Режими роботи трансформаторів
Розглядають три режими роботи трансформаторів: неробочий (ненавантажений); робочий (навантажувальний) режим; режим короткого замикання.
У неробочому режимі трансформатор первинною обмоткою приєднаний до мережі живлення з напругою U1, а вторинна обмотка відокремлена від електроприймача. У такому режимі струм проходить тільки по первинній обмотці, індукована ЕРС Е1 дорівнює напрузі мережі U1 , а напруга вторинної обмотки U2 дорівнює ЕРС Е2, індукованій у вторинній обмотці. Коефіцієнт трансформації можна обчислити за відношенням ЕРС обмоток чи напруг на обмотках у неробочому режимі:
К = w1/w2= Е1/Е2 = U1/ U2 .
На практиці цю залежність використовують для визначення кількості витків обмоток методом додаткової обмотки. Суть цього методу полягає у тому, що поверх будь-якої з обмоток намотують додаткову обмотку з відомою кількістю витків wдод і вимірюють напруги U1, U2 і Uдод. Зі співвідношеннь U1/ Uдод= w1/wдод та Е1/Е2 = w1/w2= U1/ U2 визначають невідомі кількості витків обмоток.
Якщо струм проходить по обох обмотках (І1 та І2) і струм І2 замикається через опір навантаження, то такий режим називають робочим або режимом навантаження. Залежність напруги U2 на виводах вторинної обмотки трансформатора від струму навантаження І2 називається зовнішньою вольт-амперною характеристикою трансформатора. Внаслідок спаду напруги на опорах обмоток трансформатора напруга вторинної обмотки зменшується зі збільшенням струму навантаження. Величину напруги ΔU2, на яку зменшується напруга вторинної обмотки часом подають у відсотках:
,
де U20 – напруга у неробочому режимі на вторинній обмотці трансформатора; U2 – виміряне чи розраховане значення напруги вторинної обмотки у режимі навантаження .
У сучасних силових трансформаторах значення ΔU2 складає 2 – 4 %. Струми навантаження силових трансформаторів можуть змінюватися у межах від 0 до номінального - ІН .
У трансформаторах спеціального призначення, наприклад зварювальних, певними засобами збільшують потоки розсіяння, тому й значення ΔU2 може бути значно більшим. Їх струми навантаження близькі за значенням до струмів короткого замикання. Кратність струму короткого замикання ІКЗ/ ІН може бутиу межах 1,5 – 1,2. Тому такі трансформатори працюють на спадній ділянці зовнішньої характеристики.
Зважаючи, що у трансформаторі втрати потужності незначні, то можна записати S1=S2, або U1I1=U2I2. Звідси випливають такі співвідношення:
К ≈ U1/U2 = І2/І1.
Режим короткого замикання – це аварійний для трансформатора режим, який виникає внаслідок з’єднання між собою виводів вторинної обмотки. Такий режим можна кваліфікувати як режим навантаження з нульовим значенням опору навантаження. У цьому режимі струми обмоток значно перевищують їх значення у нормальному режимі навантаження.
Для вимірювання електричних параметрів трансформатора влаштовують досліди неробочого ходу, короткого замикання та навантаження. Досліди проводять, змінюючи напругу живлення трансформатора від нуля до необхідного значення, тому параметри режиму у дослідах (на відміну від таких у режимах неробочого ходу, навантажувальному та у режимі короткого замикання) є контрольованими і не досягають небезпечних для трансформатора значень.
Дата добавления: 2016-02-27; просмотров: 7059;