Електропостачання тупикових виробок
Електропостачання підготовчих робіт має відмітні особливості у порівнянні з видобувними дільницями. Це пов'язано не тільки з видом вживаного устаткування для проходки виробок, але і через підвищену небезпеку їх загазованості, оскільки провітрювання останніх здійснюється не за рахунок вентиляторів головного провітрювання, що мають 100% технологічний резерв, а за допомогою вентиляторів місцевого провітрювання (ВМП). Тому схема електропостачання будується так, щоб при недостатній кількості повітря, що подається у вибій, або перевищенні концентрації метану понад допустимих значень в атмосфері підготовчої виробки або в місці розташування електроустаткування повинна автоматично вимикатися електроенергія з електроустаткування тупикової виробки. При цьому живлення ВМП не повинне перериватися.
У тупикових виробках можна розміщувати електричні апарати, призначені для керування і захисту електроспоживачів тільки цієї виробки. Комутаційні апарати комплектуються в розподільні пункти, які можуть розташовуватися не ближче 20 метрів від вибою тупикової виробки.
Якщо розподільний пункт розміщують на свіжому струмені повітря, то він повинен розташовуватися так, щоб вихідний струмінь повітря з тупикової виробки проходив не ближче 10 м від групового апарата. Як групові апарати можуть використовуватися магнітні пускачі, автоматичні вимикачі, групові контактори в магнітних станціях керування, високовольтні КРП, що мають блокувальне реле витоку, нульовий захист і іскробезпечні параметри кіл дистанційного керування.
При підготовці стовпів до відроблення зворотним ходом довжина підготовчої виробки може досягати 1000 м і більше. У цьому випадку ПДПП розміщують в тупиковій виробці, провітрюваної ВМП. Тоді як груповий апарат використовується високовольтна комірка, яка встановлюється на свіжому струмені повітря на бремсберзі, ухилі або в хіднику так, щоб вихідний струмінь повітря з тупикової виробки проходив не ближче 10 м від високовольтної комірки. Вмикання комірки повинне виконуватися з місця її установлення за командами, передаваних по телефону від пересувної підстанції в тупиковій виробці. Рукоятка ручного ввімкнення привода комірки знимається, а керування нею повинне здійснюватися за допомогою кнопкового поста, розташованого біля комірки.
Допускається встановлювати групові апарати (окрім КРП) в тупиковій виробці, провітрюваної ВМП. Проте в цьому випадку датчики вмісту метану, встановлені у ВМП, повинні видавати сигнали на вимикання групового апарата при концентрації метану 0,5% і на вимикання вентилятора при концентрації метану 1%.
На рис. 7.16 наведена схема електропостачання тупикової виробки при резервуванні ВМП від однієї ПДПП з двома виводами для живлення робочого і резервного ВМП. Для забезпечення безперервної роботи ВМП його пускач підмикнутий до транзитного виводу загального автоматичного вимикача за допомогою окремого вимикача, що не має нульового захисту. Усі інші технологічно не зв'язані між собою електроприймачі підключені до окремих розподільних пунктів, що мають на вводі кожного автоматичні вимикачі.
Якщо як груповий апарат або для керування ВМП використовуються магнітні пускачі, у яких блокувальний раз'єднувач розміщується у відокремленому вибухозахищеному відділенні, то автоматичні вимикачі перед ними можуть не встановлюватися, а захист цих пускачів забезпечується автоматичними вимикачами, встановленими в ПДПП або на РПП-0,66. Крім того, якщо відстань між груповим апаратом і загальним автоматичним вимикачем розподільного пункту дільниці не перевищує 20 м, то перед груповим апаратом автоматичний вимикач також може не встановлюватися.
Розміщення датчиків контролю витрати повітря і концентрації метану в тупиковій виробці показане на рис. 7.16. Апаратура контролю повинна працювати безперервно. При порушенні режиму провітрювання тупикової виробки або перевищенні вмісту метану в контрольованих точках допустимих норм апаратура спільно з груповим апаратом повинна автоматично зняти напругу зі всього електроустаткування, розташованого в тупиковій виробці. Автоматичне вмикання групового апарата безпосередньо виконавчими реле апаратури контролю вмісту метану і витрати повітря не допускається.
У тупикових виробках повинні застосовуватися електричні апарати, що мають іскробезпечні кола керування, нульовий захист, автоматичний контроль опору кола заземлення машин, захист від втрати керованості при замиканнях у колах керування, захист від самовмикання при підвищенні напруги до 1,5 номінальної і блокування від вмикання при зниженні опору ізоляції нижче встановлених значень.
Рис. 7.15. Схема електропостачання тупикової виробки при резервуванні ВМП від однієї ПДПП з двома виводами для живлення робочого та резервного ВМП
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 815;