Об'єкт, суб'єкт та предмет державного фінансового контролю
Вище неодноразово згадувались поняття "об'єкт", "суб'єкт" та "предмет" державного фінансового контролю, але без конкретизації їх змісту. Визначення сутності, мети, завдань та місця державного фінансового контролю дозволяє нам звернутись до визначення цих дискусійних категорій з використанням отриманих результатів.
Перш за все, слід розглянути представлення категорії об'єкта державного фінансового контролю у науковій літературі:
1) "…розширене відтворення соціально-необхідного продукту";
2) "…всі види діяльності та явища і процеси господарського життя";
3) "…діяльність господарських систем, що забезпечують існування та розвиток економічних агентів... та суспільства загалом";
4) "…юридичні та фізичні особи, діяльність яких пов'язана з використанням суспільної власності";
5) "…безпосередньо органи державної влади і місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання, державні... фонди тощо, операції, які вони здійснюють з коштами, матеріальними та нематеріальними активами".
Об'єктом фінансового контролю є увесь процес фінансово-господарської діяльності суб'єктів ринкових відносин. У Лімській декларації записано, що все управління державними фінансами, незалежно від того, відображені вони в національному бюджетів чи ні, має бути об'єктом контролю.
Стосовно предмета державного фінансового контролю, то думки науковців також істотно розбігаються:
1) "...всі стадії розширеного відтворення (виробництво, розподіл, обмін і споживання ВВП у суспільстві)";
2) "...процес розширеного відтворення суспільно необхідного продукту і дотримання його економіко-правового регулювання в умовах ринкової економіки";
3) "...управлінські рішення, господарські і фінансові операції і процеси... з позиції їх ефективності, економічності, законності, достовірності, доцільності та забезпечення збереження власності";
4) "...діяльність окремих ланок... народного господарства, апарату управління, посадових осіб цих ланок, яка вивчає її з огляду на законність, доцільність і правильність оформлення";
5) "...процеси і явища, що функціонують в народному господарстві в цілому, узяті з огляду на можливу невідповідність щодо поставленої суспільної мети".
Під предметом фінансового контролю необхідно розуміти діяльність об'єктів фінансового контролю - суб'єктів господарювання, всіх юридичних і фізичних осіб, діяльність яких пов'язана з використанням суспільної власності, та її окремі аспекти - фінансові операції і процеси, які розглядаються з позицій законності, достроковості, доцільності та економічної ефективності, збереження власності, правильності формування й використання капіталу.
Суб'єктами державного фінансового контролю є "...самостійні контрольно-ревізійні підрозділи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, які створені у межах загальної кількості працівників центрального апарату та апарату їх територіальних органів і коштів виділених на утримання відповідних органів".
Таким чином, до суб'єктів державного фінансового контролю (в широкому розумінні) може бути віднесено органи державної влади й управління, а також спеціалізовані органи державного контролю.
1. Рахункова палата Верховної ради України (РП ВРУ).
2. Міністерство фінансів України (МФУ).
3. Державна фіскальна служба України.
4. Державне казначейство України.
5. Державна фінансова інспекція.
6. Національний банк України.
7. Міністерство економіки України.
8. Державні цільові фонди України (Пенсійний фонд, фонди соціального страхування).
9. Фонд держмайна України.
10. Міністерство праці та соціальної політики України.
11. Антимонопольний комітет України.
12. Державна інспекція з контролю за цінами тощо.
З позицій системного підходу усі три категорії стосуються одних і тих самих суспільно-економічних феноменів, а, отже, потребують визначення у взаємозв'язку як динамічні, а не статичні категорії.
Дата добавления: 2017-02-04; просмотров: 684;