Дія електричного струму на організм людини. Види травм, причини.
Вимоги по забезпеченню електробезпеки викладені у ДНАОП 0.00-1.21-98 «Правила безопасной эксплуатации электроустановок потребителей», ПУЭ-86 «Праила эксплутации электроустановок», ГОСТ 12.1.030-81 «Электробезопасность. Защитное заземление, зануление», ГОСТ 12.1.038-82 «Электробезопасность. Предельно допустимые значения напряжений прикосновения и токов», ГОСТ 12.1.051-90 «Электробезопасность. Расстояния безопасност в охранной зоне линий электропередачи напряжением свыше 1000В» та інше.
Широке використання електроенергії у всіх галузях промисловості зумовлює розширення кола осіб, які експлуатують електрообладнання. Тому проблема електробезпеки при експлуатації електрообладнання набуває особливого значення.
Аналіз нещасних випадків у промисловості, які супроводжуються тимчасового втратою працездатності потерпілих, свідчать про те, що кількість травм, викликаних дією електрики, порівняно невелика і складає 0,5 – 1 % від загальної кількості нещасних випадків зі смертельним наслідком на виробництві, 20 – 40 % трапляється внаслідок ураження електрострумом, що більше, ніж унаслідок дії інших причин, причому близько 80 % смертельних уражень електричним струмом відбувається в електроприладах напругою до 1000 В. Ця обставина зумовлена значною поширеністю таких електроприладів і тим, що їх обслуговують практично всі особи, що працюють у промисловості, а електроприлади напругою понад 1000 В обслуговуються малочисельним колом висококваліфікованого персоналу.
Електротравма – це травма, викликана дією електричного струму або електричної дуги. Електротравми поділяються на два види: електротравми, які виникають при проходженні струму через тіло людини, і електротравми, поява яких не пов`язана з проходженням струму через тіло людини. Ураження людини в другому випадку пов`язується з опіками, засліпленням електричною дугою, падінням, а відтак – суттєвими механічними ушкодженнями. Існує також поняття «електротравматизм». Електротравматизм – це явище, яке характеризується сукупністю електротравм, які виникають та повторюються в аналогічних виробничих, побутових умовах та ситуаціях. Осередок, джерело електравматизму – та чи інша тимчасова або навіть постійна ситуація при експлуатації електроустановок, коли мають місце аналогічні випадки ураження людини струмом.
Проходячи через тіло людини, електричний струм справляє термічну, електричну та механічну (динамічну) дію. Ці фізико – хімічні процеси притаманні живій та неживій матерії. Одночасно електричний струм здійснює і біологічну дію, яка є специфічним процесом, властивим лише живій тканині.
Різноманітність впливу електричного струму на організм людини призводить до електротравм, які умовно поділяються на два види:
- місцеві електротравми - місцеве ушкодження організму;
- загальні електротравми (електричні удари), коли уражається (або виникає загроза ураження) весь організм внаслідок порушення нормальної діяльності життєво важливих органів та систем.
Згідно зі статистичними даними орієнтований розподіл нещасних випадків внаслідок дії електричного струму у промисловості за вказаними видами травм має такий вигляд:
- місцеві електротравми – 20%;
- електричні удари – 25%;
- змішані травми (одночасно місцеві електричні травми та електричні удари) – 55%.
Приблизно 75% випадків ураження людей струмом супроводжується виникненням місцевих електротравм.
За видами травм ці випадки розподіляються таким чином, %:
- електричні опіки – 40;
- електричні знаки – 7;
- металізація шкіри – 3;
- механічні пошкодження – 0,5;
- електроофтальмія – 1,5;
- змішані травми - 23;
- усього – 75.
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 865;