Основні принципи банкрутства.
Дійсно, за допомогою принципів, на думку С. Алексєєва, акумулюються, збираються воєдино, кристалізуються характерні риси права той чи інший суспільно-економічної формації.
Незважаючи на те, що поняття принципів права були сформульовані зазначеними авторами в епоху соціалістичного ладу, ці ідеї не втратили свою актуальність і сьогодні.
Принципи права закріплюються або прямо в законодавчих актах (статтях, преамбулах законів), або безпосередньо випливають із змісту правових норм.
На жаль, у Законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» прямо не виділено принципи, що значно знижує єдність нормативного акта.
У цьому зв'язку постараємося вказати на галузеву приналежність принципів банкрутства. Причому галузеві принципи права поширюються лише на конкретні галузі права. Це свого роду фундамент, каркас, на якому тримаються всі норми галузі.
В інституті банкрутства є свої специфічні принципи, на основі яких кріпляться і функціонують норми процедури банкрутства.
В. Джунь наводить такі принципи інституту неспроможності - конкурсний імунітет і обов'язковість рішення більшості кредиторів. На його думку, суть конкурсного імунітету полягає в тому, що кожен із кредиторів не має права задовольнити свої вимоги до боржника інакше, як в межах вже відкритого провадження у справі в неспроможності. Що ж до обов'язковості рішення більшості кредиторів, то цей принцип при використанні реорганізаційні процедури не обмежує права меншості, незгодного з цим рішенням, за умови, що механізм реорганізаційні процедури забезпечує однакове в пропорційному відношенні задоволення вимог усієї сукупності кредиторів.
Наведені принципи є елементами механізму фінансового оздоровлення боржника. Якщо зайняти таку позицію, то можна вважати принципами всі елементи механізму фінансового оздоровлення: мораторій, заходи щодо забезпечення збереження майна, «відсів» кредиторів, обмеження боржника в частині розпорядження майном та ін
Тому конкурсний імунітет і обов'язковість рішення більшості кредиторів - це окремі риси принципів інституту банкрутства. Г. Афанасьєв, посилаючись на В. Астахова, виділяє такі принципи процедури банкрутства:
- надання можливості приватним боржникам відновити свою діяльність;
- введення системи безпечних заходів у разі банкрутства та економічного спаду;
- створення системи заходів з відродження бізнесу;
- створення механізму регулювання фінансових справ боржника, чесно виконує свої обов'язки, з метою можливого оздоровлення його підприємства без закриття бізнесу;
- охорона правової та адміністративної структур від можливостей прискореного процесу руйнування підприємства та появи спорів;
- збереження перспективи підприємств, які мають фінансові труднощі, у випадках, якщо це можливо і економічно вигідно;
- створення механізмів, які в разі ліквідації підприємств-банкрутів дозволяють репрезентувати й надійно захистити інтереси всіх учасників системи банкрутства, а також справедливо розподілити активи (конкурсну масу) боржника.
Однак, Б. Поляков вважає, що наведені Р. Афанасьєвим принципи банкрутства не є такими, оскільки, насамперед, вони не відображають глибину відносин інституту банкрутства. На думку Б. Полякова, вищенаведені принципи є рисами принципів банкрутства. Самі ідеї, основи інституту банкрутства є ширшими, як за змістом, так і за змістом, і охоплюють практично всі норми Закону. Принципи банкрутства повинні відображати не тільки внутрішню структуру інституту банкрутства, але й процес його застосування. Такими, на думку Б. Полякова, можуть бути принципи:
- пріоритету Закону перед другими нормативними актами;
- збереження господарюючого суб'єкта при можливості відновити його платоспроможність;
- ліквідації майна боржника при неможливості збереження підприємства з метою справедливого й організованого погашення вимог кредиторів;
- державного регулювання процедури банкрутства.
На мою думку, перераховані принципи більш чітко характеризують сутність процедури банкрутства і виступають в ролі каркаса, на якому тримаються всі норми Закону. Незважаючи на те що вони відображаються в правових нормах, їх закріплення в Законі у вигляді окремої статті сприяло б ефективності процедури банкрутства.
Розглянемо зміст кожного з принципів більш докладно.
Дата добавления: 2016-03-10; просмотров: 811;