Узгодження числівників з іменниками
1. Числівники два, три, чотири, обидва узгоджуються з іменниками в називному відмінку множини:два брати, три стільці, чотири студенти, обидва дуби.
2. Іменники із суфіксом -ин-, який зникаєу множині(киянин – кияни, селянин – селяни), узгоджується із числівниками два, три, чотири, обидва у родовому відмінку однини:два киянина, три львів'янина, чотири громадянина, обидва селянина. Іменник чоловік (у значенні особа) також має закінчення -а: два чоловіка (дві особи).
3. Числівник півтора поєднується з іменником у родовому відмінку однини а числівник півтори –з іменниками жіночого роду в Р.в. однини (ці слова, як і півтораста, не відмінюються). Напр.: півтора дня, півтора тижня, півтора рок,у півтора кілометра, півтора ампера, півтори тонни, півтори сторінки.
4. Дробові числівники узгоджуються з іменниками в родовому відмінку однини:п'ять сотих гектара, шість десятих метра.
5. У мішаних числівниках іменники узгоджуються із цілим числом: три з половиною кілометри, п'ятьз чвертю літрів.
6. Якщо дробова частина приєднується до цілої сполучником і,то іменник узгоджується з дробовою частиною: дві цілі іп'ять десятих метра, шість цілих ісім десятих гектара.
7. Іменники IV відміни(хлоп'я, теля, курча тощо) можна поєднати лише із збірними числівниками: двоє хлоп'ят, троє телят, четверо курчат, а з іменниками чоловічого роду їх вживати не рекомендується: не двоє зошитів, а два зошити, не двоє офіцерів, а два офіцери.
8. Числівник, ужитий у сполученні з більш на...або менш на..., має форму З.в., яка залежить від семантики іменника: у назвах істот З.в. = Р. чи Н., у назвах неістот - З.в. = Н., напр.: більше на трьох слухачів і більше на три слухачі, але більше на три тарілки.
9. Слово половинане може вживатися з означенням більше/менше (половина не може бути більшою чи меншого), тому не можна писати: більша половина студентів. Правильно: більше половини студентів, більшість студентів, більша частина студентів.
10. У датах, що передаються словами, порядковий числівник може стояти в Н. або Р.в.: п'яте січня і п'ятого січня (обидва варіанти можна використовувати для запису дати).
Увага! 1. Числівникові назви чверть, третина, половина відмінюються як іменники відповідних відмін: чверть як коловерть; третина, половина як калина.
2. Числівники півтора (десятка), півтори {тисячі), півтораста (тонн) не відмінюються.
Особливості вживання числівників у діловому мовленні зумовлені специфікою наукового та офіційно-ділового стилю, а саме:
1. Обмежено використовують збірні числівники, напр.: обидві (жінки), троє (друзів), четверо (нас).
Не використовують збірні числівники для поєднання з іменниками на позначення офіційних осіб, а тільки власне кількісні, напр.: п'ять (директорів, ректорів, професорів, банкірів) замість п'ятеро (директорів, ректорів, професорів, банкірів).
Відсутні також збірні числівники типу двійко, четвірко, напр.: двійко (дітей), четвірко (коней), які мають виразно розмовний характер.
2. Для позначення часу, звичайно, використовують порядкові числівники.
Для відповіді на запитання котра година? послуговуються сполученнями, до складу яких входять прийменники на, за та еліпсований іменник година або хвилина. Слід пам'ятати, що для називання часу до 30 хвилин вживають прийменник на, а після 30 хвилин – прийменник за, напр.: п'ятнадцять на шосту (годину), пів на восьму (годину), за п'ятнадцять (хвилин) сьома (година).
Запам'ятайте! Допускають також вживання конструкцій чверть на сьому і чверть по шостій, за двадцять сьома і двадцять (хвилин залишилося) до сьомої.
Визначаючи точно час і відповідаючи на питання о котрій годині?, вживають прийменник о (об), напр.: засідання відбудеться о п'ятнадцятій годині; збори закінчилися об одинадцятій годині.
Існують деякі технічні правила позначення числівників у текстах ділового мовлення.
При оформленні ділової документації слід керуватися такими правилами щодо запису числівників:
1. Словом відтворюють прості кількісні числівники, що позначають число без вказівки на одиницю виміру або окреслюють часові межі, напр.: таких клієнтів є більше, ніж два; реконструкція триватиме три-чотиримісяці.
Цифрою відповідно пишемо складні та складені числівники у поєднанні з одиницею виміру кількості, напр.: 15 гривень, 135 тонн. їх дублюють словами і подають у дужках відразу після цифрового позначення у різних документах (розписка, доручення, довідка тощо).
Складні слова із цифровим позначенням можна писати комбіновано, напр.: 20-процентний, 3-поверховий. Неприпустимим є цифрово-знаково-літерний варіант комбінації, напр.: 5%-ний.
У цифровому позначенні перевага надається арабським цифрам, напр.: 20.04.05 (у даті), 4-го, 10-му, 2-й, 11-ї (у тексті з літерами відмінкових закінчень. До речі, при перерахуванні кількох числівників літери відмінкових закінчень пишуть один раз, напр.: 1, 2, 3-му поверхах). Деякі порядкові числівники без відмінкових закінчень для розрізнення позначають римськими цифрами, напр.: III квартал, II півріччя.
2. Багатозначні цифрові числа розбивають на класи за допомогою пропусків, напр.: 345 457 гривень, 100 000 тонн. У числах, що позначають номери (марки машин, механізмів), цифри на класи не розбивають, напр.: р/р№ 1234567890.
Окремі види інформації передають у вигляді змішаного запису, який складається з цифр і слів, напр.: 754 тис. грн., що значно полегшує сприйняття великих цифр.
3. У низці однотипної інформації ступінь точності (кількість цифр після коми) має бути однаковий, напр.: 1,5 км; 2,3 га; 2,0 т; 2,3%.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 8470;