Трудове право: поняття, предмет та система
ВАЖЛИВІ ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ
трудове право предмет трудового права
трудові правовідносини колективний договір
трудовий договір контракт
робочий час час відпочинку
відпустки заробітна плата
охорона праці матеріальна відповідальність
Тема: Основи трудового права. Особливості регулювання праці медичних працівників
План
1. Трудове право: поняття, предмет і система.
2. Джерела трудового права. Кодекс законів про працю.
3. Колективний та трудовий договори, порядок укладання.
4. Оформлення трудових відносин з медичним персоналом.
5. Переміщення та переведення на інше робоче місце в галузі охорони здоров’я.
6. Відсторонення від роботи медичних працівників.
7. Робочий час, його види.
8. Тривалість робочого часу в закладах охорони здоров’я.
9. Час відпочинку, його види.
Трудове право: поняття, предмет та система
Трудове право – це окрема галузь права України, що регулює відносини, які виникають у процесі реалізації особою права на працю. Це внутрішньо єдина цілісна система загальнообов’язкових правил поведінки, що регулюють трудові, а також деякі інші (тісно пов’язані з трудовими) відносини найманих працівників.
Предметом трудового права є, насамперед, трудові відносини, тобто суспільні відносини, що виникають у процесі застосування людиною своїх здібностей при виконанні певної трудової діяльності. Це, зокрема, відносини щодо участі працівників в управлінні підприємствами, установами, організаціями; відносини професійних спілок з державними органами, власниками (або уповноваженими ними органами чи фізичними особами) підприємств, установ, організацій щодо організації праці, встановлення та застосування її умов; відносини щодо працевлаштування, тобто створення системи організаційно-правових заходів, спрямованих на забезпечення громадян роботою, системи соціальної допомоги, що надається державними органами певній категорії громадян; відносини, що виникають у процесі організації професійної підготовки та підвищення кваліфікації працівників безпосередньо на виробництві; відносини з нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю; процесуальні відносини, що виникають у процесі застосування матеріальних норм трудового права.
Систему трудового права утворюють усі діючі юридичні норми, що регулюють суспільні відносини, які становлять предмет цієї галузі права.
Структура системи трудового права – це об’єктивно зумовлена внутрішня організація галузі права, що виявляється в єдності, узгодженості й розподілі правових норм за інститутами та іншими галузевими структурними утвореннями.
Система трудового права структурно складається із Загальної і Особливої частин. Усі правові норми, які визначають загальні положення в регулюванні праці, належать до Загальної частини (це норми, які визначають предмет, метод, принципи трудового права тощо).
До Особливої частини традиційно належать правові інститути, які регулюють окремі елементи трудових відносин, а також відносини, тісно пов’язані з трудовими: забезпечення зайнятості і працевлаштування; трудовий договір, робочий час, час відпочинку; нормування праці; оплата праці; матеріальна відповідальність сторін трудового договору; дисципліна праці; охорона праці; пільги для осіб, які поєднують роботу з навчанням; трудові спори; нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю.
Трудові та інші суспільні відносини регулюються Конституцією України та понад 250 нормативно-правовими актами. Основним джерелом трудового права с Кодекс законів про працю (КЗпП). Він містить преамбулу, 18 глав, 265 статей.
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 2473;