Класифікація витрат

Для повнішого розуміння економічної сутності витрат, визначення їх ролі в процесі виробництва, необхідно досліджувати характеристику витрат за допомогою їх класифікації. Класифікація витрат припускає зведення великого числа витрат на виробництво і збут продукції за певними ознаками в економічно обґрунтовані групи, які включали б витрати, однорідні за своїм змістом або близькі між собою. На сьогоднішній день існує декілька класифікацій витрат, відмітною особливістю яких є призначення одержаної інформації, або інакше кажучи, різні витрати для різних цілей.

1.За економічним змістом витрати ділять на економічні елементи й калькуляційні статті.

Економічні елементи – економічно однорідний вид витрат, який на рівні даного підприємства не можна розкласти на складові. Калькуляційні статті – можуть включати один або декілька економічних елементів. Економічні елементи показують, що саме і в якому об'ємі витрачається по підприємству в цілому. Склад елементів витрат є єдиним для всіх господарюючих суб'єктів і не залежить від величини, форми власності, галузевої приналежності підприємства.

Виділяють п'ять економічних елементів витрат:

1.Матеріальні витрати;

2.Витрати на оплату праці;

3.Відрахування на соціальні заходи;

4.Амортизація основних фондів і нематеріальних активів;

5.Інші операційні витрати.

Економічні елементи показують, що саме і в якому об'ємі витрачається по підприємству в цілому.

Разом з обліком витрат за економічними елементами для контролю і аналізу витрат застосовується угрупування витрат за калькуляційними статтями. Це угрупування використовується для обчислення витрат за видами продукції, що виробляється, і місцями їх виникнення (цехами, ділянками і т.д.) і залежить від багатьох чинників, таких як технологічний процес виробництва, особливості продукції, що випускається. У зв'язку з цим підприємство має право самостійно встановлювати перелік і склад калькуляційної статті, що повинно бути регламентовано його обліковою політикою.

Виділяють наступні типові калькуляційних статей:

1.Сировина і матеріали;

2. Куповані вироби, що комплектують, напівфабрикати, послуги сторонніх організацій виробничого характеру;

3. Поворотні відходи (віднімаються);

4. Витрати з підготовки та освоєння процесу виробництва;

5. Паливо і електроенергія на технологічні потреби;

6. Витрати на утримання і експлуатацію виробничого устаткування;

7. Основна заробітна плата виробничих робітників;

8. Додаткова заробітна плата виробничих робітників;

9. Відрахування на соціальне страхування;

10. Загальновиробничі витрати;

11. Загальногосподарські (адміністративні);

12. Втрати унаслідок технічно неминучого браку;

13. Витрати на збут.

2. За ступенем залежності від об'єму виробництва (по відношенню до об'єму виробництва) виділяють постійні, змінні й напівзмінні витрати.

Змінні витрати в сумі змінюються в прямій пропорції по відношенню до зміни об'єму виробництва (рівня ділової активності), але розраховані на одиницю продукції, є постійними, наприклад витрати на сировину і матеріали, заробітна плата основних виробничих робітників.

Постійні витрати в сумі не змінюються при зміні рівня ділової активності, але з розрахунку на одиницю продукції залежать від зміни рівня виробництва, наприклад: витрати на утримання адміністративно-управлінського персоналу, амортизація, орендна плата і т.д.

Постійні витрати є незмінними протягом певного періоду часу (релевантного діапазону). Релевантний діапазон – це проміжок часу, в межах якого зберігається взаємозв'язок між величиною витрат і їх чинником., наприклад підвищення витрат на оренду приміщення призведе до «східчастого» зростання величини постійних витрат.

У сумі постійні й змінні витрати складають загальні (валові, сукупні) витрати підприємства на певний обсяг товарного випуску.


 

 


Графічне зображення динаміки постійних та змінних витрат (в розрахунку на весь обсяг виробництва та на одиницю продукції) наведене на рис.4.1.-4.2.

Крім постійних і змінних витрат виділяють також напівзмінні витрати, що мають одночасно змінну і постійну складові. Частина цих витрат зали-шається фіксованою протягом певного періоду часу, а частина змінюється при зміні об'єму виробництва. Наприклад, витрати на оплату праці торго-вих агентів можуть містити постійну частину у вигляді окладу заробітної плати і змінну – у вигляді відсотка до заробітної плати за кожну реалізова-ну одиницю продукції.

Для виробника важливіше інформація про розмір середніх витрат, тому що збільшення загальних витрат може супроводжуватися зниженням середніх. Середні витрати – це витрати, що припадають на одиницю продукції. Середні загальні (валові) витрати визначаються як частка від розподілу загальних витрат на обсяг реалізованої продукції:

3. За відношенням до процесу виробництва витрати діляться на основні й накладні.

Основні – витрати, безпосередньо пов'язані з випуском продукції (основна заробітна платна виробничих робітників, сировина і матеріали, паливо і електроенергія на технологічні потреби).

Накладні витрати – витрати, пов'язані з організацією, управлінням та обслуговуванням процесу виробництва (утримання адміністративно-управ-лінського персоналу, витрати з техніки безпеки, поштово-телеграфні і т.д.).

4.За способом віднесення на собівартість продукції витрати діляться на прямі й непрямі.

До прямих витрат відносяться витрати, безпосередньо пов'язані з виготовленням продукції і в собівартості виробництва продукції можуть бути враховані прямим шляхом (наприклад, вартість основних і допоміжних матеріалів, купованих напівфабрикатів і комплектуючих виробів, витрати на електроенергію і паливо на технологічні потреби, заробітна плата виробничих робітників та ін.)

