Облік основних засобів
Одиницею обліку основних засобів є об`єкт основних засобів.
Для обліку основних засобів призначений рахунок 10 ”Основні засоби” в розрізі відповідних субрахунків. Але, у разі необхідності, бюджетні установи можуть вводити нові субрахунки, зазначивши це в наказі про облікову політику.
Придбані (створені) об`єкти основних засобів зараховуються на баланс установи за первісною вартістю.
Первісною вартістю об`єкта основних засобів, придбаного за плату, є сума, сплачена постачальникам. Первісною вартістю об`єкта основних засобів у разі самостійного виготовлення (створення) є його собівартість виробництва.
Первісною вартістю об`єкта основних засобів, отриманого у результаті обміну на інший актив, є залишкова вартість переданого об`єкта основних засобів. Якщо залишкова вартість переданого об`єкта основних засобів дорівнює нулю, то первісною вартістю отриманого об`єкта основних засобів є його справедлива вартість на дату оприбуткування.
Первісною вартістю об`єкта основних засобів, отриманого безоплатно у випадках, передбачених законодавством, від іншої установи або суб`єктів господарювання — юридичних осіб, є первісна (переоцінена) вартість, за якою основні засоби обліковувались у сторони, що їх передала, з урахуванням нарахованої суми зносу за повну кількість календарних місяців їх перебування в експлуатації.
Відповідно до Положення №611 до первісної вартості не включаються наступні витрати:
- копійки, які сплачені при придбанні основних засобів (відносяться на фактичні видатки бюджетних установ);
- витрат з найму транспорту для перевезення основних засобів (не збільшують первісну вартість, а відносяться на фактичні видатки за відповідними кодами економічної класифікації);
- сум ПДВ, які сплачені при отриманні (придбанні) основних засобів (відносяться на фактичні видатки, або до податкового кредиту, якщо це передбачено чинним законодавством).
Вартісний критерій віднесення об основних засобів приведено у відповідність до норм Податкового кодексу і складає 2500,00 грн.(без ПДВ)
Основні засоби передаються разом з первинними документами, або обліковими регістрами, або іншими документами, що підтверджують вартість придбання (створення) основних засобів. У разі якщо такі документи відсутні, первісна вартість визначається на рівні справедливої вартості на дату отримання, оцінка якої проводиться відповідно до законодавства.
Всі видатки, понесені бюджетною установою, що не включаються до первісної вартості об’єкта основних засобів, відносяться до складу видатків установи та відображаються за дебетом субрахунків 801 “Видатки з державного бюджету на утримання установи та інші заходи, 802 “Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи ” (при придбанні необоротних активів за рахунок коштів загального фонду), 811”Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги”, 812 “Видатки за іншими джерелами власних надходжень”, 813 “Видатки за іншими надходженнями спеціального фонду” (у випадку придбання необоротних активів за рахунок коштів спеціального фонду) і кредиту субрахунків 364 “Розрахунки з іншими дебіторами”, 675 “Розрахунки з іншими кредиторами”.
У бюджетних установах при надходженні основних засобів відображається створення (збільшення) фонду в необоротних активах, облік якого ведеться на субрахунку 401 “Фонд у необоротних активах за їх видами”. На вартість основних засобів, що надійшли, одночасно робиться запис за дебетом субрахунків рахунка 80 ”Видатки із загального фонду” чи 81 ”Видатки спеціального фонду” (у випадку придбання за рахунок коштів спеціального фонду) та кредитом субрахунку 401 “Фонд у необоротних активах за їх видами”, на якому відображається тільки первісна вартість основних засобів.
Списання сум копійок з придбаних основних засобів відображається кореспонденцією: дебет субрахунків рахунка 80”Видатки із загального фонду” чи 81”Видатки спеціального фонду” і кредит субрахунків 364 “Розрахунки з іншими дебіторами” чи 675 “Розрахунки з іншими кредиторами”.
Необоротні активи в установах освіти і науки обліковуються у бухгалтерії за інвентарними об’єктами.
Надходження їх оформляється такими документами:
- Інвентарна картка обліку основних засобів в бюджетних установах, ф. № ОЗ-6 (бюджет);
- Інвентарна картка обліку основних засобів в бюджетних установах (для тварин i багаторічних насаджень), ф. № ОЗ-8 (бюджет);
- Інвентарна картка групового обліку основних засобів в бюджетних установах, ф. № ОЗ-9 (бюджет);
- Опис інвентарних карток з обліку основних засобів, ф. № ОЗ-10 (бюджет).
Придбані необоротні активи (придбані за кошти установи, передані безоплатно від вищестоящої установи чи передані як благодійна допомога) оформляються актом прийняття-передачі основних засобів типової форми ОЗ-1 (бюджет) згідно первинних документів (рахунків-фактур тощо). Акт ф. № ОЗ-1 складається на кожен окремий інвентарний об’єкт необоротних активів (комісія, створена згідно наказу керівника, складає акт у двох примірниках: один - для установи, яка здає, інший - для установи, яка приймає. Якщо об’єкт був в експлуатації, то в акті прийняття-передачі основних засобів робиться запис на суму зносу). Якщо приймається декілька однотипних об’єктів, які мають однакову вартість (господарський інвентар, інструменти, обладнання, білизна, постільні речі тощо), складається загальний акт. необоротні активи, отримані безоплатно як гуманітарна допомога, приймаються комісією, створеною наказом керівника установи, до складу якої обов’язково входять працівник бухгалтерії та представник вищестоящої установи. Комісія складає акт, в якому зазначаються найменування, кількість i вартість отриманих матеріальних цінностей за ринковими цінами. При отриманні необоротні активи, що були у користуванні, зазначається відсоток їх зносу. Дані акта відображаються у бухобліку. Одночасно проставляється інвентарний номер у встановленому порядку, про що робиться запис в акті прийняття цінностей.
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 808;