Рівень рентабельності – важливий якісний показник ефективності діяльності підприємства
Прибутковість підприємства вимірюється двома показниками -- прибутком і рентабельністю. Прибуток виражає абсолютний ефект без урахування використаних ресурсів. Тому для аналізу його доповнюють показником рентабельності.
Рентабельність – це відносний показник ефективності роботи підприємства, котрий у загальній формі обчислюється як відношення прибутку до витрат (ресурсів). Рентабельність має кілька модифікованих форм залежно від того, які саме прибуток і ресурси (витрати) використовують у розрахунках.
Передусім виокремлюють рентабельність інвестованих ресурсів (капіталу) і рентабельність продукції. Рентабельність інвестованих ресурсів (капіталу) обчислюється в кількох модифікаціях: рентабельність активів, рентабельність власного капіталу, рентабельність акціонерного капіталу.
1. Рентабельність активів (Ра) характеризує ефективність використання всього наявного майна підприємства та обчислюється за формулою
, %
де Пзв д – прибуток від звичайної діяльності (чистий прибуток) підприємства за рік, грн.;
Ка – середня сума активів за річним балансом, грн.
Обчислюючи цей показник, виходять як із загального (до оподаткування), так і з чистого (після оподаткування) прибутку. Єдиного методичного підходу тут не існує. Тому треба обов'язково зазначити, який саме прибуток узято.
Показник рентабельності сукупних активів може бути дезагрегований, якщо підприємство здійснює різні види діяльності (за її диверсифікації). У цьому разі поряд із рентабельністю всіх активів визначається рентабельність за окремими видами діяльності (наприклад, рентабельність виробництва, сервісного обслуговування, комерційної діяльності тощо).
2. Рентабельність власного капіталу (Р ) відображає ефективність використання активів, створених за рахунок власних коштів і розраховується за формулою
де Пч – чистий прибуток підприємства, грн.;
Кв – середня сума власного та прирівняного до нього капіталу підприємства, грн.;
3. Рентабельність акціонерного капіталу (Рак) свідчить про верхню межу дивідендів на акції та обчислюється так:
де Кст – статутний капітал (номінальна вартість проданих акцій), грн.
Цей показник можна обчислювати також як рентабельність акціонерного капіталу від звичайних акцій. Тоді з прибутку віднімають фіксовані дивіденди на привілейовані акції, а зі статутного капіталу -- номінальну вартість цих акцій.
4. Рентабельність продукції (Рп) характеризує ефективність витрат на її виробництво і збут. Вона визначається за формулою
де Прп — прибуток від операційної діяльності за певний період, грн.;
Срп – повна собівартість реалізованої продукції, грн..
Рентабельність продукції можна обчислювати також як відношення прибутку до обсягу реалізованої продукції. Саме в такому вигляді цей показник використовується в зарубіжній практиці.
У багатономенклатурному виробництві поряд з рентабельністю всієї продукції обчислюється також рентабельність окремих її різновидів. Рентабельність одного виробу (Рі) розраховується за формулою
де Ці, Сі – відповідно ціна й повна собівартість і-го виробу, грн.
5. Рентабельність виробничих фондів або рентабельність виробництва (Рвф) обчислюється за формулою
де Ввф – середньорічна вартість виробничих фондів підприємства (основних виробничих фондів та нормованих оборотних коштів), грн.
Дата добавления: 2016-03-20; просмотров: 792;