Трифазне електричне коло та трифазні електроприймачі
Трифазним електричним колом називають сукупність трьох однофазних кіл, у яких діє трифазна система електрорушійних сил (ЕРС), що генерується трифазними генераторами змінного струму. Окремі обмотки трифазного генератора називають фазами. У конструкції статора трифазного генератора фазні обмотки зсунуті у просторі на 1200. Оскільки у просторі генератора діє єдиний обертовий магнітний потік, то він індукує в обмотках трифазну систему ЕРС, початкові фази яких зсунуті у часі на третину періоду (на 120 електричних градусів. Миттєві значення трифазної системи ЕРС записуються такими рівняннями:
eA = Em sin ωt; eB = Em sin (ωt-1200); eC= Em sin (ωt+1200),
де Em – амплітудне значення змінної ЕРС; ω – колова частота змінного струму; t – поточний час.
Сума ЕРС фаз генератора дорівнює нулю:
eA+ eB+ eC= Em sin ωt+ Em sin (ωt-1200)+ Em sin (ωt+1200)=0.
До кожної фазної обмотки генератора приєднують трифазні електроприймачі з електричним опором фаз відповідно ZA, ZB і ZC.. Обмотки фаз генераторів сполучають за схемою “зірка”, а фази приймачів електричної енергії чи трансформаторів – за схемою “трикутник” або “зірка”.
У з’єднання за схемою “зірка” початки обмоток трьох фаз вільні чи сполучені з фазами лінії електропередавання, а кінці – сполучені між собою у спільну електричну точку, яку називають нейтральною точкою. Вивід початку обмотки наливають лінійним. Сказане стосується також обмоток трифазних трансформаторів, електричних двигунів, фаз інших електроприймачів.
Схема з’єднання, у якій початок обмотки наступної фази приєднано до кінця обмотки попередньої фази і таким чином трифазні обмотки творять замкнене коло, називається з’єднанням у “трикутник”. Так само можуть з’єднуватися фази приймачів електроенергії, трансформаторів та двигунів. Проводи лінії електропередавання у цьому разі приєднують до вершин трикутника, які стають лінійними виводами.
Трифазні електричні кола бувають трипровідними та чотирипровідними.
Трифазні електричні мережі класифікують за значеннями лінійної напруги, які визначені стандартом. В Україні є електромережі з такими стандартними значеннями лінійних напруг: 400, 660, 6000, 10000, 35000, 110000, 220000, 330000, 500000, 750000 В. Номінальними напругами трифазних електроприймачів також вважають лінійні напруги.
На рис. 2.2 наведена схема трифазного чотирипровідного кола. У цьому колі три проводи лінії електропередавання є фазними проводами і позначаються А, В й С ( у міжнародній системі їх позначають L1, L2, L3), а четвертий (нульовий) провід – це провід, що сполучений з нейтральною точкою 0 обмотки генератора чи трансформатора (у міжнародній системі - N).
Рис. 2.2. Чотирипровідне коло трифазного струму | Рис. 2.3. Трипровідне коло трифазного струму |
У чотирипровідному колі напруга на обмотці фази генератора та на опорах навантаження, що вимірюється між лінійним і нейтральним виводом називається фазною напругою. У симетричному колі значення фазних напруг різних фаз рівні між собою: UA=UB=UC=UФ. Напруга між лінійними виводами чи між проводами різних фаз лінії називається лінійною напругою. Лінійна напруга у раз більша від фазної: UAB=UBC=UCA=UЛ = UФ. Струми, що проходять у фазах генератора і приймача називаються фазними струмами, а струми у проводах лінії – лінійними. Як видно з рис. 2.1 фазні та лінійні струми у чотирипровідній мережі рівні між собою. За умови симетрії трифазного кола сума струмів фаз і струм у нульовому проводі дорівнюють нулю: іА+іВ+іС=і0=0. Симетричним називається трифазне електричне коло у якому модулі опорів фаз навантаження та їх характер однакові (комплекси опорів фаз рівні між собою): ZAB=ZBC=ZCA .
Трипровідне коло може бути утворене з чотирипровідного, якщо зі схеми вилучити нульовий (нейтральний) провід. У такій схемі нейтральні точки обмоток генератора та навантаження не з’єднують між собою. Трипровідне коло виникає й тоді, коли опори фаз приймача з’єднані за схемою “трикутник” (наприклад, як на рис. 2.3). У цій схемі в фазах навантаження проходять фазні струми іАВ, іВС та іСА, а у проводах лінії – лінійні струми іА, іВ та іС. Між діючими значеннями цих струмів у симетричному колі існує таке співвідношення:
ІА=ІВ=ІС=ІЛ= ІАВ= ІВС= ІСА= ІФ..
До фазних опорів навантаження прикладається лінійна напруга, яка у схемі з’єднання “трикутник” дорівнює напрузі на фазі - фазній напрузі. Між діючими значеннями напруг існує таке співвідношення: UAB=UBC=UCA=UЛ=UФ.
У трифазному електричному колі потужність визначається як сума потужностей, що споживається приймачами окремих фаз, або сума потужностей фаз генератора (трансформатора):
- активна потужність ;
- реактивна потужність ;
- повна потужність .
Коефіцієнт потужності кожної фази приймача електричної енергії можна визначити зі співвідношення опорів фаз:
.
Трифазні кола класифікують за значенням лінійної напруги, які визначені стандартом. У наступних розділах подані сучасні стандартні конструкції трифазних мереж напругою нижче 1000 В.
Дата добавления: 2016-02-27; просмотров: 3313;