Ставки ПДВ. Особливості звільнення від сплати податку
Податковим кодексом України встановлено дві ставки ПДВ:
1. 20% до бази оподаткування (до 31.12.2013 р.); 17% (з 01.01.2014 р.).
2. 0% до бази оподаткування.
Особливістю оподаткування операцій із постачання товарів/послуг за нульовою ставкою є те, що воно дає право на бюджетне відшкодування суми ПДВ, сплаченої в ціні придбаних матеріальних ресурсів і віднесеної до податкового кредиту. Директивою Ради 2006/112/ЄС нульову ставку ПДВ не передбачено. Однак регламентовано право відносити на зменшення податкового зобов'язання ПДВ, сплачений на попередніх етапах. Таке звільнення з наступним відшкодуванням є аналогом нульової ставки податку.
За нульовою ставкою оподатковуються операції з:
1. Вивезення товарів за межі митної території України, що підтверджується митною декларацією:
- у митному режимі експорту;
- у митному режимі реекспорту;
- у митному режимі безмитної торгівлі;
- у митному режимі вільної митної зони.
2. Постачання товарів:
а) для заправки або забезпечення морських суден, що:
- використовуються для навігаційної діяльності, перевезення пасажирів або вантажів, промислової, риболовецької діяльності за межами територіальних вод України;
- використовуються для рятування або подання допомоги в нейтральних або територіальних водах інших країн;
- входять до складу Військово-Морських Сил України та відправляються за межі територіальних вод України;
б) для заправки або забезпечення повітряних суден, що:
- виконують міжнародні рейси для навігаційної діяльності чи перевезення пасажирів або вантажів;
- входять до складу Повітряних Сил України та відправляються за межі повітряного кордону України;
в) для заправки та забезпечення космічних кораблів, космічних ракетних носіїв або супутників Землі;
г) для заправки або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту Збройних Сил України, що бере участь у миротворчих акціях за кордоном України;
ґ) постачання товарів/послуг підприємствами роздрібної торгівлі, які розташовані на території України в зонах митного контролю (магазинах безмитної торгівлі).
Постачання товарів/послуг магазинами безмитної торгівлі може здійснюватися виключно фізичним особам, які виїжджають за митний кордон України, або фізичним особам, які переміщуються транспортними засобами, що належать резидентам та знаходяться поза митними кордонами України.
Товари, придбані у безмитних магазинах без сплати ПДВ, у разі зворотного ввезення таких товарів на митну територію України підлягають оподаткуванню у порядку, передбаченому для оподаткування операцій з імпорту.
3. Постачання таких послуг:
а) міжнародні перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом;
б) послуги, що передбачають роботи з рухомим майном, попередньо ввезеним на митну територію України для виконання таких робіт та вивезеним за межі митної території України платником, що виконував такі роботи, або отримувачем-нерезидентом;
в) послуги з обслуговування повітряних суден, що виконують міжнародні рейси;
г) послуги з перевезення пасажирів швидкісними поїздами Інтерсіті+.
У разі якщо операції з постачання товарів звільнено від оподаткування на митній території України, до операцій з експорту таких товарів (супутніх послуг) застосовується нульова ставка.
Крім застосування нульової ставки, механізм справляння ПДВ в Україні передбачає також і звільнення від оподаткування окремих видів операцій.
Відповідно до ст. 197 Податкового кодексу, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з:
1. Постачання продуктів дитячого харчування та товарів дитячого асортименту для немовлят за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
2. Постачання послуг навчальними закладами із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти, у тому числі навчання аспірантів і докторантів.
3. Постачання товарів для інвалідів і пільгових категорій за переліком Кабінету Міністрів України.
4. Постачання послуг із доставки пенсій, страхових виплат та грошової допомоги населенню на всіх етапах доставки до кінцевого споживача.
5. Постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, а також постачання послуг реабілітаційними установами для інвалідів та дітей-інвалідів.
