Час відпочинку, його види
Час відпочинку – це встановлений законодавством час, упродовж якого працівники вільні від виконання своїх трудових обов’язків, і який вони можуть використовувати за власним розсудом. Відповідно до Конституції України (ст. 45) кожен, хто працює, має право на відпочинок.
Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи уночі.
Важливо те, що і максимальна тривалість робочого часу, і мінімальна тривалість часу відпочинку, оплачуваної щорічної відпустки;, вихідні, святкові і неробочі дні, а також інші умови здійснення: права на відпочинок визначаються законом. Тобто жодним керівникам, підприємцям та іншим фізичним і юридичним особам не надане право регулювати ці питання.
Законодавством передбачені такі види відпочинку:
1) перерви впродовж робочого дня (для відпочинку і харчування);
2) щоденний відпочинок (перерви між робочими днями та змінами);
3) щотижневі дні відпочинку (вихідні дні);
4) святкові і неробочі дні;
5) відпустки.
Згідно зі ст. 66 КЗпП, працівникам надається перерва для відпочинку і споживання їжі тривалістю не більше двох годин. Така перерва не є робочим часом і має надаватися, як правило, через 4 год. після початку роботи. Час початку роботи і закінчення перерви встановлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку. На час перерви працівники можуть відлучатися з місця роботи. Але на тій роботі, де через умови виробництва перерву встановити не можна, працівникові має бути надана змога споживати їжу впродовж робочого часу.
Для деяких категорій працівників і у деяких випадках нормативні акти встановлюють додаткові перерви , які зараховуються до робочого часу. До таких додаткових перерв, зокрема, належать: перерви для працівників, зайнятих н а роботах зі шкідливими умовами праці; перерви для відпочинку на вантажно - розвантажувальних роботах; перерви для зігрівання працівників, які працюють в холодну пору року на відкритому повітрі.
Тривалість щотижневого безперервного відпочинку, згідно ст. 70 КЗпП, має бути не менше ніж 42 год.
Загальним вихідним днем є неділя. Другий вихідний день при 5-денному робочому тижні, якщо він не визначений: законодавством, визначається графіком роботи підприємства, установи, організації. Зазвичай це субота або понеділок . Якщо святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переносять на наступний після святкового чи неробочого (частина третя ст. 67 КЗпП).
На підприємствах, в установах, організаціях, зупинення роботи яких не можливе, вихідні дні надаються у різні дні тижня згідно з графіком зайнятості, що затверджує керівник підприємства, установи, організації за погодженням з профспілкою.
Робота, у вихідні дні заборонена. Залучення окремих категорій працівників до роботи у вихідні дні допускається: лише у виняткових випадках, передбачених ст. 71 КЗпП, за письмовим наказом (розпорядженням) керівника підприємства, установи, організації з дозволу профспілки.
Такими випадками визнаються: відвернення громадського або стихійного лиха, виробничої аварії і негайне усунення їх наслідків; відвернення нещасних випадків, загибелі або псування державного чи громадського майна; виконання невідкладних, непередбачених робіт, від негайного виконання яких залежить нормальна робота підприємства, установи, організації в цілому або їх окремих підрозділів у подальшому; виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт для запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.
Відповідно до ст. 73 КЗпП, святковими і неробочими днями є:
- 1 січня – Новий рік;
- 7 січня – Різдво Христове;
- 8 березня – Міжнародний жіночий день;
- 1, 2 травня – День міжнародної солідарності трудящих;
- 9 травня – День Перемоги;
- 28 червня – День Конституції України;
- 24 серпня – День. Незалежності України.
Неробочими днями є дні релігійних свят:
- 7 січня – Різдво Христове;
- один день (неділя) – Паска (Великдень);
- один день (неділя) – Трійця.
За поданням релігійних громад інших (неправославних) конфесій:, зареєстрованих в Україні, керівництво підприємств, установ, організацій надає особам, які сповідують відповідні релігії, до трьох днів відпочинку протягом року для святкування великих свят з відпрацюванням: за ці дні.
У святкові і неробочі дні допускаються лише роботи, припинення яких неможливе через виробничо-технічні умови (підприємства, установи, організації, що безперервно діють), роботи, зумовлені потребою обслуговування населення, а також невідкладні ремонтні та вантажно-розвантажувальні роботи.
Робота у зазначені дні компенсується відповідно до ст. 107 КЗпП у грошовій формі в подвійному розмірі або за бажанням працівника наданням іншого дня відпочинку.
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 802;