Індекс гістологічної активності (за R. J. Knodell et al., 1981, з скороченнями).

Гістологічна ознака Кількість балів
Перипортальні некрози і мостоподібні некрози 0 –10
Внутрішньочасточкові дистрофія і вогнищеві некрози 0 – 4
Портальне запалення 0 – 4
Фіброз (включаючи цироз) 0 – 4

Напівкількісна система обліку ступеня фіброзу печінки при визначенні стадії хронічного гепатиту ( В.В. Серов, 1996).

Ступінь фіброзу Ознаки Бали
Відсутній Нормальні портальні тракти
Слабкий Фіброз і розширення портальних трактів, перипортальний фіброз
Помірний Перипортальний фіброз, порто-портальні септи
Важкий Порто-центральні септи, фіброз з порушенням часточкової будови печінки
Цироз Сформований цироз

 

Вірусний гепатит D (дельта-гепатит)

При важкому перебігу гепатиту В поряд з його антигенами інколи виявляють дельта-частинки. На сучасному етапі мова йде про новий агент – вірус гепатиту дельта (вірус-паразит). Він має ø 35-37 нм, на його поверхні розташований HBsAg, а в середині – антиген вірусного гепатиту дельта (HDVAg) і геном РНК. HDV – неповний РНК-вміщуючий вірус, для експресії і прояву патогенності якого (але не для реплікації) потрібна хелперна функція HBV, тому захворювання даної етіології може виникнути тільки при зараженні обома вірусами – В і дельта.

Джерело інфекції – хворі люди, часто на хронічний гепатит В.

Шляхи передачі – парентеральний, статевий, трансплацентарний.

Інкубаційний період при коінфекції такий же, як при гепатиті В, при суперінфекції він складає 4-7 тижнів.

 

Структура вірусу HDV

(core-подібна структура «дельта-агенту», вкрита HBs-Ag)

 

Перебіг гепатиту дельта гострий і хронічний.

Морфологічно характеризується некрозом гепатоцитів без вираженої запальної реакції, так як вірус володіє безпосередньою цитопатичною дією на печінкові клітини.

 

 

Вірусний гепатит С

Раніше цей гепатит відносили до гепатитів ні А ні В. Варіант цього гепатиту, який виникає під час трансфузій, назвали вірусний гепатит С.

Найбільш значущі шляхи зараження, при яких відбувається масивна передача збудника: переливання крові і ії продуктів (70% випадків посттрансфузійного гепатиту), ін’єкції, гемодіаліз, трансплантація органів. Роль статевого, трансплацентарного і перинатального шляхів зараження несуттєва. В 40% випадків не вдається встановити шлях зараження.

Вірус гепатиту С – HCV – РНК-вірус, відноситься до родини Flaviviridae, ø 55-65 нм.

Джерело інфекції – хворі люди.

Інкубаційний період 15-160 днів (в середньому 50 днів).

Патогенез. В якості основних механізмів пошкодження печінки при HCV інфекції розглядається пряма цитотоксична дія вірусу і імуно-опосередковане пошкодження гепатоцитів. Вірус реплікує також в клітинах системи мононуклеарних фагоцитів.

За клініко-лабораторними і морфологічними ознаками він схожий з гепатитом В, але перебіг у нього більш легкий. Інфекція в 85% випадків набуває хронічного перебігу. Розвиток жовтяниці спостерігається тільки в 25% випадків. Рівень трансаміназ підвищується помірно (до 15 разів). Нерідко бувають генералізовані позапечінкові прояви: шкірний васкуліт, синдром Шегрена, змішана кріоглобулінемія, мембранозно-проліферативний гломерулонефрит і ін.

Морфологічними критеріями хронічного гепатиту С є:

- переважання жирової дистрофії гепатоцитів над вакуольною,

- в синусоїдах знаходяться ланцюжки лімфоцитів і плазматичних клітин,

- в портальних трактах і на території печінкових часточок утворюються лімфоїдні фолікули зі світлими (гермінативними) центрами,

- явища фіброзу.

Небезпечність вірусного гепатиту С полягає в його досить частому безсимптомному перебігу, й у тому, що його хронічна форма найчастіше призводить до розвитку цирозу печінки по зрівнянню з гепатитами іншої етіології (його ще називають «лагідним вбивцею»).

 

Вірусний гепатит Е

Раніше цей гепатит також відносили до гепатитів ні А ні В. Варіант цього гепатиту з водним шляхом передачі назвали вірусний гепатит Е.

Вірус гепатиту Е (HEV) – РНК-вірус з родини каліцивірусів.

Джерело інфекції – хворі люди.

Інкубаційний період – від 17 до 75 діб (в середньому 40 діб). Реплікація відбувається тільки в гепатоцитах.

За клінічними і морфологічними ознаками він нагадує вірусний гепатит А. Як правило, має доброякісний перебіг, але у вагітних і породіль можливий важкий перебіг з розвитком печінкової енцефалопатії і високою летальністю (у вагітних в третьому триместрі – 25%).

 

Вірусний гепатит G

Викликається РНК-вірусом з родини Flaviviridae (HGV/GBV-C), відкритий в 1995 році.

Передається парентеральним шляхом, після трансфузій (найвищий ризик зафіксовано у ін’єкційних наркоманів – 15-70%). Схожий на вірусний гепатит С (HCV-подібний гепатит). HGV виявляється у 10-20% хворих хронічними гепатитами. Частота носійства в популяції біля 1,7%. Вірус реплікується в печінці і в мононуклеарах. Виділяється з слиною.

Інкубаційний період не встановлено.

Клінічна картина. Перебіг звичайно м’який, рівень трансаміназ підвищується помірно. Можуть бути холестатичні форми із значним зростанням активності ЛФ і гама-глутамілтранспептидази. Позапечінкові прояви спостерігаються рідко.

При розвитку фулмінантного гепатиту симптоматика зростає повільно, протягом 3-7 тижнів.

Серологічна діагностика. Діагноз підтверджується виявленням HGV RNA в ПЦР в сироватці крові. Серологічні методики, основані на виявленні анти-HGV, поки що не розроблені.

Перебіг і прогноз. Частота циклічних форм, а також ризик розвитку гострої печінкової недостатності не встановлені. Інфекція часто набуває хронічний перебіг, особливо у пацієнтів з фоновою патологією печінки. Проблема самостійності нозології гепатиту G ще потребує доказів.

 








Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 642;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.009 сек.