Права і обов'язки ліцензіара
Ліцензіар – це будь-яка фізична чи юридична особа, що має право власності і передає будь-якій іншій фізичній чи юридичній особі право на використання одного чи кількох зазначених об'єктів у певних межах.
У будь-якому ліцензійному договорі визначається коло прав ліцензіара, які кореспондують відповідним обов'язкам ліцензіата. Передусім ліцензіар має право вимагати від ліцензіата використання об'єкту ліцензії в обумовлених межах; не передавати предмет ліцензії третім особам, якщо інше не передбачене договором; не розголошувати секрети виробництва ("ноу-хау"), які є об'єктом ліцензії. Ліцензіар має право на інформацію про межі і обсяг використання продукції по ліцензії. Всі ці права обумовлюються умовами ліцензійного договору.
Мета ліцензіара – видати ліцензію на найвигідніших для себе умовах і знайти такого вигідного покупця. Щоб знайти такого покупця, ліцензіар заздалегідь має підготувати ті пропозиції, які він може запропонувати покупцеві ліцензії. Вони й становлять обов'язки ліцензіара. Обсяг обов'язків зазвичай залежить від об'єкта ліцензування (винахід, корисна модель, промисловий зразок, "ноу-хау" чи торговельна марка, а також заявки на них), однак в усіх випадках ліцензіар зобов'язаний забезпечити ліцензіату можливість реалізувати права, передані йому за ліцензійним договором.
Обов'язок ліцензіара забезпечити ліцензіату право використання під час дії ліцензійного договору. Ліцензіар, як власник виключних прав на об'єкт промислової власності, повинен забезпечити можливість і реалізацію обумовленого ліцензійним договором використання ліцензії, якщо ліцензіат в силу договору сам не взяв на себе такий обов'язок. Якщо договір передбачає наявність патентної охорони, ліцензіар зобов'язаний забезпечити подачу патентних заявок і підтримувати патентну охорону (наприклад, вносити щорічний збір за підтримання чинності патенту).
Обов'язок по забезпеченню можливості реального здійснення переданих за ліцензійним договором прав. У ліцензійному договорі точно визначається, яка технічна документація, рецепти та ін. повинні бути передані ліцензіату для забезпечення реального здійснення ним своїх прав. В умовах розвитку сучасної науки і техніки цього часто буває недостатньо для ефективного і швидкого налагоджування виробництва. Тому у ліцензійних договорах часто передбачається передача разом з необхідною технічною документацією, якщо це необхідно, зразків майбутньої продукції по ліцензії (коли це стосується машин і устаткування). Крім того ліцензіар може прийняти на себе обов'язок надавати технічну допомогу ліцензіату як у налагоджуванні виробництва, так і у навчанні персоналу ліцензіата. Навчання персоналу може проводитися у двох варіантах: або спеціалісти ліцензіара відряджаються до ліцензіата, або навпаки, персонал ліцензіата проходить навчання на підприємстві ліцензіара.
Зобов'язання про поставки сировини, деталей, вузлів тощо. Дуже часто ліцензіат сам не в змозі виробляти певні деталі машин, перш за все ті, які вимагають високої точності і він повинен закупати їх у ліцензіара для того, щоб дотримуватись стандартів якості, передбачених у договорі (якщо вони є). Щоб забезпечити виробництво об'єкта ліцензії у ліцензіата, ліцензіар може взяти на себе зобов'язання про відповідні поставки.
Відповідальність за якість об'єкта ліцензії. При переданні прав на об'єкт промислової власності ліцензіар повинен зазначити його основні якості. Наприклад, якщо винаходом є машина або устаткування, то в умовах договору фіксується потужність, продуктивність, економічність і т.п.; якщо мова йде про будівельний матеріал, то вказується його міцність, теплопровідність тощо.
При цьому слід мати на увазі, що такі дані ліцензіаром повинні бути зазначені не вищі, ніж звичайні робочі показники і характеристики, бо в протилежному випадку можуть виникнути серйозні підстави для розбіжностей між сторонами ліцензійного договору з приводу характеристик і властивостей об'єкта ліцензії.
Ліцензіар також несе певну відповідальність за технічну здійсненність об'єкта ліцензії, оскільки, якщо об'єкт неможливо впровадити у виробництво, то ліцензіат вправі вимагати від контрагента повернення виплаченої ліцензійної винагороди.
Зобов'язання ліцензіара по відношенню до удосконалень об'єкта ліцензії. Як ліцензіар, так і ліцензіат не зобов'язані проводити удосконалення переданого за ліцензійним договором об'єкта інтелектуальної власності. Однак договором можуть бути передбачені такі обов'язки. Як показує ліцензійна практика, такі зобов'язання є взаємними, тобто, у випадку, якщо ліцензіар бере на себе таке зобов'язання, то аналогічне зобов'язання бере на себе ліцензіат.
Безумовно, що ліцензіат при укладанні ліцензійного договору зацікавлений у тому, щоб обумовити за собою право на отримання удосконалень об'єкта ліцензії. Сторони можуть передбачити у договорі, що ліцензіар зобов'язаний інформувати ліцензіата про зроблені ним удосконалення і закріпити за ним обов'язок про передачу їх ліцензіату. Удосконалення можуть передаватись ліцензіату як безкоштовно в силу ліцензійного договору, так і за окрему плату, розмір якої в кожному випадку визначається сторонами.
Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 1109;