Типові газорозрядні джерела
а) Ртутні лампи
Існує три типи ртутних ламп: низького (1,3-130Па), високого (300-3000Па) та надвисокого (1-10МПа).
Ртутні лампи низького тиску діляться на бактерицидні та високовольтні. Бактерицидні лампи по своїй будові аналогічні люмінесцентним. Різниця заклечається в тому, що їх колба виготовляється із спеціального увіолевого скла, яке прозоре для УФ випромінювання, а внутрішня поверхня не покривається люмінофором. Такі лампи використовуються для стерилізації приміщення.
Високовольтні ртутні лампи низького тиску являють собою кварцові колби у вигляді трубок довжиною 10-100см. Трубки не мають підігрівних електродів, замість них застосовують масивні вольфрамові електроди із оксидним шаром на основі лужноземельних металів. Тому робочі напруги їх досить високі. Так для 50см лампи U ~ 280В, струм — 50мА. Основна енергія випромінювання зосереджена в інтервалі 185-254нм.
Ртутні лампи високого та надвисокого тисків розділяють на лампи високого тиску (ВТ), трубчаті лампи надвисокого тиску (НВТ), капілярні лампи із водяним охолодженням (СВТВ), лампи в шарових колбах із малою віддаллю між електродами (СВТШ). У лампах цих типів так само, як і у люмінесцентних джерелах випромінювання, свічення формується лінійчатим спектром випромінювання. Для отримання високого тиску в колбу лампи вводять метал (Hg) тиск парів якого визначається робочою температурою лампи. Пари металу не повинні вступати в хімічну реакцію з матеріалом із колби, і давати значним тиск при досить низьких температурах. Такими властивостями володіє краще псюго ртуть.
Для полегшення підпалу в колбу вводять інертний газ (частіше всього аргон ~ 300Па).
Типовими лампами високого тиску є прямі ртутно-кварцові лампи (ПРК).
На малюнку представлена схема включення ПРК:
Рис.7. Схема включення ПРК.
Конденсатор С1=300-500пф, разом із дроселем утворює високочастотний контур. Якщо лампа при вмиканні в мережу не загорається, то для її підпалу служить ключ К, який замикає конденсатор С2=2-3мкф. При розмиканні утворюється імпульс високої напруги, який запалює лампу. Її розгорання відбувається 10-15хв.
Ртутно-кварцові лампи надвисокого тиску (НВТ) трубчатої форми із природнім охолодженням являють собою кварцові газорозрядні тркбки (кварцовий пальник ), які розміщують в середині скляної колби заповненої інертним газом (для охолодження). Тиск парів ртуті 0,5-1,5МПа в кварцовому пальнику, тому його роблять із товстими стінками. Схема лампи НВТ показана на малюнку:
Рис.8. Схема лампи НВТ.
1- зовнішня колба
2- інертний газ
3- вольфрамові електроди
4- електроди підпалу
5- кварцовий пальник
6- електроди живлення
7- обмежуючий опори
8- цоколь.
Внутрішню поверхню колби 1 покривають шаром люмінофору, який перетворює УФ-випромінювання у видиме.
Лампа вибухо небезпечна. Лампа має високу світловіддачу ~ 55 лм/вт. Потужність 0,1-1КВт. Включається в електромережу через спеціальні дроселі, або трансформатори (аналогічно РПК).
Ртутно-шарові лампи надвисокого тиску (НВШТ) виготовляють у вигляді товстих кварцових колб шарової форми, в які на малих віддалях впаяні два вольфрамові активовані електроди конусної форми, що забезпечує фіксацію розряду. Для полегшення підпалу часто вводять додаткових електрод. Частина лампи, що світиться має малі розміри (0,5-1мм), та високу яскравість. Лампи випромінюють у видимій та УФ-областях спектру. Розподіл енергії являє собою набір розширених ртутних ліній на фоні суцільного спектру.
Спектр лампи СВДШ-500
Рис.9. Спектр лампи СВДШ-500.
Такі лампи використовують в оптичних приладах для отримання вузьконаправлених та яскравих пучків, тиск парів ртуті всередині лампи складає 1-7МПа. Малі віддалі між електродами дозволяють працювати лампі від напруги 127, 200В. потужність ламп 0,05-2КВт. Яскравість досягає (1,5-5)*108 Кд/м2.
Лампи тліючого розряду виготовляють у вигляді скляних колб різної форми з двома електродами з вольфраму на малій віддалі. Колбу заповнюють розрідженим інертним газом (2-3КПа). Частіше всього це неон із домішкою гелію, або аргоном (можлива добавка ртуті).
Лампи тліючого розряду мають малу потужність: 0,01-10Вт, і робочу напруга 50-200В (і більше). По своєму призначенню вони діляться на сигнальні мініатюрні неонові, неонові панельні, неонові індикатори високої напруги та інші. Неон дає оранжево червоне свічення, ртуть — синьоватобіле, аргон — плідно блакитне. Випромінювання ламп добре модулюється із частотою до 104 Гц.
Натрієві лампи виготовляють у вигляді скляної газорозрядної трубки, що заповнена неоном, або гелієм при низькому тиску та невеликій кількості натрію, який при розряді випаровується. Тиск парів натрію в робочому режимі складає ~ 1Па. Такий тиск відповідає температурі 553-573К. Лампа випромінює дві резонансні лінії , . Використовується для калібровки спектральної апаратури. Певним аналогом натрієвої лампи е цезієві та цирконієві лампи.
В газових лампах високого тиску та надвисокого тиску використовується дуговий розряд в тяжких інертних газах (аргон, криптон, ксенон). Спектр випромінювання ламп неперервний із яскраво виділеними смугами. Тепловий спектр відповідає температурі 5273-6273К.
Конструктивно ксеноні лампи аналогічні ртутним лампам НВТШ
Потужність ксенонових ламп досягає 1КВт, яскравість ~ 2000 МКд/м2.
Використання ксенонових ламп в кіноапаратурі значно спрощує роботу апаратури в порівнянні із використанням звичайних дугових джерел.
Схема включення ксенонових ламп зображена на малюнку:
Рис.10. Схема включення ксенонових ламп.
1 – підвищуючий трансформатор для підпалу іскрового проміжку 5
2 – балансний резистор
3 – імпульсний транзистор
4 – ксенонова лампа
Дата добавления: 2016-06-24; просмотров: 771;