6. Постачання реабілітаційних послуг інвалідам, дітям-інвалідам, а також постачання путівок на санаторно-курортне лікування, оздоровлення та відпочинок на території України фізичних осіб віком до 18 років, інвалідів, дітей-інвалідів.
7. Постачання послуг з:
а) утримання дітей у дошкільних навчально-виховних закладах, школах-інтернатах;
б) утримання осіб у будинках-інтернатах для громадян похилого віку та інвалідів, дитячих будинках-інтернатах, пансіонатах для ветеранів війни і праці, реабілітаційних установах, територіальних центрах соціального обслуговування;
в) харчування та облаштування на нічліг бездомних громадян;
г) харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах та громадян у закладах охорони здоров'я;
ґ) харчування, забезпечення майном, комунально-побутовими послугами осіб, які утримуються в установах пенітенціарної системи та реабілітаційних установах, територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг), установах, підприємствах, організаціях всеукраїнських громадських організацій інвалідів та їх спілок, які займаються реабілітацією, оздоровленням та фізкультурно-спортивною діяльністю, центрах обліку та закладах соціального захисту для бездомних осіб, центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, санаторіях для ветеранів та інвалідів, будинках-інтернатах для громадян похилого віку, інвалідів та дітей-інвалідів, психоневрологічних та спеціалізованих будинках-інтернатах, пансіонатах для ветеранів, геріатричних пансіонатах.
8. Постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються органами місцевого самоврядування.
9. Постачання релігійними організаціями культових послуг та предметів культового призначення.
10. Постачання послуг з поховання та постачання ритуальних товарів державними та комунальними службами.
11. Безкоштовної передачі рухомого складу однією залізницею іншим залізницям або підприємствам залізничного транспорту загального користування державної форми власності.
12. Безоплатної приватизації житлового фонду.
13. Постачання об'єктів житлового фонду, крім їх першого постачання.
14. Надання благодійної допомоги.
15. Безоплатної передачі в державну чи комунальну власність об'єктів усіх форм власності.
16. Безоплатного постачання товарів (послуг) власного виробництва підсобними господарствами і лікувально-виробничими трудовими майстернями (цехами, дільницями) соціальних закладів, за умови, що така передача здійснюється для задоволення власних потреб зазначених закладів.
17. Постачання державних платних послуг, включаючи плату за реєстрацію, видачу ліцензії, сертифікатів у вигляді зборів, державного мита.
18. Надання послуг з реєстрації актів цивільного стану державними органами.
19. Постачання бібліотеками, які перебувають у державній або комунальній власності або у власності всеукраїнських громадських організацій інвалідів, платних послуг.
20. Постачання земельних ділянок, земельних паїв, крім тих, що розміщені під об'єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості.
21. Оплати вартості фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт.
22. Безкоштовної передачі приладів, обладнання, матеріалів, крім підакцизних, науковим установам та науковим організаціям, вищим навчальним закладам III - IV рівнів акредитації, внесеним до Державного реєстру наукових організацій.
23. Постачання в сільській місцевості сільгосптоваровиробниками послуг з ремонту шкіл, дошкільних закладів, інтернатів, закладів охорони здоров'я; надання допомоги (в межах одного НМДГ на місяць на одну особу) продуктами харчування власного виробництва; надання послуг з обробки землі школам, дошкільним закладам, інтернатам, закладам охорони здоров'я.
24. Постачання періодичних видань друкованих ЗМІ та книжок (крім видань еротичного характеру), учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва.
25. Передачі конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним.
26. Постачання лікарських засобів, внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також виробів медичного призначення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
27. Постачання товарів/послуг у частині суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету.
28. Безоплатної передачі у державну або комунальну власність відповідних територіальних громад трамвайних вагонів, тролейбусів, автобусів.
29. Постачання та ввезення на митну територію України товарів/послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні.
