Нормативно-правові основи функціонування підприємств
Підприємства в Україні здійснюють свою діяльність відповідно до вимог Господарського Кодексу України, якщо інше щодо підприємств окремих видів не передбачено цим Кодексом та іншими законами, прийнятими відповідно до нього.
Господарський кодекс України:
- регламентує порядок створення, реєстрації, ліквідації і реорганізації підприємств;
- розкриває загальні принципи управління підприємством і самоврядуванням трудового колективу;
- розглядає механізм формування і використання майна підприємств;
- визначає види господарської, економічної і соціальної діяльності підприємств;
- фіксує права і відповідальність у здійсненні господарської діяльності;
- регулює відносини з іншими господарюючими суб’єктами та державою.
Якщо законом не встановлено інше, підприємство в своїх діях керується статутом.
Статут підприємства – це зібрання обов’язкових правил, що регулюють його взаємовідносини з іншими суб’єктами господарювання, а також індивідуальну діяльність. Статут затверджується власником (власниками) майна, а для державних підприємств – власником майна за участю трудового колективу.
У статуті підприємства визначаються власник та найменування підприємства, його місцезнаходження, предмет і цілі діяльності, його органи управління, порядок їх формування, компетенція та повноваження трудового колективу і його виборчих органів, порядок утворення майна підприємства, умови реорганізації та припинення діяльності підприємства.
До статуту можуть включатися положення, пов’язані з особливостями діяльності підприємства: про трудові відносини, що виникають на підставі членства; про повноваження, порядок створення та структуру ради підприємства; про знаки для товарів і послуг та ін.
Згідно з ГКУ управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Якщо на підприємстві використовується наймана праця, між власником (або уповноваженим ним органом) і трудовим колективом (або уповноваженим ним органом) повинен укладатися колективний договір. Вимоги до змісту і порядок укладення колективних договорів визначаються законодавством про колективні договори.
Колективний договір – це угода між трудовим колективом в особі профспілки та адміністрацією або власником, яка щорічно переглядається і регулює їх виробничі, економічні і трудові відносини.
Колективним договором регулюються виробничі, трудові і економічні відносини трудового колективу з адміністрацією підприємства, питання охорони праці, соціального розвитку, участі працівників у використанні прибутку підприємства, якщо останнє передбачене статутом підприємства.
Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 1211;