Види лікувальної дії лікарських препаратів
Застосування різних лікарських препаратів називається фармакотерапією. Вона включає природні речовини (трави, мінерали тощо), а також речовини, синтезовані хімічним шляхом.
Лікувальний вплив цих фармакотерапевтичних препаратів відбувається таким чином.
За механізмом терапевтичної дії
1.Етіотропна — лікарський препарат безпосередньо впливає на причину, що викликала захворювання (наприклад, антибіотики, сульфаніламідні препарати знищують збудників запальних або інфекційних захворювань).
2. Патогенетична — лікарський препарат впливає на певні ланки патологічного процесу (застосування гіпотензивних препаратів у хворих на гіпертонічну хворобу).
3. Симптоматична — лікарський препарат призначають з метою усунення певного симптома (застосування препаратів від головного болю у хворого з гіпертонічним кризом).
4. Замісна — лікарський препарат заповнює нестачу якоїсь речовини в організмі (вітаміни, гормони, ферменти).
За місцем дії
1.Місцева — препарат діє на тканину, що безпосередньо стикається з ним (мазі, пасти, присипки тощо).
2. Загальна — препарат впливає на організм в цілому після потрапляння його у кров.
Також розрізняють головну дію лікарського препарату, коли він діє відповідно до мети свого призначення, та побічну, коли препарат негативно впливає на організм, ідо проявляється: а) непереносністю препарату (так звана ідіосинкразія) з наступними алергічними реакціями, проявами тієї чи іншої хвороби (наприклад, виникнення кандидамікозу при вживанні антибіотиків); б) виникненням толерантності (звикання) до лікарського препарату, що вживається протягом тривалого часу. Наприклад, при тривалому вживанні нітрогліцерину його ефективність значно падає і, щоб досягтилікувального ефекту, треба давати хворому більшу дозу цього препарату. Цестосується і снотворних, проносних засобів.
При тривалому та неправильному призначенні наркотичних препаратів виникають наркоманії або токсикоманії.
Терапевтична дія будь-якої лікарської речовини виявляється тільки при введенні певної її кількості. З урахуванням цього існують такі дози введення.
1. Терапевтична (середньотерапевтична)—це звичайна доза лікарського препарату, що коливається залежно від віку, статі хворого, фізіологічного стану організму, наявності інших хвороб. При цьому розрізняють разову ідобову дози.
2. Токсична доза викликає отруєння організму.
3. Смертельна доза спричиняє смерть хворого.
Слід знати, що у випадку призначення декількох препаратів можуть виникати потенціювання, тобто підсилення дій лікарських препаратів; несумісність лікарських препаратів, яка буває хімічною (одночасне призначення препаратів, що мають кислу та лужну реакції), фармакологічною, коли одночасно вживаються препарати, що мають протилежний вплив на одні й ті самі органи або їхні функції.
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 556;