Правила поведінки екскурсантів на автобусних екскурсіях.

1. Туристам забороняється під час руху автобуса ходити по салоні, відволікати водія розмовами або діями, викидати сміття з вікон автобуса.

2. Пасажири не повинні відкривати двері автобуса, крім як з метою запобігання нещасних випадків або під час аварійної ситуації.

3. Заборонено провозити в автобусі вогненебезпечні, вибухові, легкозаймисті, отруйні, отрутні, смердючі речовини, вогнепальна зброя, що колють і ріжуть предмети без чохлів й упакування, тварин і птахів, предмети довжиною понад 190 см (крім лиж на лижних екскурсіях), предмети, що забруднюють салон або одяг інших екскурсантів.

4. Туристи на екскурсії мають право провозити однієї дитини у віці від 5 до 7 років без надання місця.

5. Можна провозити в автобусі (не розміщаючи в проході й у місці підходу до дверей) одне місце ручної поклажі розміром не більше 60?40?20 див і вагою до 30 кг й одне місце розміром не більше 100x50x30 см і вагою до 40 кг - у багажному відділенні.

6. Туристи зобов'язані дотримувати чистоти й порядок, дбайливо ставитися до встаткування.

Традиційно методичну роботу в екскурсійній справі визначають як комплекс заходів, спрямованих на розробку (підготовку) нових екскурсій, забезпечення їх належного якісного рівня, найбільш досконалої методики і техніки проведення. Ринкове середовище вимагає від керівництва закладу екскурсійного обслуговування зважати н а ризик невдачі при запровадженні нового продукту. Вирішенням цієї проблеми з одного боку, є чітке плануванню методичної роботи і випуску на ринок нових продуктів (рис.).

Таким чином, сучасне розуміння методичної роботи в екскурсійній справі охоплює систематичний, постійний, регулярний процес розробки інноваційного і вдосконалення наявного асортименту екскурсійних послуг, який відповідає кон'юнктурі ринку.

У такому розумінні методична робота в екскурсійній справі по суті є невід'ємною складовою маркетингової діяльності, оцінити відповідність якої реальній ринковій ситуації дозволяють різні методи маркетингових досліджень, найпопулярнішим з яких є інтерв‘ю. (вибіркове, індивідуальне, репрезентативна групове).

Система методичної роботи включає взаємодію ряду складових: методиста, старшого методиста, методичного відділу (організаційно-методичного, екскурсійно-методичного, екскурсійного), методичної секції екскурсоводів, методичного кабінету і методичної ради. Кожен з цих підрозділів виконує певні завдання та мас чітко визначене коло обов'язків, сутність яких в ринкових умовах значно розширюється.

Методична рада є дорадчим органом з питань методичної роботи. основні завдання ради - всебічно сприяти підвищенню якісного рівня задоволення потреб і попиту на екскурсійний продукт, покращенню методичної роботи, удосконаленню форм екскурсійного обслуговування, залученню спеціалістів з різних галузей знань до участі в методичній роботі екскурсійного закладу.

Методична рада надає допомогу в роботі секціям екскурсоводів та методичному кабінету. Члени методичної ради (7-15 осіб) сприяють узагальненню та розповсюдженню досвіду роботи кращих екскурсоводів, зміцненню ділових зв'язків з музеями, НДІ, архівами, бібліотеками тощо.

Рада бере участь у підготовці та проведенні теоретичних, науково-практичних, методичних конференцій, семінарів, нарад з методичних питань, сприяє використанню нових форм екскурсійного обслуговування, підвищенню якості роботи, розширенню тематики екскурсій (розробці інноваційного і вдосконаленні наявного асортименту екскурсійних послуг).

Рада готує пропозиції з питань методики проведення екскурсій, ефективного використання методичних прийомів показу та розповіді, особливостей задоволення попиту па екскурсійне обслуговування різних груп населення. Члени методичної ради беруть участь у підготовці екскурсоводів, у роботі творчих груп по розробці нових тем, проведенні навчальних екскурсій та консультацій, у вдосконаленні методичної документації, у підборі наочних матеріалів для „портфеля екскурсовода”.

Керівник екскурсійної установи може залучати членів ради до підготовки навчальних планів, програм курсів для навчання екскурсоводів, розробки тематики занять з підвищення кваліфікації екскурсоводів, організації контролю за якістю проведення екскурсій.

Досвід свідчить, що ефективна організація роботи вимагає проведення засідань методичної ради не менше одного разу на квартал. Таким чином, створюються реальні умови оцінки стану реалізації планів розвитку підприємства, систематичного узагальнення досвіду організації роботи екскурсоводів (навантаження екскурсоводів, якість їх роботи, використання методичних прийомів проведення екскурсій) і регулярного контролю щодо виконання індивідуальних планів роботи екскурсоводів., їх мотивації, обговорення актуальних питань вдосконалення екскурсійної методики і коригування планів подальшої діяльності.

