Доходи населення та домогосподарств.

За програмою вибіркових обстежень основною статис­тичною характеристикою матеріальної забезпеченості є сукуп­ні ресурси домогосподарств - загальна сума наявних ресурсів, які одержують домогосподарства від усіх джерел надходжень за поточний період. Складові сукупних ресурсів показані схе­матично (рис. 9.2).

 


Рис. 9.2 Складові сукупних ресурсів домогосподарств

 

 

Сукупні ресурси домогосподарств розпадаються на дві час­тини: загальні доходи та використані готівкові заощадження, сальдо боргів, позик і кредитів. Загальні доходи складаються з грошових та натуральних надходжень (у вартісній оцінці).

Грошові доходи є основною складовою загальних доходів і включають:

 

Оплату праці заробітну плату, премії, винагороди в грошовій та натуральній формі за ос­новним та додатковим місцем роботи за мінусом прибуткового податку
Доходи від підприємницької діяльності та самозайнятості без урахування видатків, пов'язаних з цією діяльністю
Доходи від власності  
Грошові доходи від продажу сільськогосподарської продукції виробленої в особистому підсобному господарстві та отриманої в порядку самозаготівель
Грошові доходи від продажу нерухомості, особистого та домашнього майна квартир, дач, гаражів, земельних ділянок, автомобіля, меблів, творів мистецтва
Пенсії, стипендії учням ПТУ, студентам Вищих та середніх навчальних закладі аспіран­там, ординаторам
Грошові допомоги - державні (по безробіттю малозабезпеченим сім'ям, на дітей, по догляду за інвалідами) - від родичів та інших осіб
Аліменти на утримання неповнолітніх дітей та батьків похилого віку

Натуральні надходження у вартісній оцінці містять:

 

Вартість спожитої продукції отриманої від особистого підсобного господарства і від самозаготівель {вартість спожитих натуральних надходжень оцінюється за середніми купівельними цінами у поточному періоді)
Вартість допомоги від родичів та інших осіб продовольчими товарами (за середніми купівельними цінами)
Пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого палива

На підставі даних вибіркових обстежень та балансів грошових доходів і витрат здійснюється статистичний аналіз матеріальної забезпеченості населення в цілому, окрему соціальних груп (верств) населення та домогосподарств.

Обчислюється середній розмір грошових доходів у розраху­нку на одне домогосподарство та на душу населення.

Середньомісячний грошовий дохід на душу населення розраховується діленням загального розміру грошових дохо­дів за місяць на середню чисельність населення. Визначають­ся також:

середньомісячна номінальна заробітна плата робітників і службовців у галузях економіки (незалежно від форми власності та господарювання) діленням нарахованого місячного фонду оплати праці на середньомісячну чисельність робітників та службовців;

:середньомісячна реальна заробітна плата розраховується діленням відповідної номінальної заробітної плати на індекс споживчих цін або множенням на індекс купівельної спроможності грошової одиниці.

Для певних соціальних груп визначаються суми та середній розмір призначених місячних пенсій за віком - відношення зага­льної суми призначених пенсій пенсіонерам, які знаходяться на обліку в органах соціального захисту до загальної чисельності пенсіонерів.

Окрім середніх показників, використовуються відносні по­казники порівняння зі стандартом. Наприклад, співвідношення середнього розміру призначених місячних пенсій за віком та середньомісячної заробітної плати або порівняння середнього розміру призначених місячних пенсій за віком з мінімальним розміром пенсії.

Середні показники доходів порівнюються із встановленими в країні поточними стандартами малозабезпеченості та бідності. Такими стандартами є: прожитковий мінімум, межа малозабезпе­ченості, розмір доходу, який дає право на отримання допомоги.

Прожитковий мінімум - вартісна межа набору продуктів харчування, достатніх для забезпечення нормального функціо­нування організму людини, збереження його здоров'я, а також мінімального набору непродовольчих товарів та послуг, необ­хідних для задоволення основних соціальних і культурних по­треб особистості.

Частка населення, що має середньодушові доходи нижчі за прожитковий мінімум, є показником рівня бідності.

Межа малозабезпеченості ~ нормативна величина середньодушового сукупного доходу, яка забезпечує непрацездатному громадянину споживання товарів та послуг на мінімальному рівні, встановленому законодавством.

Розмір доходу, який дає право на отримання допомоги, ~ це затверджений мінімум душових доходів, який є підставою для призначення допомоги.

У розрахунку на одне домогосподарство обчислюються се­редньомісячні грошові доходи та середньомісячні сукупні ре­сурси (діленням загальної суми сукупних ресурсів на кількість домогосподарств) в цілому та по окремих джерелах надходжень. Такі середні подаються по Україні в цілому, в розрізі видів по­селень (міські та сільські), а по міській місцевості з поділом на великі та малі міста, а також в розрізі областей.

Аналізується структура сукупних ресурсів і грошових до­ходів домогосподарств за окремими джерелами надходжень. Склад сукупних ресурсів та грошових доходів порівнюється в просторі (по окремих групах домогосподарств) і в часі.

Вивчається також динаміка середніх реальних (грошових та сукупних доходів, призначених пенсій) побудовою індексів.

Індекси середньомісячної реальної заробітної плати розра­ховуються за формулами:

 

або ,

 

де Інз ~ індекс номінальної заробітної плати.

Також обчислюється індекс реального середнього розміру призначених місячних пенсій за схемою, аналогічною до Ірз.

Матеріальне становище населення оцінюється не лише його поточними доходами, а й накопиченими за певний час ре­сурсами.

Забезпеченість майном характеризується обсягом накопи­чених товарів тривалого користування в розрахунку на 100 до­могосподарств.

Забезпеченість житлом характеризується розміром зага­льної (житлової) площі, що припадає на одного мешканця і роз­раховується діленням відповідної площі житла (м2) на серед­ньорічну чисельність постійного населення.

Благоустрій житла характеризується часткою квартир, що мають: центральне опалення, водопостачання (холодне та гаря­че), газопостачання, каналізацію, ванну та телефон.

Розглянуті показники матеріальної забезпеченості широ­ко використовуються для аналізу диференціації домогосподарств (населення) та оцінки рівня бідності.








Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 978;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.