Метод групової взаємозамінності

 

Цей метод полягає в тому, що деталі, які находять на складання, обробляють з розширеними допусками, що відповідають економічній точності обладнання. Після цього деталі сортують на кілька груп n з дуже точними взаємними розмірами в середині кожної групи. Розбивають на групи, поділяючи поля допусків вала і отвору на кілька частин. При цьому виходять нові допуски, що називаються груповими ТD гр, Тd гр.

 

 

 

Рис. 6.2. Схема розташування полів допусків деталей з груповими

допусками для селективного складання

 

До кожної групи після сортування входять деталі підвищеної точності (з допусками ТD гр, Тd гр). При з’єднанні таких деталей виходить дуже точна посадка, з малими коливаннями зазорів і натягів. Сортують за допомогою граничних калібрів, сортувальних автоматів та інших засобів.

Кількість груп n сортування не є довільною, а залежить від вимоги поліпшення посадки. Поліпшення ж посадки досягають, зменшуючи груповий допуск. Проте зменшувати груповий допуск доцільно тільки до певної міри.

Тому вибирати число груп розбивки треба за певної методикою. Виходячи з цієї методики, можна запропонувати такі формули для підрахунку найвигіднішого числа груп сортування деталей.

Для того, щоб зазори і натяги у всіх групах були однаковими, при селективному складанні, допуски на обробку вала і отвору приймають однаковими ТD = Td. Це означає, що і групові допуски вала і отвору будуть однаковими, тобто ТD гр = Td гр.

Визначимо S і S (групові зазори)

S = Smin + Td + ;

S = Smin + Td .

Допуск посадки Т (груповий допуск) дорівнює

Т

 

 

Звідки n = .

При заданому груповому допуску n = .

Якщо ж обрана стандартна посадка, за якою можуть бути виготовлені деталі, що підлягають сортуванню, кількість груп може бути визначена з співвідношення

S

звідки n= ,

 

де S - найбільший складальний зазор, що досягається комплектуванням за розмірними групами.

 

В результаті селективного сортування точність посадки підвищується, але точність виготовлення деталей залишається попередньою.

Умовою застосування селективного складання є однакова кількість деталей в межах кожної групи (наприклад, гільз і поршнів груп В, С, М); мінімальна кількість груп і однаковість закону розподілу поля допуску спряжених деталей.

Недоліком селективного складання є зниження взаємозамінності деталей (взаємозамінність зберігається тільки всередині окремих груп), а також збільшення калібрового господарства за кількістю контролерів оскільки при сортуванні потрібний проміжний контроль.

Із збільшенням груп сортування понад 4-5 вказані недоліки знижують економічний ефект селективного складання. Тому в будь-якому випадку треба обходитися меншим числом сортування.

До недоліків селективного складання слід віднести також збільшення незавершеного виробництва, деяке ускладнення і постачання запасними частинами.

Селективне складання застосовують і для складання підшипників і відповідальних різьбових з’єднань з натягом.

Селективне складання доцільно застосовувати в масовому і крупно- серійному виробництві. На ремонтних підприємствах агропромислового комплексу метод групової взаємозамінності також поширений, тому що вони одержують запасні частини (поршні, гільзи, пальці, плунжера тощо), які збирають цим методом на спеціалізованих заводах.

 








Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 830;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.