Робота ради зазвичай планується па рік. До плану вносяться питання вивчення та складання рекомендацій на допомогу екскурсійним працівникам, як правило, план має такі розділи. заходи по підвищенню професійної майстерності екскурсоводів, організаційно-масові заходи та засідання ради.

Практика організації якісного задоволення попиту на екскурсійні послуги вимагає, щоб у кожній екскурсійній установі, незалежно від масштабів її діяльності. функціонував методичний кабінет. Керівництво кабінетом наказом розпорядженнями директора екскурсійної установи покладається на одного з найдосвідченіших екскурсоводів.

Головне завдання кабінету - організація та проведення інформаційно-консультаційної роботи, надання допомоги екскурсоводам у якісній підготовці та проведенні екскурсій.

Актуальними завданнями роботи методичного кабінету вважають:

- підбір та зберігання екскурсійно-методичних матеріалі (контрольні та індивідуальні тексти екскурсій та дорожньої інформації, технологічні карти, реферати, доповіді екскурсоводів, інструкції і рекомендації з питань методичної та організаційної роботи, стенограми та протоколи засідань, матеріали конференцій, аналітичні маркетингові матеріали),

- комплектацію бібліотеки громадсько-політичної, краєзнавчої екскурсійно-методичної, педагогічної літератури,

- комплектацію і зберігання учбових програм та планів підготовки й підвищення кваліфікації екскурсоводів,

- систематизацію карток прослуховування екскурсоводів на маршрутах,

- складання списків рекомендованої літератури для підготовній та підвищення кваліфікації екскурсоводів,

- комплектацію тематичних папок з матеріалами для екскурсії,

- зберігання довідкових та рекламних матеріалів,

- відбір та систематизацію питань, що виникли у туристів (екскурсантів) та найбільш вдалих відповідей на них,

- видання бюлетенів з узагальненням досвіду роботи кращім екскурсоводів,

- організацію виставок методичних матеріалів, книг,

- складання алфавітних та тематичних каталогів літератури, газетних та журнальних статей.

Методкабінет накопичує та систематизує методичні і довідково-інформаційні матеріали з різних екскурсійних тем. В методкабінеті знаходяться наочні посібники на допомогу методистам і екскурсові, географічні мапи, карти-схеми маршрутів, фотоальбоми, колекції, гербарії, діаграми, таблиці, діафільми, буклети, «портфелі екскурсовода» з усіх екскурсійних тем, фонотека, картки (паспорти) екскурсійних об'єктів тощо.

Методкабінет організовує різні заходи: лекції, зустрічі, читацькі конференції, огляди літератури, усні журнали, консультації. В кабінеті створюються умови для самостійної роботи екскурсоводів та методистів, видаються матеріали для роботи вдома. В кабінеті оформлюють вітрини, стенди з матеріалами, що дають уявлення про роботу.

Методичний відділ організовує всю роботу з підготовки нових і розвитку існуючих тем екскурсій та вдосконалення методики їх проведення у відповідності з мінливим попитом на екскурсійний продукт

Цей відділ здійснює керівництво роботою методичних секцій екскурсоводів, спрямовує діяльність методкабінету, залучає громадський актив до роботи методради.

Працівники методвідділу щороку складають план роботи екскурсійної установи. У вступній частині плану визначаються основні напрями роботи. удосконалення методики екскурсійного обслуговування спрямованого на споживачів, розробка методики проведення екскурсій в музеях, підвищення ролі екскурсій у професійній орієнтації школярів та ін.

Перший розділ плану – „Підготовка нових екскурсійних тем”. У ньому планується створення творчих груп, терміни здачі нових екскурсій, заходи на допомогу творчим групам (відрядження до інших міст з метою вивчення архівних та музейних матеріалів, навчальні екскурсії, об‘їзди маршрутів, виготовлення матеріалів для «портфеля екскурсовода» створення варіантів міської оглядової екскурсії ні різних категорій споживачів).

Розділ „Удосконалення діючою екскурсійної тематики” включає планування розробки нових підтем, рекомендацій до корегування технологічної карти і схеми маршруту, створення нових варіантів логічних переходів, поповнення наочними матеріалами «портфеля екскурсовода».

Розділ „Навчально-методична робота” передбачає визначення термінів проведення навчальних екскурсій.

До розділу „Підготовка нових екскурсоводів” включаються плани щодо надання допомоги курсам екскурсоводів, підготовки спеціалістів у індивідуальному порядку шляхом їх прикріплення до досвідчених екскурсоводів.

Розділ „Підвищення кваліфікації екскурсоводів” включає визнані ні заходів, що плануються методичними секціями екскурсоводів, методкабінетом для збагачення арсеналу професійних прийомів екскурсій за рахунок використання методів психології та педагогіки в екскурсіях, при встановленні контакту з групою, тренінгів і практичного засвоєння різних методичних прийомів показу та розповіді.

