Основи нормування ОК.
За способом визначення потреб і планового регулювання оборотні кошти поділяють на нормовані і не нормовані.
Нормування ОК.-визначення планової потреби в ОК,необхідних для зпбезбечення ефективної роботи підприємства,через встановлення економічно-обгрунтованих нормативів.
До нормованих належать ті види оборотних коштів, потребу яких можна визначити в плановому порядку шляхом розрахунку відповідних норм і нормативів.
Норматив оборотних коштів – це мінімальний розмір обігових кошів в грошовому вираженні. необхідний для безперебійної та ефективної роботи підприємства. Визначають. як загальну так і часткову потребу в нормативних оборотних коштах по окремим елементам і групам.
Часткові нормативипо виробничим запасам (сировина, основні та допоміжні матеріали, паливо, інші тара, запасні частини, малоцінні предмети та предмети, що швидко зношуються, незавершене виробництво, витрати майбутніх періодів, готова продукція).
Основні фактори, які впливають на розмір нормативів оборотних коштів:
· тип виробництва і профіль підприємства (виробництво. номенклатура продукції);
· умови постачання та збуту продукції;
· умови та тривалість виробничого циклу;
· періодичність витрачання предметів праці;
· рівень цін на матеріальні ресурси.
Норма оборотних коштів – мінімальна величина запасів і-го елемента оборотних коштів, необхідна для забезпечення безперервного виробничого процесу.
Розраховується в днях забезпеченості (кг, м чи грн) на прийняту одиницю обліку на встановлену вартість виробленої продукції на одного працюючого.
При встановлені нормативу розрізняють 3 методи:
- метод прямого рахунку – найбільш розповсюджений метод. Норматив оборотніх коштів розраховується по кожному елементу ОК окремо, загальний норматив ОК по підприємству визначається як сума часткових нормативів.
- аналітичний метод – призначений для перспективного планування. Норматив ОК встановлюється шляхом щорічного корегування діючих нормативів за врахування зайвих запасів.
- коефіцієнтний метод – передбачає корегування нормативів ОК які були встановленні у базовому періоді в цілому за елементами на зміну обсягів виробництва та умов оборотності ОК.
Норматив оборотних коштів у виробничих запасах – визначається добутком оборотних коштів, виражених в днях запасу, на середньодобову витрату в грошовому вираженні.
Ноі=Noi•Рі; (4.1)
(4.2)
(4.3)
де Ноі– частковий норматив по і-му елементу оборотних коштів, грн;
Noi – норма оборотних коштів по і-му елементу. дні;
Рі – середньодобова витрата і-го елементу оборотних коштів, грн;
Соі – вартість і-го елемента оборотних коштів за календарний період, грн;
Тк– тривалість календарного періоду, в днях. (рік 360 днів, квартал – 90 днів.)
Норма оборотних коштів виражена в днях забезпеченості визначає кількість днів роботи підприємства, на яку необхідно створити запас по даному елементу оборотних коштів.
Величина Noi складається з часу на створення транспортного, підготовчого, поточного (складського) та страхового запасів матеріальних ресурсів:
Noi= Noiтр+ Noiпід+ Noпотi+ Noiстрах (4.4)
Транспортний запас дорівнює часу находження матеріальних ресурсів в дорозі
Noi=Тн.д.-Тд.о. (4.5)
де Тн.д. – час находження в дорозі.
Тд.о. – документооборот, час на оформлення вантажу.
Підготовчий час необхідний для приймання, розвантаження, сортування, та складування матеріальних цінностей.
Поточний (складський) характеризує інтервал часу між черговими поставками предметів праці (повністю підготовленими до запуску виробництва). Він значно більший ніж інші запаси і залежить від частоти і розміру поставок.
Noiпот=0,5•Іпост (4.6)
де Іпост– інтервал поставки і-го елемента матеріалу.
Страховий запас створюється на випадок порушення планових строків і об’ємів поставок, одержання неякісних чи некомплектних матеріалів з метою попередження перебоїв у виробничому процесі:
Noi страх= 0,5•Noi пот = 0,25•Іпост (4.7)
Технологічний запас враховується лише за тими видами сировини і матеріалу де необхідні, у відповідності до технології виробництва попередні підготовчі операції (сушіння, розігрів і т.д.).
Сезонний запас характерний для галузей підприємства, які знаходяться у важкодоступних районах:
Noi max= Noi пот+Noi страх (4.8)
Noi сер= Noi пот+0,5•Noi страх (4.9)
Норматив оборотних коштів для виробничих запасів (тара, запасні частини, інструмент) визначають як добуток норми оборотних коштів в грошовому виразі на планову величину прийнятого показника.
-в грошовому виразі (4.10)
(4.11)
де Noi – частковий норматив і-го елементу;
Qi- величина прийнята до розрахунку нормативу і-го показника;
Сн – початкова вартість обладнання для запчастин;
Чср – (матеріали і звишкозношувані елементи) чисельність промислового і виробничого персоналу.
Дата добавления: 2016-04-19; просмотров: 679;