30. Ввезення на митну територію України товарів морського промислу (риба, ссавці, мушлі, ракоподібні, водні рослини в охолодженому, солоному, мороженому, консервованому вигляді, перероблені на борошно або іншу продукцію), видобутих суднами, зареєстрованими у Державному судновому реєстрі України або Судновій книзі України.
31. Постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг підприємствами та організаціями, які засновані громадськими організаціями інвалідів
32. Ввезення на митну територію України культурних цінностей, виготовлених 50 і більше років тому.
33. Постачання послуг з перевезення пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України.
34. Постачання послуг, що надаються іноземним та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу і вантажів та оплачуються портовими зборами.
35. Постачання послуг з аеронавігаційного обслуговування повітряних суден, які здійснюють внутрішні, міжнародні та транзитні польоти в районах польотної інформації зони відповідальності України.
36. Ввезення на митну територію України майна як міжнародної технічної та гуманітарної допомоги.
37. Операції банків та інших фінансових установ з постачання майна, що передане фізичними особами, а також суб'єктами підприємницької діяльності - приватними підприємцями та іншими особами, які не є платниками податку, у заставу, у тому числі іпотеку.
38. Операції банків з продажу (передачі) або придбання зобов'язань за депозитами (вкладами).
39. Ввезення на митну територію України природного газу.
40. Постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.
41. Ввезення на митну територію України:
- устаткування, яке працює на відновлюваних джерелах енергії, енергозберігаючого обладнання, обладнання та матеріалів для виробництва альтернативних видів палива або для виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії;
- матеріалів, устаткування, комплектуючих, що використовуються для виробництва:
а) устаткування, яке працює на відновлюваних джерелах енергії;
б) матеріалів, сировини, устаткування та комплектуючих, які будуть використовуватися у виробництві альтернативних видів палива або виробництві енергії з відновлюваних джерел енергії;
в) енергозберігаючого обладнання і матеріалів, виробів, експлуатація яких забезпечує економію та раціональне використання паливно-енергетичних ресурсів;
г) засобів вимірювання, контролю та управління витратами паливно-енергетичних ресурсів.
42. Поставки на митній території України пально-мастильних матеріалів, що придбаваються нерезидентами для передання учасникам спільних з підрозділами Збройних Сил України військових навчань.
43. Операції з постачання Національному банку України:
- дорогоцінних металів, у т.ч. їх ввезення на митну територію України;
- послуг, пов'язаних з розвідкою, видобутком, виробництвом і використанням дорогоцінних металів з метою поповнення золотовалютних резервів та виготовлення банківських металів.
44. Ввезення на митну територію України фізичними особами товарів в обсягах, що не підлягають декларуванню.
Перехідними положеннями Податкового кодексу України встановлено окремий перелік операцій та термін, на який вони звільняються від оподаткування ПДВ.
Так, тимчасово, до 1 січня 2015 р., передбачений особливий порядок оподаткування ПДВ юридичних осіб при здійсненні ними операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м'ясо-кісткового борошна), виготовленої з поставлених молока або м'яса в живій вазі сільськогосподарськими підприємствами, іншими юридичними і фізичними особами, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва.
Такі платники позитивну різницю між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту звітного періоду сплачують до спеціального фонду Державного бюджету України та на спеціальний рахунок, відкритий в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Переробне підприємство суму ПДВ, перераховану на спеціальний рахунок, використовує виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м'ясо в живій вазі.
Тимчасово, до 1 січня 2019 р., звільняються від сплати податку на додану вартість операції з:
а) постачання техніки, обладнання, устаткування, визначених Законом України "Про альтернативні види палива", на території України;
б) імпорту, техніки, обладнання, устаткування, що використовуються для реконструкції існуючих і будівництва нових підприємств з виробництва біопалива і для виготовлення та реконструкції технічних і транспортних засобів з метою споживання біопалива, якщо такі товари не виробляються та не мають аналогів в Україні, а також технічних та транспортних засобів, у тому числі самохідних сільськогосподарських машин, що працюють на біопаливі, якщо такі товари не виробляються в Україні.
