Перехід від дирекційного кута до магнітного азимута і навпаки

Найбільш зручним азимутом для роботи на карті є дирекційний кут, тому що координатна сітка проведена частіше. Але на місцевості зручніше працювати з магнітним азимутом. Для переходу від дирекційного кута до магнітного азимута потрібно знати сполучні кути, що містятся між вихідними напрямами З мал.7,13 видно, що сполучними кутами є магнітне схилення, зближення меридіанів і поправка напряму.

Магнітне схилення (δ)- кут між істинним і магнітним меридіанами; може бути східним (додатнім) або західним (від'ємним). Величина магнітного схилення піддається добовим, річним і віковим коливанням, а також тимчасовим магнітним збуренням. Річна зміна схилення не перевищує 14'-16'. Вікові зміни магнітного схилення. є результатом річних змін. Досягнувши певного значення, вони починають змінюватись у протилежному напрямку, Наприклад, у Лондоні в 1576 році схилення було +11°15', а потім воно зменшилось і в 1818 році становило -24°38'. Після цього воно почало зростати і зараз становить близько -11°. Вчені вважають, що період вікових змін становить приблизно 500 років.

Величина магнітного схилення і його річна зміна вказані на кожному аркуші топографічної карти на рік видання карти. На картах масштабів 1:500000 і 1:1000000 вказуються райони магнітних аномалій із вказанням амплітуди коливань магнітного схилення.

Зближення меридіанів(γ) - кут між північним напрямом істинного меридіана даної точки і вертикальною лінією кілометрової сітки; може бути східним (додатнім) або західним (від"ємним). Сутність зближення меридіанів полягає в тому, що істинні меридіани сходяться на полюсах, у той час як вертикальні лінії координатної сітки проведені паралельно осьовому меридіану зони.

Величина зближення меридіанів на осьовому меридіані та на екваторі дорівнює 0 і зростає з віддаленням від осьового меридіана зони і екватора, а максимальне значення не перевищує 3°. Зближення меридіанів відноситься до середньої (центральної) точки аркуша карта і являє собою величину, постійну для цього аркуша.

Поправка напряму (ПН) - кут між північним напрямом вертикальної лінії кілометрової сітки в данній точці і магнітним меридіаном. На картах указується в текстовій довідці виразом ".середнє відхилення магнітної стрілки." з протилежним знаком виразом "Поправка до дирекційного кута. ..", але вже не в градусах, а в поділках кутоміра.

Визначення поправки напряму для переходу від дирекційного кута (а) до магнітного азимута (Ам) і навпаки зображено на мал. 7.16.

Мал. 7.16. Визначення поправки напряму для переходу від дирекціиного кута до магнітного азимута і навпаки

 

Дані про взаємозв'язок азимутів можна виразити у вигляді табл. 7.1:

 

Азимути (вимірюються тільки за ходом годинникової стрілки) Сполучні кути (вимірюються за найкоротшою відстанню і бувають східні (+) або західні (-).
Істинний Магнітне схилення (непостійне)
Магнітний Зближення меридіанів (постійне для аркуша карти)
Дирекційний кут Поправка напряму (непостійна бо підсумовуються магнітне схиленню і зближення меридіанів)

І Перехід від дирекційного кута до магнітного азимута і навпаки можна знати алгебраїчним або графічним способом. Алгебраїчний спосіб переходу міститься у використанні формул:

1. ПН = (±Сх) - (+3б),

тобто, - поправка напряму (ПН) дорівнює алгебраїчній різниці магнітного схилення (Сх) і зближення меридіанів (3б). Наприклад: Сх =+6°(східне); 36 = -2° (західне). ПН = (+6°) - (-2°) = +8°, тобто відхилення магнітної стрілки буде східне +8°.

2. Ам = ДК - (± ПН),

тобто, магнітний азимут (Ам) дорівнює алгебраїчній різниці дирекційного кута ) і поправки напряму (ПН). Наприклад: ДК = 295 °; Сх = +4°30' (східне); 36 = -2°30' (західне). Ам = 295 °- [+4°30' - (-2°30')] = 288".

3. ДК = Ам + (±ПН),

тобто дирекційний кут (ДК) дорівнює алгебраїчній сумі магнітного азимута (Ам) і поправки напряму (ПН).

Наприклад: Ам = 5°; Сх = -4°50' (західне); 36 = +2°10' (східне).

ДК = 5° + [-4°50' - (+2°10')] = -2 °, тобто 360°- 2° = 358°.

Примітка: Оскільки в даному прикладі ДК (2°) менше ПН (7°), то необхідно до ДК додати 360°.

Величина сполучних кутів (Сх, 36, ПН) та їх знаки беруться з тексту під Нижнім лівим кутом рамки карти (мал. 7.17).

Мал. 7.17.Вихідні дані про магнітне схилення, зближення меридіанів і поправки напряму на топографічній карті

 

Графічний спосіб переходу заснований на використанні схеми полярних осей для даної карти, яка знаходиться внизу карти ліворуч від лінійного масштабу.

На мал. 7.18 показано шість комбінацій, які можуть утворювати три полярні осі. При роботі з компасом двома випадками з шести можна знехтувати і вважати, щоАм = ДК (мал. 7.18, д,е). В інших випадках креслення на карті доповнюють (подумки чи олівцем) довільним напрямом на ціль (мал. 7.19) і, використовуючи сполучні кути, визначають, який кут більший (ДК чи Ам) і на яку величину. При ньому знаки не враховуються, беруться абсолютні значення сполучних кутів.

 

Приклад:Дирекційний кут напряму дорівнює 238°, чому дорівнює магнітний азимут цього напряму ?

На малюнку 7.19 чітко видно, що Ам менше ДК на величину ПН, що в градусній мірі дорівнює 8°36' = 9°. Звідси, Ам = 238° - 9°.= 229°.

Мал. 7.18.Комбінації (варіанти) поправок напряму

Мал. 7.19.Графічний спосіб визначення поправки напряму








Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 3013;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.