма «КОНТРАКТ», Из-
дательский Дом «ИНФРА-М», 1996. — С. 570-577; Гражданский кодекс Респуб­
лики Казахстан / Научн. ред. Н. 3. Лившиц. — СПб.: Юридический центр Пресе,
2002. — С. 809-813.

3 Гражданский кодекс Грузин / Научн. ред. 3. К. Бигвава. — СПб.: Юрид. центр
Пресе, 2002. — С. 535-532.

4 Зубарь В. Рецепция обязательств из ведення чужих дел без поручения (пе§оі;іогшп
£Єз1;іо) в гражданское право Украиньї // Юридический вестник. — 2000. — № 4.
— С. 87.


Глава, 28. Вчинення дій у майнових інтересах іншої особи...

Потреба врегулювання подібних відносин була очевидною, і пи­тання про їх законодавче закріплення неодноразово ставилося при розробці та обговоренні проектів цивільного законодавства, в яко­му, зокрема, передбачалися зобов'язання, що виникають: 1) із завдання шкоди; 2) із безпідставного отримання вигоди; 3) із діяль­ності в чужому інтересі без доручення; 4) із договорів1.

Особливої актуальності питання щодо правового регулювання ве­дення справ без доручення набуло у роки Великої Вітчизняної вій­ни, коли діяльність без доручення з метою захисту інтересів грома­дян і держави набула масового характеру. У зв'язку з цим у літера­турі висловлювалися пропозиції або законодавчо закріпити зобов'я­зання, що виникають з ведення чужих справ без доручення, або по­класти їх вирішення на норми судової практики2.

В українському праві соціалістичної доби самостійне зобов'язан­ня, що виникало із дій у чужих інтересах, довгий час було відсутнє, хоч окремі види подібних дій врегульовувалися нормами щодо укладення угод особою, не уповноваженою на це (ст. 63 ЦК УРСР).

Відповідно до ст. 467 ЦК УРСР 1964 р. шкоду, якої зазнав гро­мадянин при рятуванні соціалістичного майна від небезпеки, що йому загрожувала, мала відшкодувати та організація, майно якої рятував потерпілий. Безпосереднім приводом виникнення цього інституту були дві справи, що з'явилися у судовій практиці Украї­ни3.

У справі за позовом гр-на М. було встановлено, що позивач, їдучи залізницею як пасажир, під час стоянки побачив у поїзді, який сто­яв на сусідній колії, пожежу. Під час гасіння пожежі згорів його одяг, внаслідок чого він дістав каліцтво. Потерпілий звернувся до суду про відшкодування заподіяної шкоди, що спричинила втрату працездатності. Народний суд відмовив у позові, справа розглядала­ся у різних судових інстанціях. Нарешті одна з вищих судових ін­станцій зайняла іншу позицію і висловила ряд принципових поло­жень. Вона зазначила, що гр-н М. діяв не в особистих інтересах, а в інтересах охорони народного добра, виконуючи свій конституцій­ний обов'язок, і зобов'язала залізницю відшкодувати гр-ві М. запо­діяну шкоду в повному обсязі.

Зубарь В. Цит. праця.

Рясенцев В. А. Ведение чужого дела без поручения в условиях Отечественной вой-ньі // Социалистическая законнность. — 1944. — № 2. — С. 21; Генкин Д. М. Ве­ликая Отечественная война и вопросьі гражданского права // Ученьїе записки Всесоюзного института юридических наук. — 1944. — Вьіп. 3. — С. 22-23. 3 Боброва Д. В. Зобов'язання із дій, вчинених особою без відповідних повноважень / Цивільне право України: Підручник. — Книга 2 / За ред. О. В. Дзери, Н. С. Куз-нєцової. — К.: Юрінком Інтер, 2002. — С. 567.









Дата добавления: 2016-08-07; просмотров: 573;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.