Класифікація систем безпеки
Категорія безпеки є за своєю суттю системною, тобто містить численні рівні, які є її підсистемами. Розглядаючи проблеми побудови ефективної моделі системи безпеки, не можна обминути питань, пов'язаних із класифікацією рівнів безпеки і відповідно до неї систем безпеки. Суттєвим моментом є розроблення ядра життєво важливих інтересів на кожному з рівнів безпеки.
Системна загроза – деструктивні події, що завдають шкоди життєво важливим інтересам на всіх рівнях безпеки і здатні порушити одну з підсистем.
Ознаки системних загроз:
- передача негативних флуктуацій від однієї системи до іншої – ефект доміно (вплив порушених життєво важливих інтересів щодо одного рівня безпеки на інший). Наявність небезпеки системі регіональної безпеки через вчинення, наприклад, широкомасштабних актів тероризму, зумовить негативний вплив на систему міжнародної безпеки. Вчинення актів тероризму 11 вересня 2001 р. у США, внаслідок яких загинуло близько 3 тис. осіб, спричинили зміни у міжнародній і глобальній безпеці.
- завдання шкоди одній системі безпеки може тягнути за собою якісне оновлення і покращення системи безпеки вищого рівня (акт тероризму 11 вересня 2001 р., з одного боку спричинив суттєвий негативний вплив на національну безпеку США, з іншого - став позитивним імпульсом до оновлення методологічних підходів щодо побудови систем міжнародної, глобальної та універсальної безпеки). Цей ефект В. Ліпкан називає дзеркальним.
За критерієм розповсюдженості можна виділити: глобальну, міжнародну, регіональну (колективну), національну, локальну безпеку. Відповідно до видів безпек побудовані системи безпеки.
Система глобальної безпеки — сукупність норм міжнародного права і створених на їх основі інститутів і механізмів взаємодії з метою забезпечення глобальної безпеки.
Глобальна безпека — 1) такий стан міждержавних відносин, за якого небезпека не загрожує як нейтральним країнам, так і тим, які є учасницями воєнних союзів (коаліцій) та інших міждержавних угод, спрямованих на забезпечення безпеки в тій чи іншій сфері (державній, економічній, політичній, воєнній тощо); 2) це комплекс міжнародних умов та інституціональних структур, за яких кожній державі-члену світової спільноти забезпечується можливість вільно обирати і здійснювати свою стратегію розвитку відповідно до принципів глобалізації.
Система забезпечення глобальної безпеки — транснаціональні органи, організації, посадові особи та окремі громадяни, об’єднані цілями і завданнями щодо захисту та просування глобальних інтересів, які взаємодіють один з одним і здійснюють відповідну діяльність у межах власного законодавства країни і міжнародного права.
Система міжнародної безпеки — сукупність норм міжнародного права і створених на їх основі інститутів (державних та міжнародних органів, призначених забезпечувати даний тип безпеки) і механізмів взаємодії з метою забезпечення безпеки двох і більше країн.
Міжнародна безпека — це комплекс міжнародних умов співіснування домовленостей та інституціональних структур, за яких кожній державі-члену світової спільноти забезпечується можливість вільно обирати і здійснювати свою стратегію розвитку, не зазнаючи зовнішнього тиску і розраховуючи на невтручання, розуміння та взаємоприйнятну і взаємовигідну співпрацю з боку інших держав.
Основною метою міжнародної безпеки є створення умов для співпраці держав у розв'язанні як національних проблем, так і глобальних проблем людства. Правові гарантії здійснення міжнародної безпеки полягають у визнанні принципів рівноправності держав незалежно від соціального і політичного устрою; у свободі вибору шляху, розвитку і форм організації життя; у власному волевиявленні держав при розпорядженні природними ресурсами і економічним потенціалом у своїх країнах; у взаємовигідній співпраці та вільному розвитку економічних, фінансових, науково-технічних й інших мирних відносин між державами; у мирному урегулюванні будь-яких суперечок без застосування сили або загрози силою тощо.
Система забезпечення міжнародної безпеки — міжнародні органи, міжнародні організації, посадові особи та окремі громадяни, об’єднані цілями і завданнями щодо захисту та просування міжнародних інтересів, які взаємодіють один з одним і здійснюють відповідну діяльність у межах власного і міжнародного законодавства, з наданням пріоритету останньому.
Система регіональної безпеки — сукупність міжнародних і норм права країн-учасниць регіональної безпеки і створених на їх основі інститутів (міждержавних органів, призначених забезпечувати даний тип безпеки) і механізмів взаємодії з метою забезпечення безпеки зазначених країн.
Регіональна (колективна безпека) — це комплекс міжнародних і регіональних умов співіснування домовленостей та інституціональних структур, за яких кожній країні-учасниці даної системи безпеки забезпечується можливість вільно обирати і здійснювати свою стратегію розвитку.
Система забезпечення регіональної (колективної) безпеки — органи, громадські організації, посадові особи та окремі громадяни, об’єднані цілями і завданнями щодо захисту та просування регіональних інтересів, які взаємодіють один з одним і здійснюють відповідну діяльність у межах законодавства країн-учасниць і відповідних домовленостей.
Система національної безпеки — сукупність національних норм права і створених на їх основі інститутів і механізмів взаємодії з метою забезпечення національної безпеки.
Національна безпека — головна потреба нації у суверенному, без втручання і тиску ззовні визначенню шляхів і форм свого розвитку.
Система забезпечення національної безпеки — державні органи, громадські організації, посадові особи та окремі громадяни, об'єднані цілями і завданнями щодо захисту та просування національних інтересів, які взаємодіють один з одним і здійснюють відповідну діяльність у межах законодавства країни.
Система локальної безпеки — сукупність норм права і створених на їх основі інститутів і механізмів взаємодії з метою забезпечення локальної безпеки.
Локальна безпека — це комплекс умов співіснування домовленостей та інституціональних структур, за яких забезпечується можливість вільного обрання і здійснення власної стратегії розвитку.
Система забезпечення локальної безпеки — державні органи, громадські організації, посадові особи та окремі громадяни, об’єднані цілями і завданнями щодо захисту та просування власних інтересів, які взаємодіють один з одним і здійснюють відповідну діяльність у межах законодавства країни.
Типи систем безпеки: відкриті, закриті.
Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 1743;