Методи організації виробництва та їх характеристика
Виробничий процес здійснюється в часі і просторі. Організацію виробничого процесу в часі було вже розглянуто вище. Просторова організація виробничого процесу передбачає розміщення робочих місць і їхніх груп (дільниць, цехів) на території підприємства та забезпечення пересування предметів праці по операціях за найкоротшими маршрутами. Поєднання цих двох аспектів побудови виробничого процесу здійснюється застосуванням відповідного методу організації виробництва. Є два методи організації виробництва: непотоковий і потоковий.
Непотокове виробництво має такі ознаки: на робочих місцях оброблюються різні за конструкцією і технологією виготовлення предмети праці, бо кількість кожного з них невелика і недостатня для нормального завантаження устаткування, робочі місця розташовуються однотипними групами без певного зв'язку з послідовністю виконання операцій, предмети праці переміщуються при обробці складними маршрутами, внаслідок чого виникають тривалі перерви між технологічними операціями. Застосовується цей метод переважно в одиничному і дрібносерійному виробництві.
Устаткування в непотоковому виробництві є переважно універсальним, а робітники — універсалами високої кваліфікації.
Для непотокових методів характерне послідовне (рідко — послідовно-паралельне) поєднання операцій, що поряд зі складними маршрутами обробки збільшує тривалість виробничого циклу Проте непотокове виробництво має свою сферу застосування, воно широко використовується в промислових дискретних процесах. За невеликих обсягів виготовлення окремих виробів непотоковий метод забезпечує ліпше використання устаткування, більш повне його завантаження в часі та за потужністю, оскільки обробку предметів можна розподіляти між верстатами групи з урахуванням їхніх параметрів.
Потокове виробництво є високоефективним методом організації виробничого процесу. Робота напотоковій лінії характеризується високим ступенем раціональності й має такі ознаки:
- за групою робочих місць закріплюється обробка або складання предметів одного найменування або обмеженої кількості подібних предметів;
- робочі місця розташовуються послідовно за перебігом технологічного процесу;
- предмети праці передаються з операції на операцію поштучно або невеликими транспортними партіями згідно з ритмом роботи, що забезпечує виконання принципів паралельності й безперервності процесу.
Потоковий метод організації виробництва застосовується у масовому та великосерійному виробництвах. Потокове виробництво має багато переваг: високий рівень продуктивності праці, механізації, спеціалізації й чітку організацію. Як наслідок скорочується тривалість виробничого циклу і незавершеного виробництва, збільшується коефіцієнт використання виробничих потужностей і зменшуються витрати на виробництво.
Разом з тим потоковий метод організації виробництва має й недоліки. Для працівників — це примітивізація та монотонність їх праці, що суперечить загальній тенденції підвищення освітнього і кваліфікаційного рівня працівників. Крім того, одноманітність роботи на потокових лініях не дає можливості працівникам реалізувати індивідуальні можливості. Для підприємства вузька спеціалізація робочих місць може спричинитися до ускладнень при переході на випуск іншої продукції.
Попри все потокове виробництво як високоефективне широко застосовується у різних галузях промисловості; воно використовує новітні наукові досягнення і має певні тенденції для розвитку.
Основними з них є такі:
- автоматизація потокового виробництва;
- підвищення гнучкості технологічних систем І схем, застосування верстатів з ЧПУ;
- упровадження багатофункціональних роботів-маніпуляторів;
- створення гнучких автоматизованих систем.
Перед запровадженням потокового виробництва розраховують параметри потокових ліній і спеціальних допоміжних засобів — конвеєрів.
Такт потокової лінії (r) – це інтервал часу, за який з лінії сходять вироби, що пересуваються один за одним:
, хв.,
де Фд — дійсний (корисний) фонд часу роботи лінії за розрахунковий період, хв ;
Q — обсяг виробництва продукції за розрахунковий період у натуральному виразі..
Якщо предмети праці передаються з одного робочого місця на інше не поштучно, а транспортними партіями (п > 1), то вони сходять з потокової лінії за інтервал часу, який називається ритмом потокової лінії:
., хв.
Обернена величина до такту потокової лінії називається темпом поткової лінії і обчислюється за формулою
, натур. од..,
Темп потокової лінії виражає кількість продукції, яка зійде з потокової
лінії (конвеєра) за годину її роботи.
Кількість робочих місць для і-ї операції (Мрі) визначається за формулою
де tі — тривалість обробки одного предмета на i-й операції, хв.
Довжина потокової лінії:
,
де — відстань між двома сусідніми робочими місцями, м.
Дата добавления: 2016-03-20; просмотров: 470;