Протягом дії міжнародних договорів України з питань космічної діяльності щодо створення космічної техніки, але не пізніше 1 січня 2015р., звільняються від сплати ПДВ операції з:
а) ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту агрегатів, систем та їх комплектуючих для космічних комплексів, космічних ракет-носіїв, космічних апаратів та наземних сегментів космічних систем резидентами, які отримали ліцензію на право здійснення такої діяльності та беруть участь у реалізації таких міжнародних договорів;
б) постачання на митній території України результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, які виконуються платниками податку за рахунок кредитних коштів, залучених під гарантії Кабінету Міністрів України для фінансування ракети-носія "Циклон-4" на пусковому центрі Алкантара.
Тимчасово, до 1 січня 2015 р., звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з виконання робіт та постачання послуг суб'єктами підприємницької діяльності - резидентами України, які одночасно здійснюють видавничу діяльність, діяльність з виготовлення, розповсюдження книжкової продукції та виробництва паперу і картону. При цьому дохід такого платника, отриманий від видавничої діяльності, діяльності з виготовлення, розповсюдження книжкової продукції та виробництва паперу і картону, має становити не менше 100% від загальної суми його доходу за перший звітний (податковий) період з часу його створення або не менше 50% від загальної суми його доходу за попередній звітний (податковий) рік.
Тимчасово, до 1 січня 2015 р., звільняються від оподаткування ПДВ операції з виконання робіт та постачання послуг у видавничій діяльності, діяльності з виготовлення та розповсюдження книжкової продукції, виробленої в Україні, операції з виробництва або постачання паперу і картону, вироблених в Україні для виготовлення книжкової продукції, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників українського виробництва, крім видань рекламного та еротичного характеру.
Тимчасово, до 1 січня 2015 р., звільняються від оподаткування
ПДВ операції з імпорту товарів видавництвам і підприємствам поліграфії на території України.
На період до 1 січня 2015 р. за нульовою ставкою ПДВ оподатковується постачання товарів та послуг, що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50% середньо-облікової чисельності штатних працівників і фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25% суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу витрат виробництва.
Тимчасово, до 1 січня 2016 р., звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з демонстрування, розповсюдження або публічного сповіщення національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених або субтитрованих державною мовою на території України.
Тимчасово, до 1 січня 2014 р. від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання на митній території України зернових та технічних культур, крім першого постачання таких культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників, а також крім постачання таких зернових та технічних культур Аграрним фондом у разі їх придбання з податком на додану вартість.
Тимчасово, до 1 січня 2014 р. від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у т. ч. операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини.
Тимчасово, на період виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення у митному режимі імпорту та постачання на митній території України товарів (крім підакцизних), якщо такі товари оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм Глобального фонду.
Тимчасово, з 1 січня 2013 р. до 1 січня 2023 р., звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції.
Вітчизняні підприємства суднобудівної промисловості при ввезенні на митну територію України устаткування, обладнання та комплектуючих, що не виробляються в Україні, для використання у господарській діяльності, можуть за власним бажанням видавати митному органу податковий вексель на суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість.
Строк погашення векселя настає на дату виникнення податкових зобов'язань по постачанню збудованого судна, для будівництва якого були ввезені устаткування, обладнання та комплектуючі, із застосуванням вексельної форми розрахунків з ПДВ.
У разі несвоєчасного погашення податкового векселя до платника податку, який видав податковий вексель, застосовуються штрафні санкції у розмірі 1% суми ПДВ, зазначеної у податковому векселі, за кожен день порушення строку, включаючи день погашення, але не більш як 50% суми векселя.
Максимально глибока деталізація опису операцій, звільнених від оподаткування, спрямована на покращання адміністрування ПДВ та перекриття шляхів ухилення від сплати податку за базовою ставкою.
Дата добавления: 2016-04-14; просмотров: 499;