У розділі „Узагальнення та розповсюдження передового досвіду планується вивчення досвіду екскурсоводів-новаторів щодо застосування різних методичних прийомів, естетичного виховання під час проведення заключної бесіди, проведення екскурсій на різні теми та для різних категорій екскурсантів.

Розділ „Контроль за роботою екскурсоводів” передбачає визначення певної кількості і строків прослуховування екскурсоводів маршрутні, перевірки та рецензування індивідуальних текстів. бесідах, обговорень результатів прослуховувань.

До планів методичних відділів можуть бути включені розділі «пропаганда і реклама екскурсій», «Виконання доручень екскурсоводами».

Важливою складовою методичної роботи є функціонування методичної секції екскурсоводів. В залежності від асортименту екскурсійного продукту га кількості екскурсоводів, які працюють на підприємстві, можна застосовувати різні підходи до виділення секцій.

1) за тематикою екскурсій (секції краєзнавчих, історичних, виробничо-економічних, природознавчих, архітертурно-містобудівних, літературних. мистецтвознавчих та ін. екскурсій),

2) за категоріями екскурсантів (секції по роботі з дітьми, молоддю, сільським населенням. зарубіжними туристами та ін).

Керівництво секцією покладається на одного з досвідчених екскурсоводів. Загальне керівництво секціями здійснюється завідуючим методичним відділом., старшим методистом.

Роботу методсекції спрямовано на удосконалення змісту та методики проведення екскурсій. підвищення професійної кваліфікації екскурсоводів.

Функціонування секцій визначається навчальним характер діяльності і мас форму занять (теоретичних і практичних), виконання доручень (розробка нових тем, поновлення контрольних текстів, прослуховування інших екскурсоводів, складання карток (паспортів) об'єктів, складання маршрутів, підготовка матеріалів для «портфеля екскурсовода», виступів із доповідями.

На одному занятті секції може бути використано декілька форм методичної роботи (лекція, обговорення тексту, перегляд картці прослуховування). На заняттях також відбувається ознайомлення з методичною, краєзнавчою та довідковою літературою (бібліографічні огляди, читацькі конференції, реферати, доповіді та ін.).

В роботі з екскурсоводами використовуються й інші форми (конференції. наради. обмін досвідом, видання методичних бюлетенів, бесіди). Методичні конференції можна присвячувати широкому теоретичних і науково-практичних питань. Методичні наради - більш оперативна форма постановки та обговорення питань методичного характеру. Тема визначається заздалегідь, готується доповідь, робиться повідомлення з наступним обговоренням. Мета методнаради - вироблення колективної точки зору з питань підготовки методики проведення екскурсій.

Методист є організатором роботи на певному відрізку методичного забезпечення екскурсійного обслуговування. В екскурсійному бюро з невеликими обсягами роботи, з 5 -: штатних працівників один може виконувати функції старшого методиста. До його обов’язків входить організація подорожей, методична робота. Він організовує діяльність щодо розширення тематики екскурсій, підготовки методичної документації, підготовки та підвищення кваліфікації екскурсоводів, здійснення контролю за якістю проведення екскурсій. Розпочинає старший методист роботу з відбору екскурсоводів та створення методичної секції, методичного кабінету, методичної ради. Вдала та результативна робота цих ланцюгів - головне завдання старшого методиста.

На тих підприємствах екскурсійного обслуговування, де існує відповідна можливість і потреба, може працювати два і більше методистів, між якими розподіляється вся робота з методичного забезпечення екскурсій та подорожей. розподіл обов'язків між ними відбувається в залежності від тематики екскурсій, категорій споживачів екскурсійного продукту тощо (методист з екскурсійного обслуговування школярів, іноземних туристів та ін.).

У середніх за обсягами діяльності екскурсійних підприємствах створюється декілька відділів, у тому числі екскурсійних. .До кожного з них входять 4-5 працівників, з них - 1-2 методисти. При значній питомій вазі екскурсій створюється посада заступника завідувача екскурсійним відділом з методичної роботи.

У великих екскурсійних установах створюється метод відділ у складі 4 і більше методичних працівників. Один відповідає за стан всієї методичної документації, другий - за підготовку та підвищення кваліфікації екскурсоводів, третій - за роботу методради, кабінету, контроль за роботою екскурсоводів. методист несе відповідальність за якість підготовки і проведення екскурсій.

Кожний методист, який відповідає за організацію та зміст методичної роботи в цілому або за її окрему частину, складає індивідуальний план роботи на рік, який затверджу завідуючий відділом або керівник екскурсійного закладу.

Відтворення основних елементів планування і організації методичної роботи в структурі підприємства, що надає екскурсійні послуги, головним напрямом менеджменту внутрішнього середовища таких підприємств - забезпечення ефективного і успішного управління асортиментом екскурсійних послуг, а відтак - ефективного і успішного функціонування на ринку.








Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 853;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.