Непрямі витрати – витрати, які неможливо напряму, економічно доці-льним шляхом віднести на собівартість продукції (наприклад витрати на утримання і експлуатацію машин і устаткування, загальновиробничі й зага-льногосподарські витрати). Ці витрати розподіляються на собівартість про-дукції за допомогою спеціальних методів пропорційно прийнятому на да-ному підприємства базису. На сьогодні підприємство має право самостійно вибирати показник, який може бути використаний як база розподілу непря-мих витрат.

5. За відношенням до собівартості продукції виділяють витрати на продукцію і витрати періоду.

Витрати на продукцію (виробничі витрати) – це витрати, безпосередньо пов'язані з виробництвом продукції. Вони формують виробничу собівартість продукції (робіт, послуг).

Витрати періоду – це витрати, що не ввійшли до складу виробничих витрат. Розглядаються як витрати того періоду, в якому вони були здійснені (наприклад витрати, пов'язані з управлінням виробництвом, збутом продукції).

Згідно з Положенням (стандартом) 16 «Витрати» собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції, яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загально виробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.

До витрат на продукцію (виробничих витрат) відносяться:

- прямі матеріальні витрати;

- прямі витрати на оплату праці;

- інші прямі витрати (включають решту наявних виробничих витрат);

- загальновиробничі витрати.

До складу прямих матеріальних витрат включається вартість сиро-вини і основних матеріалів, що утворюють основу вироблюваної продук-ції, купованих напівфабрикатів та комплектуючих виробів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкрет-ного об'єкта витрат.

До складу прямих витрат на оплату праці включаються заробітна плата та інші виплати робітникам, зайнятим у виробництві продукції, виконані робіт або надані послуг, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат.

До складу інших прямих витрат включаються всі інші виробничі ви-трати, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат, зокрема відрахування на соціальні заходи, плата за оренду земе-льних і майнових паїв, амортизація, витрати від браку, які становлять вар-тість остаточно забракованої продукції (виробів, напівфабрикатів), вит-рати на виправлення браку за вирахуванням: остаточно забракованої про-дукції за справедливою вартістю: суми, що відшкодовується працівника-ми, які допустили брак: суми, що одержана від постачальників за неякісні матеріали і комплектуючі вироби тощо.

До складу загальновиробничих витрат включаються:

- витрати на управління виробництвом (оплата праці апарату управ-ління цехами, дільницями тощо; відрахування на соціальні заходи й медич-не страхування апарату управління цехами, дільницями; витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо);

- амортизація основних засобів та нематеріальних активів загальновиробничого (цехового, дільничного, лінійного) призначення;

- витрати на утримання, експлуатацію та ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення;

- витрати на вдосконалення технології і організації виробництва;

- витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення, інше утримання виробничих приміщень;

- витрати на обслуговування виробничого процесу (оплата праці загальновиробничого персоналу, відрахування на соціальні заходи, витрати на здійснення технологічного контролю за виробничими процесами та якістю продукції, робіт, послуг);

- витрати на охорону праці, техніку безпеки і охорону навколишнього природного середовища;

- інші витрати загальновиробничого характеру.

До витрат періода відносяться:

- адміністративні витрати;

- витрати на збут;

- інші операційні витрати.

До адміністративних витрат відносяться такі загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством:

- загальні корпоративні витрати (організаційні витрати, витрати на проведення річних зборів, представницькі витрати тощо);

- витрати на службові відрядження і утримання апарату управління підприємством та іншого загальногосподарського персоналу;

- витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів загальногосподарського використання (операційна оренда, страхування майна, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення, охорона);

- витрати на зв'язок (поштові, телеграфні, телефонні, телекс, факс тощо);

- амортизація нематеріальних активів загальногосподарського використання; витрати на врегулювання спорів у судових органах;

- плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків; інші витрати загальногосподарського призначення.

Витрати на збут включають всі витрати, пов'язані з реалізацією продукції. Прикладом цих витрат є:

- витрати на пакувальні матеріали, тару;

- оплата праці та комісійні винагороди продавцям, торговим агентам і працівникам підрозділів, що забезпечують збут;

- витрати на рекламу та дослідження ринку (маркетинг); витрати на передпродажну підготовку товарів; витрати на відрядження працівників, зайнятих збутом;

- витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, пов'язаних зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг (операційна оренда, страхування, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, охорона);

- витрати на транспортування, перевалку і страхування готової продукції;

- витрати на гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування;

- інші витрати, пов'язані зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг.

До інших операційних витрат відносять:

- витрати на дослідницькі розробки;

- недостачі й втрати від псування цінностей;

- визнані штрафи, пені й неустойки;

- витрати на утримання об’єктів соціально-культурного призначення;

- інші витрати операційної діяльності

6.За періодичністю виникнення витрати діляться на поточні й одноразові.

Поточні – витрати, які протягом певного проміжку часу виникають періодично відповідно до закономірностей змін виробничих потреб підприємства.

Одноразові – витрати, які виникають не періодично (одноразово) відповідно до виникнення специфічних виробничих потреб підприємства (як правило, у зв’язку з обслуговуванням основного виробництва).

7.За центрами відповідальності (за місцями виникнення)витрати на виробництво групуються по виробництвах, цехах, ділянках, технологічних підрозділах та ін. відособленим адміністративно-структурним підрозділам.

8.За єдністю складу виділяють одноелементні й комплексні витрати. Одноелементні – це витрати, що складаються з одного елемента витрат, комплексні що складаються з декількох елементів витрат.

 

 








Дата добавления: 2016-02-16; просмотров: 1000;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.02 сек.