СТАТИСТИЧНА ОБРОБКА ПЕРВИННИХ МАТЕРІАЛІВ ПСИХОДІАГНОСТИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Ми живемо в світі випадковостей і порядку. Але жодна випадковість не є взятою з "нічого", вона або "вихвачена" з якогось порядку, про який ми нічого не знаємо (тому й ви-падковість),або,з'явившись ситуативно, створює свій порядок.
Теорія ймовірності, як розділ математичної статистики, встановлює, чого варта так звана "випадковість" і де знаходиться місце "випадкової події" у порядку й сутності речей, до яких вона належить. Іншими с ловами, найбільш поширеним визначенням ймовірності є її вираз у вигляді відношення. Це відношення може змінюватися від Одо 1,причому, при р=0 вірогідність або ймовірність того, що подія наступить (буде мати місце), рівна нулю, і навпаки, при р=1 дана подія відбудеться обов'язково.
Якщо р=0,50,то подія може проявлятися у 50 випадках з 100 (або в одному разі з двох).
Якщо р=0,95,то подія здійснюється у 95 випадках з 100, яКЩ° р=0,25,то подія відбувається у 25 випадках із 100 (в одному разі з чотирьох).
Ймовірність можна уявити і як відношення числа умов, які сприяють здійсненню конкретної події, до всіх можливих умов та обставин, за яких вона взагалі може виникати:
Зробимо ілюстрацію з монетою. Якщо прийняти випадання орла за подію А, а випадання решки - за подію не-А, то ймовірність випадання орла при одному викиданні монети буде визначатися:
Отже, міра здійснення (виникнення) події називається
ймовірністю. Класична ймовірність події А визначається, таким чином, як відношення числа причетних подій то, що входять до сукупності А, до числа усіх можливих подій п у тій самій сукупності подій А:
У випадку з монетою, коли вона викидається один раз, можливими є дві події: випадання орла і випадання решки. Обидва різновиди рівноймовірнісні, тобто Р0 (випадання орлом) = Рр(випадання решкою) = 1/2.
При викидуванні монети двічі можливі вже 8 варіантів події з її випаданням: два орла (підряд), орел і решка, решка і орел,дві решки. Якщо не враховувати послідовність випадання, то результати орла і решки будуть описані так:
• два орла - тільки один спосіб;
• орел і решка - два способи;
• дві решки - тільки один спосіб.
Усього,як було видно.є чотири способи,або варіанти події.
Якщо монету викидувати тричі, то частота можливих варіантів збільшується, і всі можливі події будуть такими-
Діленням частоти випадання конкретного результату на число усіх можливих результатів ми отримуємо ймовірність очікуваної події. Скажімо, очікувати випадання трьох орлів з трьох викидів монети можна тільки 1 раз із 8 можливих варіантів, що складає ймовірність у 12,5%, або це можна записати Р = 0,125.
Багато сукупностей, з якими доводиться мати справу в психології, складаються з елементів двох типів. Наприклад, "так — ні", "згоден — не згоден","вірно — не вірно" або очікуваний результат "є — немає" і т. ін. Такі сукупності називаються двозначними, дихотомічними або суто математичне - біноміальними. Можливі результати експериментів, що виконуються з біноміальними сукупностями явищ і подій, можуть досягатися шляхом перебору усіх варіантів, а ймовірності можуть попередньо розраховуватись.
Аналогічні розрахунки здійснюються і стосовно оцінки фактів (подій), які вже зафіксовані у психодіагностичних чи інших вимірах. Особливо це важливо, коли треба визначитися у тому, яку вагу у сукупності психічних проявів людини, групи, соціуму займають конкретні виміри, або де треба з'ясувати закономірну сутність і ймовірність прояву того чи іншого явища психіки.
Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 550;